Προς το περιεχόμενο

Αγορά Digital piano


antoinekoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά..

 

Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε τρία digital πιάνο ( δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά όργανα μέσα σε αυτό, ούτε αν είναι split κλπ) με ενδιαφέρει να έχει ρεαλιστικό κλαβιε και ήχο και να συνδέεται με daw (δηλαδή να έχει midi ή usb). Έτσι έχω δει αυτά  και θα ήθελα τις συμβουλές σας :

 

α) Roland F-130

B) Kawai KDP90

Γ) Casio PX860

 

Σας ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά..

Κανείς ρε παιδια?

 

Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε τρία digital πιάνο ( δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά όργανα μέσα σε αυτό, ούτε αν είναι split κλπ) με ενδιαφέρει να έχει ρεαλιστικό κλαβιε και ήχο και να συνδέεται με daw (δηλαδή να έχει midi ή usb). Έτσι έχω δει αυτά  και θα ήθελα τις συμβουλές σας :

 

α) Roland F-130

B) Kawai KDP90

Γ) Casio PX860

 

Σας ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

 

1. Αφού έχεις καταλήξει σε αυτά τα 3, πας και τα βλέπεις από κοντά. Τα νιώθεις, τα ακούς,τα παίζεις κι αποφασίζεις.

2.......δεν έχει.

 

Ένα πιάνο είναι όπως το κοστούμι στον άνδρα. Το φοράει ο άνδρας κι όχι το κοστούμι τον άνδρα.

 

Y.Γ. H Kawai έχει από μένα ψήφο εμπιστοσύνης.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπόν.. αν και είναι λίγο δύσκολο να τα παίξω εδώ στην πάτρα.. μόνο στόλλα έχουμε....

 

 

Λοιπόν....

 

1. Αφού έχεις καταλήξει σε αυτά τα 3, πας και τα βλέπεις από κοντά. Τα νιώθεις, τα ακούς,τα παίζεις κι αποφασίζεις.

2.......δεν έχει.

 

Ένα πιάνο είναι όπως το κοστούμι στον άνδρα. Το φοράει ο άνδρας κι όχι το κοστούμι τον άνδρα.

 

Y.Γ. H Kawai έχει από μένα ψήφο εμπιστοσύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...αλλά είσαι μόνο 200 χλμ από Αθήνα...και το ΚΤΕΛ πάει κι έρχεται...τι να πουν άλλοι που είναι σε απομακρυσμένες περιοχές και σε νησιά και μονόδρομος είναι η επικοινωνία και το youtube.

 

Το πιάνο όπως κάθε μουσικό όργανο είναι αίσθηση, ήχος ..και είναι προσωπικό θέμα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια θα έλεγα, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Θα χάσεις μια μέρα και λίγα ευρώ πήγαινέλα και θα κερδίσεις μια σιγουριά, ασφάλεια και απόλαυση. Αξία... ανεκτίμητη!

Για Kawai θα πρότεινα το καλό: http://www.thomann.de/gr/kawai_ca_15_sb.htm

από τα συγκεκριμένα τρία... χωρίς να έχω παίξει κανένα... θα  απέφευγα σαν μάρκα λίγο την Casio και από τα άλλα δύο θα έκλεινα προς το Roland επειδή είναι πιο καινούργιο μοντέλο. Βέβαια αν τα έπαιζα και τα τρία ίσως άλλαζα γνώμη προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο!

 

 

Ναι...αλλά είσαι μόνο 200 χλμ από Αθήνα...και το ΚΤΕΛ πάει κι έρχεται...τι να πουν άλλοι που είναι σε απομακρυσμένες περιοχές και σε νησιά και μονόδρομος είναι η επικοινωνία και το youtube.

 

Το πιάνο όπως κάθε μουσικό όργανο είναι αίσθηση, ήχος ..και είναι προσωπικό θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριτώ πολύ..είναι μια εξακοσαρια παραπάνω αλλά οκ πιάνο θέλω να πάρω....

 

Κι εγώ τα ίδια θα έλεγα, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Θα χάσεις μια μέρα και λίγα ευρώ πήγαινέλα και θα κερδίσεις μια σιγουριά, ασφάλεια και απόλαυση. Αξία... ανεκτίμητη!

Για Kawai θα πρότεινα το καλό: http://www.thomann.de/gr/kawai_ca_15_sb.htm

από τα συγκεκριμένα τρία... χωρίς να έχω παίξει κανένα... θα  απέφευγα σαν μάρκα λίγο την Casio και από τα άλλα δύο θα έκλεινα προς το Roland επειδή είναι πιο καινούργιο μοντέλο. Βέβαια αν τα έπαιζα και τα τρία ίσως άλλαζα γνώμη προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με 600 παραπάνω δε πλησιάζεις την τιμή ενός ακουστικού πιάνου; Ή υπάρχουν λόγοι που δε θες, άλλοι από τους οικονομικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.. αυτη την στιγμή έχω ενα fatar vmk 188 plus και ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη. Γράφω μουσική στο cubase 7.5  και συγχρονως μου κάνουν μαθήματα σε ωδειο... Αν αγοράσω ακουστικό πιάνο, δεν θα μπορω να γραφω μουσικη στο cubase.. Επίσης θέλω να αγοράσω digital για να είναι πιο ρεαλιστικός ήχος στο πιάνο γιατί δεν έχω βρει κάποιο αξιόλογο vst instrument σε ήχο πιάνου....... τι πιστεύεις κάλα δεν κάνω? 

 

 

 

Με 600 παραπάνω δε πλησιάζεις την τιμή ενός ακουστικού πιάνου; Ή υπάρχουν λόγοι που δε θες, άλλοι από τους οικονομικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου