Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη relic-mania δεν την καταλαβαινω. Μου φαινεται εντελως ακυρη. Τι κανει δηλαδη πολλους κιθαριστες να γουσταρουν μια ξεσκισμενη οπτικα κιθαρα. Μου φαινεται εντελως παραλογο, το ιδιο παραλογο με το να μου πει καποιος οτι γουσταρει να εχει το αμαξι του γεματο γρατζουνιες και χτυπηματα, ή το πιανο του, ή οποιοδηποτε αλλο μουσικο οργανο, τα επιπλα του, τις ηλ. συσκευες του, το ιδιο του το σπιτι. Και καλα με τα παλια οργανα που εχουν φθορες απο τον χρονο και την χρηση, αλλα να παει καποιος να καταστρεφει το look ενος καινουργιου οργανου για να φαινεται παλιο, το θεωρω μεγιστη γελοιοτητα. eyeroll.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον η 49χρονη Mustang μου σου αρεσει?  ;D

 

vintage_fender_mustang_1966-2.jpg

 

Καλη φαση.

 

Αυτη τη relic-mania δεν την καταλαβαινω. Μου φαινεται εντελως ακυρη. Τι κανει δηλαδη πολλους κιθαριστες να γουσταρουν μια ξεσκισμενη οπτικα κιθαρα. Μου φαινεται εντελως παραλογο, το ιδιο παραλογο με το να μου πει καποιος οτι γουσταρει να εχει το αμαξι του γεματο γρατζουνιες και χτυπηματα, ή το πιανο του, ή οποιοδηποτε αλλο μουσικο οργανο, τα επιπλα του, τις ηλ. συσκευες του, το ιδιο του το σπιτι. Και καλα με τα παλια οργανα που εχουν φθορες απο τον χρονο και την χρηση, αλλα να παει καποιος να καταστρεφει το look ενος καινουργιου οργανου για να φαινεται παλιο, το θεωρω μεγιστη γελοιοτητα. eyeroll.gif

 

Και εγω το ιδιο πιστευα μεχρι που ειδα το φως... είναι ροκ'ν'ρολ μπρο! ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η relic εμφανιση αποπνεει αερα πως η κιθαρα ηταν εκει στις απαρχες του ροκ'ν'ρολ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η relic εμφανιση αποπνεει αερα πως η κιθαρα ηταν εκει στις απαρχες του ροκ'ν'ρολ.

Aυτο ακριβως θα σκεφτει κανεις, οταν δει στη σκηνη εναν 25χρονο με μια τετοια κιθαρα... ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα θα εξαρτηθουν απ'το παιξιμο του. Αν είναι ωριμο ως έναν βαθμο θα βελτιωθεί η εικονα του. Μεχρι βεβαίως να δει κανεις πισω απ'το headstock "150009044". ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τελικά το θέμα είναι πως νιώθει κάποιος με συγκεκριμένο όργανο.

Προσωπική εμπειρία: έχω strat hw1 2008, τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή. Την πήρα καινούρια και χωρίς ιδιαίτερο λιώσιμο στο παίξιμο, το χρώμα σιγά σιγά φεύγει από διάφορα σημεία, βάλε κ μερικά ατυχηματάκια, τα έχει τα παράσημά της. Ειδικά το  pickguard που κιτρίνισε μόνο του σε άκαπνο περιβάλλον κ χωρίς κάποια τεχνική είναι φοβερό.

Ε σ´αυτήν την φαινομενικά ταλαιπωρημένη κατάσταση λοιπόν, μόνο που τη βλέπω στο stand με τραβάει να παίξω.

Παίζει όμως κ σημασία τα χρόνια που είμαστε μαζί κ όσο να ´ναι έχουμε δεθεί.

Τελικά το όλο θέμα είναι υποκειμενικό νομίζω κ ο καθένας βλέπει και ακούει αυτό που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτη την relic μανια νομιζω οτι δεν την συνανταει κανεις σε αλλους μουσικους πλην των κιθαριστων. Δεν μπορω να φανταστω καποιον απ'το σιναφι μας πχ να γουσταρει να δει τα πληκτροφορα του ξεβαμμενα και γεματα χτυπηματα. Ισα ισα που μερικοι πανε στο απεναντι ακρο, καλυπτοντας τα synths τους με...σελοφαν για προστασια απο τη σκονη. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος κιθαριστας που θα το κανει αυτο στην κιθαρα του, ε? :P

 

O μονος πληκτρας που μπορω να φανταστω oτι μπορει να κατανοησει αυτη την relic-mania των κιθαριστων, ειναι ο Keith Emerson. Αυτος ισως και να ειναι σε "χειροτερη" κατασταση απο σας... ;D ;D

 

image.png

 

image.png

 

Kαι ενας σιγουρος τροπος για να κανεις γρηγορα και αξιοπιστα relic στο Hammond σου, ή και γιατι οχι, στην κιθαρα σου. Δοκιμασμενος απο τον ιδιο. Το δοκιμαζετε φυσικα με δικη σας ευθυνη, εγω απλα το αναφερω. 8)

 

Emersons_Burning_Hammond.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι ομως, οι πληκτραδες που ασχολουνται με hammond organ και leslie ειναι ισως ΟΙ πιο κολλημενοι με vintage οργανα, αλλο level απο κιθαριστες. Αυτο βεβαια γιατι το να βρεις η να φτιαξεις hammond που να παιζει οπως τα παλια ειναι ιστορια ολοκληρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου