Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αλλά, προσωπικά (το τονίζω) άρα και υποκειμενικά, στα 10, τα οκτώ ή εννιά που ήταν «ζημιά», που έπαθα ζημιά, που είχαν αυτό το συν «5%» στον ήχο που έκανε την διαφορά, ήταν παλιά κούτσουρα. 

 

Και εδω ερχεται η κουβεντα στο υποκειμενικο μου σου του 5% που μπορει να ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.Αν απομονωσουμε οτιδηποτε ειναι υποκειμενικο και κρατησουμε μονο τα αντικειμενικα τοτε θα ειμαστε πιο κοντα στο να δωσουμε απαντηση στο ερωτημα του ΟP.

 

Ισως ενα blind test να αποτελουσε κριτηριο για το τι μας αρεσει η οχι καθαρα ΗΧΗΤΙΚΑ (αν και δεν ειναι παντα πρακτικα δυνατο) ειτε αφορα ενισχυτες ειτε κιθαρες ειτε πεταλακια...βεβαια μια κιθαρα μπορεις να την αγορασεις μονο και μονο απο την εμφανιση και να της κατευθυνεις εσυ τον ηχο με αλλαγες και καστομιες...Αλλα οπως ειπα και πιο πριν το ηχητικο και το εμφανισιακο κριτηριο ειναι υποκειμενικα σε αντιθεση πχ με το κατασκευαστικο.

 

Για μενα οτι ισχυει για τις κιθαρες ισχυει και για τους ενισχυτες/πεταλακια...απλα εκει οι παρεμβασεις δεν ειναι και τοσο κοινες οσο σε μια κιθαρα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά, προσωπικά (το τονίζω) άρα και υποκειμενικά, στα 10, τα οκτώ ή εννιά που ήταν «ζημιά», που έπαθα ζημιά, που είχαν αυτό το συν «5%» στον ήχο που έκανε την διαφορά, ήταν παλιά κούτσουρα. 

 

Και εδω ερχεται η κουβεντα στο υποκειμενικο μου σου του 5% που μπορει να ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.Αν απομονωσουμε οτιδηποτε ειναι υποκειμενικο και κρατησουμε μονο τα αντικειμενικα τοτε θα ειμαστε πιο κοντα στο να δωσουμε απαντηση στο ερωτημα του ΟP.

 

Ισως ενα blind test να αποτελουσε κριτηριο για το τι μας αρεσει η οχι καθαρα ΗΧΗΤΙΚΑ (αν και δεν ειναι παντα πρακτικα δυνατο) ειτε αφορα ενισχυτες ειτε κιθαρες ειτε πεταλακια...βεβαια μια κιθαρα μπορεις να την αγορασεις μονο και μονο απο την εμφανιση και να της κατευθυνεις εσυ τον ηχο με αλλαγες και καστομιες...Αλλα οπως ειπα και πιο πριν το ηχητικο και το εμφανισιακο κριτηριο ειναι υποκειμενικα σε αντιθεση πχ με το κατασκευαστικο.

 

Για μενα οτι ισχυει για τις κιθαρες ισχυει και για τους ενισχυτες/πεταλακια...απλα εκει οι παρεμβασεις δεν ειναι και τοσο κοινες οσο σε μια κιθαρα.

 

 

Σεβαστά αυτά που λες και ως έναν βαθμό κατανοητά...

 

 

Αλλά έχω ένα πολύ απλό ερώτημα (γενικής φύσεως και όχι προσωπικό).

 

Πόσοι έχουν πιάσει στα χέρια τους vintage όργανα- από αυτούς που εκφέρουν άποψη στο εν λόγω «νήμα»;

 

Θα απαντήσω θετικά για αυτούς που γνωρίζω ότι είναι μεγαλύτερης ηλικίας- κάποιους τους ξέρω προσωπικά- και η άποψη τους κουβαλά το «βάρος» της εμπειρίας τους αναφορικά με το θέμα που συζητάμε,

 

Οι απόψεις τους IMHO είναι σεβαστές και στο υπέρ και στο κατά.

 

Όμως θα μου επιτρέψεις να μην βάλω σε καμία περίπτωση στο ίδιο ζύγι, (την καθ' όλα φυσικά δικαιωματική), άποψη του οποιουδήποτε που δεν έχει καμία τριβή με το αντικείμενο- αλλά έτσι απλά εκφέρει μια άποψη.

 

 

Κάποιοι εδώ μέσα, την άποψη μας την έχουμε χρυσοπληρώσει, οπότε θα ήταν θεάρεστο να μην αμολάμε μια «άποψη» επειδή κάπου διαβάσαμε κάτι, κάποιος μας είπε κάτι κλπ...

 

Θα σου επαναλάβω εντελώς φιλικά, ότι δεν σου απευθύνω προσωπική μομφή, αλλά κάνω μια γενική παρατήρηση.

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας θα σου απαντησω οτι για να εισαι καλος αναβατης δεν πρεπει πρωτα να εχεις υπαρξει αλογο.θα ηταν πολυ επιμορφωτικο λοιπον για ολους οσους δεν εχουν  εχουν πιασει Vintage οργανο στα χερια τους καποιος απο αυτους που εχει πιασει και εχει πραγματικα βαρος η γνωμη τους να μας εξηγησει σε αντικειμενικα κριτηρια πανω την αποψη του και οχι κριτηρια του στυλ ειναι ενα 5% καλυτερο γιατι εχει κατι...αλλα δεν ξερω τι...οταν θα μας πει τι ειναι αυτο το "κατι" και αυτο το κατι θα ειναι αντικειμενικο και οχι υπο συζητηση τοτε θα εχει κανει μια προοδο στην κουβεντα...

 

Ξαναλεω ειμαι λατρης των βιντατζ και θα τα προτιμουσα απο οτιδηποτε συγχρονο...για συγκεκριμενους ομως λογους...δεν θα ειχα ομως προκαταληψη και ψευδαισθηση οτι ειναι καλυτερα χωρις καν να τα δοκιμασω εγω ο ιδιος και οχι οταδε γνωστος γνωστου διασημος η οτιδηποτε...

 

Όμως θα μου επιτρέψεις να μην βάλω σε καμία περίπτωση στο ίδιο ζύγι, (την καθ' όλα φυσικά δικαιωματική), άποψη του οποιουδήποτε που δεν έχει καμία τριβή με το αντικείμενο- αλλά έτσι απλά εκφέρει μια άποψη

 

 

Θα μου επιτρεψεις σε ενα τοσο υποκειμενικο ζητημα να μη χρησιμοποιω ζυγι

 

οπότε θα ήταν θεάρεστο να μην αμολάμε μια «άποψη» επειδή κάπου διαβάσαμε κάτι, κάποιος μας είπε κάτι κλπ...

 

Θα απαντήσω θετικά για αυτούς που γνωρίζω ότι είναι μεγαλύτερης ηλικίας- κάποιους τους ξέρω προσωπικά- και η άποψη τους κουβαλά το «βάρος» της εμπειρίας τους αναφορικά με το θέμα που συζητάμε,

 

Στα παραπανω σε χανω λιγο...αυτοι που "η αποψη τους κουβαλα ειδικο βαρος" για κατι υποκειμενικο

δεν ειναι στο κατω κατω"καποιοι που μας ειπαν κατι?"

 

Κάποιοι εδώ μέσα, την άποψη μας την έχουμε χρυσοπληρώσει,

 

Συμφωνω σε αυτο αλλα δυστυχως οσο και να την εχουμε χρυσοπληρωσει παραμενει απλα η υποκειμενικη μας αποψη εκτος αν μιλαμε με αντικειμενικα κριτηρια...διαφορετικα οσο και να χρυσοπληρωνουμε τον "ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ" μας η αποψη θα εξακολουθει να ειναι "ΔΩΡΕΑΝ"

 

Ολα τα παραπανω δεν αποτελουν προσωπικες μομφες η οτιδηποτε.Σεβομαι απεριοριστα την αποψη σου και συνηθως συμφωνω με τις αποψεις σου και σε αλλα θεματα που παακολουθω απλα θα ηταν πραγματικα επιμορφωτικο να μας πει καποιος συγκεκριμενα πραγματα.

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω θεμα να σου πω (αναγραφονται στο προφιλ μου βασικα) αλλα θα ηταν πολυ χρησιμο να μου πεις σε τι ωφελει αυτο τη συζητηση μας...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν εχω θεμα να σου πω (αναγραφονται στο προφιλ μου βασικα) αλλα θα ηταν πολυ χρησιμο να μου πεις σε τι οφελει αυτο τη συζητηση μας...

 

Είναι απλά μια ερώτηση φιλολογικού χαρακτήρα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντελώς ακαδημαϊκά- και καλοπροαίρετα- κρίνοντας από κάποιες από τις κιθάρες σου, νομίζω ότι «γυροφέρνεις» την vintage αισθητική.

 

Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να αναζητήσεις και τα «πρωτότυπα»- ίσως να βρεθείς αντιμέτωπος με ευχάριστες εκπλήξεις.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι τιμές των vintage οργάνων ενισχυτων κτλ, δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την παιχτική τους αξία. Από κάποια στιγμή και μετά, έγιναν ένα ακόμα πεδίο κερδοσκοπιας/συλλεκτών, και οι τιμές τους αντικατοπτριζουν πλέον αυτό, και όχι την χρηστική τους αξία για έναν μουσικό ας πούμε. Το αν είναι καλύτερα τα παλιά όργανα από τα καινούργια, η το αν μια σημερινή κιθάρα θα παίζει καλύτερα σε είκοσι χρόνια είναι εντελώς άλλο θέμα από το αν μια vintage gibson αξίζει τα λεφτά της.

 

Μερικές σκέψεις μου για τα παλιά οργανα: δεκαετίες πριν, δεν υπήρχε έλλειψη κανενός ξύλου, ούτε οικολογικές ανησυχίες, οπότε φαντάζομαι ότι εύκολα και φτηνά οι εταιρείες χρησιμοποιούσαν καλύτερα ξύλα. Οι ρυθμοί παραγωγής δεν ήταν φρενήρεις όπως σήμερα, οπότε ίσως το quality control ήταν καλύτερο. Οι μουσικές και οι δίσκοι που μας μεγάλωσαν γράφτηκαν με αυτά, οπότε κάπως καθορισαν ηχητικά πολλά πράγματα. Και τέλος, είναι καλύτερη επένδυση συνήθως από καινουργιο όργανο. Και επίσης, έχω την εντύπωση ότι με τα χρόνια και το παίξιμο, τα όργανα παίζουν καλύτερα - τουλάχιστον από κιθάρες που έχω καμία δεκαριά χρόνια και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς ακαδημαϊκά- και καλοπροαίρετα- κρίνοντας από κάποιες από τις κιθάρες σου, νομίζω ότι «γυροφέρνεις» την vintage αισθητική.

 

Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να αναζητήσεις και τα «πρωτότυπα»- ίσως να βρεθείς αντιμέτωπος με ευχάριστες εκπλήξεις.

 

Μα φυσικα.Εχεις δικιο.Λογω του οτι πραγματι μου αρεσει η VINTAGE αισθητικη οπως ειπα πολλακις ειμαι διαθεσιμος να αναζητησω τα πρωτοτυπα (αν καποιος φυσικα ειναι και διαθεσιμος να τα αγορασει για μενα!!!) αλλα δεν εχω την ιδια σιγουρια με σενα σχετικα με τις ευχαριστες εκπληξεις και θα ηταν χρησιμο να μας πεις συγκεκριμενα απο που πηγαζει η σιγουρια σου να το χω υπ οψη μου αν καποτε εχω διαθεσιμα τα βαλαντια!!!

 

 

Οι τιμές των vintage οργάνων ενισχυτων κτλ, δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την παιχτική τους αξία. Από κάποια στιγμή και μετά, έγιναν ένα ακόμα πεδίο κερδοσκοπιας/συλλεκτών, και οι τιμές τους αντικατοπτριζουν πλέον αυτό, και όχι την χρηστική τους αξία για έναν μουσικό ας πούμε. Το αν είναι καλύτερα τα παλιά όργανα από τα καινούργια, η το αν μια σημερινή κιθάρα θα παίζει καλύτερα σε είκοσι χρόνια είναι εντελώς άλλο θέμα από το αν μια vintage gibson αξίζει τα λεφτά της.

 

+1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου