Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Οι τιμές των vintage οργάνων ενισχυτων κτλ, δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την παιχτική τους αξία. Από κάποια στιγμή και μετά, έγιναν ένα ακόμα πεδίο κερδοσκοπιας/συλλεκτών, και οι τιμές τους αντικατοπτριζουν πλέον αυτό, και όχι την χρηστική τους αξία για έναν μουσικό ας πούμε. Το αν είναι καλύτερα τα παλιά όργανα από τα καινούργια, η το αν μια σημερινή κιθάρα θα παίζει καλύτερα σε είκοσι χρόνια είναι εντελώς άλλο θέμα από το αν μια vintage gibson αξίζει τα λεφτά της.

 

Και έχεις δίκιο.  

 

Και θα ξαναπώ ότι πολλοί έχουμε παίξει με vintage όργανα που ήταν Η μάπα. Κόστιζαν έναν σκασμό λεφτά και δεν έπαιζαν.

 

Vintage δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι θα κελαηδάει.  

 

Όμως όταν «έπαιζαν» είχαν κάτι «μαγικό» στον ήχο τους. Αυτή είναι η «ένσταση» μου σε αυτή την συζήτηση.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θα ηταν χρησιμο να μας πεις συγκεκριμενα απο που πηγαζει η σιγουρια σου να το χω υπ οψη μου αν καποτε εχω διαθεσιμα τα βαλαντια!!!

 

 

 

Η σιγουριά μου είναι βιωματική.

 

Από όργανα που έχω, από όργανα που έχω βάλει δίπλα- δίπλα, από όργανα που έχω παίξει.

 

 

Είναι από όργανα που έχουν άνθρωποι του πολύ κοντινού/ οικογενειακού περιβάλλοντος- που τα έχουμε βάλει/ παίξει/ ακούσει δίπλα σε άλλα όργανα , σε μια ολίγον «ψυχαναγκαστική» διαδικασία, αλλά αρκούντως διδακτική.

 

Όργανα- κιθάρες και μπάσα- από τις δεκαετίες του ΄60 και του ΄70, original, ιαπωνικές ρέπλικες, ιταλικά, Marshall super lead, Marshall super bass, πολλούς Fender- Blackface, Silverface, λάμπες με τα καντάρια κλπ... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μιας που μιλαμε καθαρα για ΑΠΟΔΟΣΗ και ΠΟΙΟΤΗΤΑ (και οχι αν ειναι σωστη η τιμη που πωλειται πχ ενα VINTAGE οργανο) ηχητικη και κατασκευαστικη ατομα με τετοια εμπειρια απο VINTAGE εξοπλισμο ειναι μια σιγουρα αξιοπιστη πηγη για να μας πει που υστερει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μια κιθαρα του σημερα εναντι μιας κιθαρας του 60-70 ετσι ωστε να δουμε στην πορεια τι δυνατοτητες υπαρχουν να τις προσεγγισουμε ειτε ηχητικα ειτε ποιοτικα οσο το δυνατον περισσοτερο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οποτε μιας που μιλαμε καθαρα για ΑΠΟΔΟΣΗ και ΠΟΙΟΤΗΤΑ (και οχι αν ειναι σωστη η τιμη που πωλειται πχ ενα VINTAGE οργανο) ηχητικη και κατασκευαστικη ατομα με τετοια εμπειρια απο VINTAGE εξοπλισμο ειναι μια σιγουρα αξιοπιστη πηγη για να μας πει που υστερει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μια κιθαρα του σημερα εναντι μιας κιθαρας του 60-70 ετσι ωστε να δουμε στην πορεια τι δυνατοτητες υπαρχουν να τις προσεγγισουμε ειτε ηχητικα ειτε ποιοτικα οσο το δυνατον περισσοτερο...

 

Ζητάς απο άλλους να σου εξηγήσουν συγκεκριμμένα πράγματα που δεν υπάρχουν...νομίζω ματαιοπονείς. Στις απορίες σου, παραβλέπεις τον σημαντικότερο παράγοντα, που είναι ο ίδιος ο μουσικός. Μία κιθάρα που θ'ακούσεις στα χέρια κάποιου άλλου μπορεί να σου φανεί a dream come true και όταν την πιάσεις ο ίδιος να μην υπάρχει σχέση με αυτό που νόμιζες...και το αντίθετο. Η προσωπικότητα, το μουσικό όραμα του παίκτη και οι ικανότητες του, καθορίζουν και τις επιλογές του. Μόνον ο ίδιος μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, ό,τι και να σου μεταφέρει κάποιος άλλος, είναι η δική του άποψη, που μπορεί να συνάδει ή όχι με τη δική σου. Το γεγονός πως πληθώρα μουσικών -καταξιωμένων, με άποψη κι εμπειρίες - καταλήγουν να δηλώνουν πως προτιμούν ένα vintage όργανο απο ένα καινούργιο, δημιουργεί όλο αυτό το hype, εξαρτάται απο τον καθένα εάν το υιοθετεί ή όχι. Κανένα blind test δεν μπορεί να σου πεί όσα θα νοιώσεις (ή δεν θα νοιώσεις) παίζοντας ο ίδιος κάποιο συγκεκριμμένο όργανο. Τα όργανα δεν παίζουν μόνα τους, και οι απόψεις ξέρουμε πολύ καλά σαν τι είναι...

Καλό είναι ν'ακούμε και να διαβάζουμε γνώμες, ακόμη καλύτερο να διαμορφώνουμε τη δική μας - όταν κι όπως μπορούμε...

Σαφώς και υπάρχουν κάποια "μετρήσιμα" στοιχεία, όμως είναι μεγάλη "παγίδα" να εμπλακεί κάποιος σε λεπτομέρειες και να χάσει την ουσία. Να δώσω ένα υποθετικό παράδειγμα...έστω πως παίζεις μία Strat του '56 και παθαίνεις πλάκα με το προφίλ του μπράτσου...και ψάχνεις να βρείς κάτι αντίστοιχο στην αγορά των καινούργιων και δεν υπάρχει...αναγκαστικά, οδηγείσαι είτε στην αναζήτηση αυθεντικής, είτε σε custom κατασκευές που όμως ενδέχεται σε κοστολόγιο να πλησιάσουν τιμές vintage...συν την αβεβαιότητα για το τελικό αποτέλεσμα σε ήχο και αίσθηση...και το ίδιο μπορεί να συμβεί με μαγνήτες, σώματα κλπ. Την καλημέρα μου.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω ένα υποθετικό παράδειγμα...έστω πως παίζεις μία Strat του '56 και παθαίνεις πλάκα με το προφίλ του μπράτσου...και ψάχνεις να βρείς κάτι αντίστοιχο στην αγορά των καινούργιων και δεν υπάρχει...αναγκαστικά, οδηγείσαι είτε στην αναζήτηση αυθεντικής, είτε σε custom κατασκευές που όμως ενδέχεται σε κοστολόγιο να πλησιάσουν τιμές vintage..

 

ε καλα μη τρελλαθουμε κι ολας.. ;D

 

καταρχην ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μη βρεις ετοιμο το προφιλ μιας 56αρας  strat (ειναι ιδιο με της 54αρας sot v 0.90 στο πρωτο ταστο  ;D) σε νεο μοντελλο Fender αλλα και να μη το βρεις με 300 ευρω το φτιαχνουν 4 κατασκευαστες που ξερω και 44 που δεν ξερω ;D

 

κατα δευτερον μια strat του 56 κανει ακομα και σημερα που εχουν πεσει οι τιμες 30.000-40.000 ευρω...με αυτα τα λεφτα παιρνεις το μισο Fender CS  ;D

 

παντως εχουμε και πλακα γιατι οναμαζουμε "vintage" oργανα που ΔΕΝ ειναι vintage (αυτα των 70s & ειδικα απο το 74 και μετα) αλλα απλα ΠΑΛΙΑ  ;D

 

παλαιοτερα ειχα γραψει και αυτα επι του θεματος

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1493.0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως εχουμε και πλακα γιατι οναμαζουμε "vintage" oργανα που ΔΕΝ ειναι vintage (αυτα των 70s & ειδικα απο το 74 και μετα) αλλα απλα ΠΑΛΙΑ  ;D

 

Άμα ξαναπείς τη κιθάρα μου απλά παλιά, θα σε στείλω το παλουκάρι ''που ξέρει που μένεις'' να σε τακτοποιήσει λαίμαι ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει θα την πω ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ (....πολυ μεταχειρισμενη  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage δεν θεωρείται κάτι το οποίο έχει περάσει τριανταετία απο την κατασκευή του? Δλδ μια κιθάρα του 1975 πότε θα γίνει vintage? (απορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς απο άλλους να σου εξηγήσουν συγκεκριμμένα πράγματα που δεν υπάρχουν...νομίζω ματαιοπονείς.

 

Ομοιως δεν μπορω να στηριζω και την αποψη μου με επιχειρηματα που δεν υπαρχουν.

 

Μόνον ο ίδιος μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, ό,τι και να σου μεταφέρει κάποιος άλλος, είναι η δική του άποψη, που μπορεί να συνάδει ή όχι με τη δική σου.

 

Το γεγονός πως πληθώρα μουσικών -καταξιωμένων, με άποψη κι εμπειρίες - καταλήγουν να δηλώνουν πως προτιμούν ένα vintage όργανο απο ένα καινούργιο, δημιουργεί όλο αυτό το hype

 

Εγω αυτο το βλεπω σαν αντιφαση...

 

Κανένα blind test δεν μπορεί να σου πεί όσα θα νοιώσεις (ή δεν θα νοιώσεις) παίζοντας ο ίδιος κάποιο συγκεκριμμένο όργανο. Τα όργανα δεν παίζουν μόνα τους, και οι απόψεις ξέρουμε πολύ καλά σαν τι είναι...

 

Αν δεν αποτελει ασφαλες κριτηριο ενα blind test να μας πει πως θα νοιωσουμε η δεν θα νοιωσουμε τοτε το να ξερουμε προκαταβολικα οτι παιζουμε με ενα vintage οργανο σαφως και θολωνει ακομα περισσοτερο τα νερα...

Και επειδη ολοι ξερυμε οπως λες σαν τι ειναι οι αποψεις προσπαθουμε να τις στηριζουμε με επιχειρηματα για να μη τις αφηνουμε ακαλυπτες και απροστατευτες...

 

Σαφώς και υπάρχουν κάποια "μετρήσιμα" στοιχεία, όμως είναι μεγάλη "παγίδα" να εμπλακεί κάποιος σε λεπτομέρειες και να χάσει την ουσία

 

Η ουσια (εκτος απο τους SEX PISTOLS!!!!!) για σενα μπορει να μην ειναι στα μετρησιμα για μενα μπορει να ειναι

 

έστω πως παίζεις μία Strat του '56 και παθαίνεις πλάκα με το προφίλ του μπράτσου...και ψάχνεις να βρείς κάτι αντίστοιχο στην αγορά των καινούργιων και δεν υπάρχει...αναγκαστικά, οδηγείσαι είτε στην αναζήτηση αυθεντικής, είτε σε custom κατασκευές που όμως ενδέχεται σε κοστολόγιο να πλησιάσουν τιμές vintage...συν την αβεβαιότητα για το τελικό αποτέλεσμα σε ήχο και αίσθηση...και το ίδιο μπορεί να συμβεί με μαγνήτες, σώματα κλπ. Την καλημέρα μου.

 

Ναι αλλα αν εστω πως παιζω με μια στρατ του 56 και εστω οτι ΔΕΝ βρισκω κατι με αντιστοιχα specs στην αγορα (και συμφωνω με την απαντηση του SF σε αυτο) και ξενερωνω τη ζωη μου....και ειναι οτι χειροτερο εχω πιασει η ακουσει....αυτο θα σημαινει οτι ολες οι Vintage ειναι ετσι και θα πρεπει ντε και καλα να τις σταμπαρω υποδεεστερες απο τις μοντερνες?Μαλλον θα σημαινει οτι ηχητικα ειμαι καπου αλλου..

 

Ειναι συγκεκριμενο και μικρο το σημειο που διαφωνουμε. Δε μηδενιζω αυτα που λες και εσυ και ο φιλος Terry Roscoebeck5...ξαναλεω οτι αγαπαω το βιντατζ και το προτιμω απο το modern...αλλα δεν αποτελει κανονα οτι ειναι καλυτερο...πιστευω πως το οτι ειναι ακριβοτερο οφειλεται ως επι το πλειστον σε αλλους λογους και οχι στην κατασκευαστικη ποιοτητα που ειναι μετρησιμη η την ηχητικη-αισθητικη που ειναι υποκειμενικη...αν εχει σταματησει απο την παραγωγη....θα το πλερωσεις....αν δεν ξαναβγηκε σε τετοιο χρωμα θα το πλερωσεις...αν επαιξε ο Χεντριξ η ο Slash με αυτη παλι θα το πληρωσεις...

 

Την καλημερα μου.

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage δεν θεωρείται κάτι το οποίο έχει περάσει τριανταετία απο την κατασκευή του? Δλδ μια κιθάρα του 1975 πότε θα γίνει vintage? (απορία)

 

Το "vintage" έχει να κάνει και με την σπανιότητα. Κιθάρες από τις οποίες γέμισε ο τόπος δεν θα αποκτήσουν ποτέ αξία αντίστοιχη μιας 59 burst, είναι economics 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου