Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ένα καταπληκτικο vintage οργανο υπαρχουν χιλια κακομοιρικα.

Μιλάς εκ πείρας?παίζω 20 χρόνια ένα vintage ακόμα δεν είχα την τιμή να πιάσω στα χέρια μου ακόμα και στο youtube τα βίντεο με τις vintage κιθάρες είναι μετρημένα και είναι λογικό γιατί κοστίζουν μια περιουσία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα καταπληκτικο vintage οργανο υπαρχουν χιλια κακομοιρικα.

 

Δεν ξερω αν ειναι χιλια ή δυο χιλιαδες δεδομενου ομως οτι ΟΛΕΣ οι vintage κιθαρες ηταν οργανα ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης σε εποχη που η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ δεν επετρεπε την αποφυγη ΛΑΘΩΝ στην κατασκευη σιγουρα ηταν ΠΟΛΥ περισσοτερες οι "κακες" κιθαρες σε σχεση με τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ "κακες" κιθαρες μια και οι συγχρονη τεχνολογια επιτρεπει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ λιγοτερα κατασκευαστικα λαθη και ατελεις,κλασσικο παραδειγμα τα neck gaps που ειναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ στις vintage Fender & που πλεον δεν τα βλεπεις ουτε σε ινδονησιακες Squier Affinity.

 

Ειχα και εχω αρκετες vintage κιθαρες και εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου και μιλαω εκ μΠυρας  :)

 

Απο την αλλη αν καποιος ΝΟΜΙΖΕΙ οτι ακουγεται καλυτερα με μια vintage κιθαρα τοτε ΟΝΤΩΣ θα παιζει και θα ακουγεται καλυτερα...λεγετα placebo effect & ειναι επιστημονικα διαπιστωμενο οποτε live & let live .... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς εκ πείρας?

 

Είναι λογικο, παλια η τεχνολογια στα μαζικης παραγωγης ηταν χειροτερη και η ποιοτητα ηταν hit-or-miss. Εκτος αν οριζεις το vintage μονο ως τα παλια custom ή limited.

 

+ ότι ειπε ο SF

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν οριζεις το vintage μονο ως τα παλια custom ή limited.

 

Δεν ΥΠΗΡΧΑΝ τετοια πραγματα τοτενες....ΜΙΑ strat & MIA tele εβγαινε,ΜΙΑ SG & ΜΙΑ LP   και ΑΝ σου αρεσε ή αν δεν σου αρεσε προβλημα σου.... "εμεις αυτες φτιανουμε φιλως ηταν η απαντηση του εργοστασιου"  ;D

 

Η ενασχοληση με το ειδος του κΣυλου,τους ..χειροποιητους μαγνητες και τα λεπτα φινιρισματα που κανουν το κΣυλο να αναπνεει ειναι προϊοντα των ιντερνετικων φορουμ και ΟΥΔΕΙΣ ασχολουνταν τοτενες με τετοιες λεπτομερειες,εχω αρκετους καταλογους Fender & Gibson απο τα 60s & 70s & 80s & ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερεται το ειδος του κΣυλου,του φινιρισματος και αν οι μαγνητες ειναι 6,5 ή 7,1 Κ.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους αρεσε η LP και μετα που την αντικατέστησαν με την SG αναγκασαν τον Les Paul (που δεν ηθελε να εχει καμια σχεση με την SG) να βγει φωτογραφια μαζι της. "Eισαι υπάλληλος μας" ηταν η απαντηση του εργοστασίου.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη αν καποιος ΝΟΜΙΖΕΙ οτι ακουγεται καλυτερα με μια vintage κιθαρα τοτε ΟΝΤΩΣ θα παιζει και θα ακουγεται καλυτερα...λεγετα placebo effect & ειναι επιστημονικα διαπιστωμενο οποτε live & let live .... ;) 

 

+1618

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο νομιζω το custom θα γινει vintage στο μελλον, με την εννοια του vintage = παλιο και καλο. Για το δευτερο δεν ξερω.

Μπααα.

Vintage στο μέλλον θα είναι όλα.

Collectable vintage θα είναι λίγα.

Και ως τέτοια δεν θα καθορίζονται από το αν παίζουν καλά αλλά αν πληρούν τα κριτήρια της αγοράς των vintage collectables.

 

Το αν παίζει άνετα και βολικά το κάθε όργανο είναι στις αισθήσεις του καθενός.

Το αν παίζει καλά το όργανο θα μπορεί να το πει κάποιος ανάλογα με τις ικανότητες που έχει να παίξει και να ακούσει το όργανο.

 

Έχω δει luthiers που φτιάχνουν ομορφιές αλλά δεν μπορούν να "οδηγήσουν" στα άκρα τα όργανά τους και χρειάζονται τον κατάλληλο "οδηγό" που θα τους πει.

Έχω δει παίχτουρες τρελλούς που δεν μπορούν να ακούσουν και να καταλάβουν (όπως δεν είναι και όλοι οι οδηγοί και καλοί test drivers)

Όταν όμως μπλέξει καλά το ντουέτο......

Και τότε βλέπεις παραγωγές καλών custom οργάνων για το συγκεκριμένο ντουέτο

Το ζήτημα είναι βέβαια ότι εδώ μέσα (και μάλλον γενικώς) ανάμεσα στους συμμετέχοντες τέτοιων συζητήσεων, λίγοι είναι οι luthiers και ακόμα πιο λίγοι οι καλοί test drivers με τα χρυσά τα αυτιά που πραγματικά δεν καλύπτονται πλήρως από την consumer παραγωγή οργάνων μεσαίου οικονομικού μεγέθους...

 

Από την άλλη, άμα έχω τα φράγκα και βρω π.χ. ένα vintage relic burgundy mist original Jazz Bass του 66 που να παίζει (για τα χέρια μου και τα αυτιά μου) καλά, ξέρετε πόσο πολύ θα με νοιάξει τι θα πει ο κάθε αντίξυλος και "αντικειμενικός" κριτής;  ;D

 

Μιλάς εκ πείρας?

Μιλάω εγώ.

Έχει δίκιο.

Για τους λόγους που εξηγεί μετά και ο SF.

 

 

 

Είναι λίγο βαρετές είναι οι επαναλήψεις αυτών των συζητήσεων....... δεν είναι; ....... Θεία χάρις  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο νομιζω το custom θα γινει vintage στο μελλον, με την εννοια του vintage = παλιο και καλο. Για το δευτερο δεν ξερω.

 

Συνάδελφοι, αυτό νομιζω ότι είναι το ίδιο που διαφοροποιεί τις έννοιες του retro και του vintage.

"Vintage είναι το ρετρό που χρησιμοποιείται ακόμη".

 

Κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι μπορεί σε κανένα άρθρο για custom shop.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι λέτε οι vintage κιθάρες είναι συγκεκριμένες η παραγωγή τους ήταν σε συγκεκριμένο αριθμό και δεν ήταν μαζική γι'αυτό το λόγο και είναι συλλεκτικές και κοστίζουν μια περιουσία ποιός εκατομμυριούχος εδώ στην Ελλάδα τις έχει να μου κάνει την τιμή να ακουμπήσω τουλάχιστον μια τέτοια κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι λέτε οι vintage κιθάρες είναι συγκεκριμένες η παραγωγή τους ήταν σε συγκεκριμένο αριθμό και δεν ήταν μαζική γι'αυτό το λόγο και είναι συλλεκτικές

Γουάτ ;??;;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου