Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικρου λαμπάτου ( μεχρι 20w ) για small gigs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καληαπερα στην παρεα.

 

Βρισκομαι πριν την αγορα ενος μικρου λαμπατου με την λογικη της χρησιμοποιησης του με το boss me-80 που προσφατα εφτασε στα χερια μου.

 

Μια απο τις προτασεις που μου εκαναν κλικ βαση ηχοχρωματος ειναι ο Laney vc15 combo 15w.

 

Δεν ξερω αν θα ηταν σοφη μια τετοια αγορα - Δεν ξερω αν θα με εβγαζε ανετα σε ενα Live με καποιο mic μπροστα και δεν ξερω αν υπαρχουν καλυτερες αντιπροτασεις καθοτι εως τωρα εβγαινα απλα απο μια vox ex πολυεφφε απο τα Monitor μεσω DI.

 

Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μικρόφωνο και από κασσετοφωνάκι βγαίνεις live, μην σε ανησυχεί δλδ πόσο δυνατός είναι (που και ένα watt να είναι είναι δυνατός), αλλά αν σου αρέσει ο χαρακτήρας του. Αν σου κάνει ο Laney, go for it. Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που έπαιζες καρφί στην κονσόλα από την πεταλιέρα σου, χρησιμοποιούσες κάποιο monitor για να ακούς τον εαυτό σου (ή όχι;). Ε αυτό το ρόλο θα έχει ο ενισχυτής σου πλέον.

 

Αν θες αντιπροτάσεις όρισε κάποιο budget, πες μας για το στιλ που παίζεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

Ποζεροκαταστασεις βασικα απο θεμα ηχου το δειχνει και το avatar Μου :P

 

Μεχρι προτεινος ναι εβγαινα απο Monitor...υσχιει

 

Το budjet ειναι maximum τα 500 ευρω.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γνώμη μου:

 

Κράτα την πεταλιέρα μόνο για effects (delay,chorus,reverb,κλπ) και πάρε έναν ενισχυτή με καλά καθαρά,αλλά ακόμα καλύτερο distortion.

 

Όπως ήδη ανέφερες:

http://www.thomann.de/gr/laney_vc15110.htm

 

Παίρνεις αυτόν τον ενισχυτή και εφόσον έχει fx loop,πετάς την πεταλιέρα στη λούπα και παίρνεις effects.Μη χαραμίσεις τον ήχο αυτό με presets της πεταλιέρας.

 

Αργότερα παίρνεις και ένα overdrive για να σπρώξεις κι άλλο το distorted κανάλι αν θες και είσαι jet.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να τον βγάλει το γκάζι του vc15 ούτε με σπρώξιμο για ποζεροκαταστάσεις.

Γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα ήταν να χτυπήσεις έναν Marshall DSL40 μεταχειρισμένο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βρε παιδια το συγκεκριμενο πολυεφφε που αναφερω δεν φημιζεται για τις προενισχυσεις της που προφανως και δεν με ενδιαφερουν αλλα για τα stomboxes που εχει και συνεργαζεται αριστα με λαμπατους ενισχυτες.

 

Εννοειται πως ο σκοπος της αγορας αυτης ειναι ο συνδιασμος Overdrive distortion με το καθαρο η το βρωμικο καναλι ενος ενισχυτη και βεβαια απο το input και οχι απο τη λουπα καθως δεν θα εχω ενεργοποιημενες προενισχυσεις η Presets

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε νομίζω να τον βγάλει το γκάζι του vc15 ούτε με σπρώξιμο για ποζεροκαταστάσεις.

Γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα ήταν να χτυπήσεις έναν Marshall DSL40 μεταχειρισμένο.

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου,απλά τον ανέφερα γιατί άρεσε η χροιά στον OP.

 

Στις αγγελίες έχει JCM900 combo στα 400 ευρώ,DSL στα 450 ευρώ και Jet City HDM100 με καμπίνα Harley Benton στα 300(!!!) ευρώ.

 

Εξαιρετικές επιλογές,ανώτερες κατ'εμέ από τον Laney,αλλά γενικά δε μ'αρέσει αυτό το brand. ;D

 

*Εννοείται πως δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως ο σκοπος της αγορας αυτης ειναι ο συνδιασμος Overdrive distortion με το καθαρο η το βρωμικο καναλι ενος ενισχυτη και βεβαια απο το input και οχι απο τη λουπα καθως δεν θα εχω ενεργοποιημενες προενισχυσεις η Presets

 

Αν χρησιμοποιείς το βρωμικο καναλι του ενισχυτή θες σίγουρα να συνδέσεις στη λούπα τα εφφέ σου (reverb, delay κτλ.)

 

Στις αγγελίες έχει JCM900 combo στα 400 ευρώ,DSL στα 450 ευρώ και Jet City HDM100 με καμπίνα Harley Benton στα 300(!!!) ευρώ.

 

Δεν τους είδα πουθενά τους 2 πρώτους μάλλον θα εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού.

Παίζουν κάλα πράγματα πάντως. Και με τέτοιο μπάτζετ μπορεί στα μεταχειρισμένα να πάρει ενισχυτάρα!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου