Προς το περιεχόμενο

Αγορά Digital piano


antoinekoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κοίτα.. αυτη την στιγμή έχω ενα fatar vmk 188 plus και ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη. Γράφω μουσική στο cubase 7.5  και συγχρονως μου κάνουν μαθήματα σε ωδειο... Αν αγοράσω ακουστικό πιάνο, δεν θα μπορω να γραφω μουσικη στο cubase.. Επίσης θέλω να αγοράσω digital για να είναι πιο ρεαλιστικός ήχος στο πιάνο γιατί δεν έχω βρει κάποιο αξιόλογο vst instrument σε ήχο πιάνου....... τι πιστεύεις κάλα δεν κάνω?   

Εμμμ... "τίποτα" (πλάκα κάνω).

 

Αλλά να εξηγήσω πως το βλέπω εγώ, προσωπικά.

 

1. Υπάρχουν απείρως καλύτερα VST πιάνα, από οποιονδήποτε ήχο από ψηφιακό πιάνο. 1000 φορές το pianoteq, ή Ivory, ή τα τέρατα της EastWest Quantum Leap παρά τα ψηφιακά πιάνα.

 

Φυσικά ψηφιακό από ψηφιακό διαφέρει, αλλά γενικά...

 

2. Αν αγοράσεις ακουστικό πιάνο αυτό δε σημαίνει ότι θα παρατήσεις το Fatar, άρα γιατί να σταματήσεις να γράφεις στο Cubase με αυτό;

 

3. Αφού κάνεις μαθήματα σε ωδείο (υποθέτω πιάνου) θα καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ ενός ψηφιακού και ενός κανονικού ακουστικού πιάνου, σωστά; Το ακουστικό έχει την αίσθηση (και τις ατέλειες) ενός ακουστικού οργάνου και αυτό, όταν μελετάς μουσική, είναι ανεκτίμητο.

 

Από την άλλη το ψηφιακό δεν έχει έξοδα άλλα, πέραν από κάποιο service που μπορεί να περάσει κάθε 10 χρόνια πχ (ενώ το ακουστικό πιάνο θα θέλει κούρδισμα, κλπ).

 

Οπότε... τι να σου πω. Είναι που πουλάω και το ακουστικό μου πιάνο (Χαχαχα) οπότε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ... "τίποτα" (πλάκα κάνω).

 

Αλλά να εξηγήσω πως το βλέπω εγώ, προσωπικά.

 

1. Υπάρχουν απείρως καλύτερα VST πιάνα, από οποιονδήποτε ήχο από ψηφιακό πιάνο. 1000 φορές το pianoteq, ή Ivory, ή τα τέρατα της EastWest Quantum Leap παρά τα ψηφιακά πιάνα.

 

Φυσικά ψηφιακό από ψηφιακό διαφέρει, αλλά γενικά...

 

2. Αν αγοράσεις ακουστικό πιάνο αυτό δε σημαίνει ότι θα παρατήσεις το Fatar, άρα γιατί να σταματήσεις να γράφεις στο Cubase με αυτό;

 

3. Αφού κάνεις μαθήματα σε ωδείο (υποθέτω πιάνου) θα καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ ενός ψηφιακού και ενός κανονικού ακουστικού πιάνου, σωστά; Το ακουστικό έχει την αίσθηση (και τις ατέλειες) ενός ακουστικού οργάνου και αυτό, όταν μελετάς μουσική, είναι ανεκτίμητο.

 

Από την άλλη το ψηφιακό δεν έχει έξοδα άλλα, πέραν από κάποιο service που μπορεί να περάσει κάθε 10 χρόνια πχ (ενώ το ακουστικό πιάνο θα θέλει κούρδισμα, κλπ).

 

Οπότε... τι να σου πω. Είναι που πουλάω και το ακουστικό μου πιάνο (Χαχαχα) οπότε... ;D

 

Χαχαχα .. Να σου πω Nicolas, είδα οτι υπάρχουν και τα silent piano, αυτά μπορούν να συνδεθούν με midi στον υπολογιστή? ξέρεις... ? Επίσης, γίνεται να πάρω ακουστικό πιάνο και μετά να το μετατρέψω σε silent? (θα το κάνω μόνο αν μπορώ να γίνει midi και αν αξίζει οικονομικά..) .

Ναι υπάρχει διαφορά αρκετά, εγώ έχω την αίσθηση οτι τα vst μου δεν είναι και πολύ αξιόλογα, ενώ έχω τα ivory και το pianoteq, αλλά μπορεί να κάνω λάθος στις ρυθμίσεις eq.. Άρα μου προτείνεις να μέινω με το fatar kai να βρω ενα αξιόλογο vst?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαχαχα .. Να σου πω Nicolas, είδα οτι υπάρχουν και τα silent piano, αυτά μπορούν να συνδεθούν με midi στον υπολογιστή? ξέρεις... ? Επίσης, γίνεται να πάρω ακουστικό πιάνο και μετά να το μετατρέψω σε silent? (θα το κάνω μόνο αν μπορώ να γίνει midi και αν αξίζει οικονομικά..) .

Ναι υπάρχει διαφορά αρκετά, εγώ έχω την αίσθηση οτι τα vst μου δεν είναι και πολύ αξιόλογα, ενώ έχω τα ivory και το pianoteq, αλλά μπορεί να κάνω λάθος στις ρυθμίσεις eq.. Άρα μου προτείνεις να μέινω με το fatar kai να βρω ενα αξιόλογο vst?

Δε νομίζω ότι κάθε πιάνο γίνεται silent, αυτό είναι πατέντα της Yamaha.

 

Αλλά οτί μπορείς να περνάς Midi με ακουστικό πιάνο, μπορείς.

 

Όσο για το τελευταίο τι να σου πω. Και τα δύο προγράμματα που αναφέρεις θεωρούνται εκπληκτικά... :-/ Θες να ποστάρεις κάποια ηχογράφηση να ακούσουμε τι εννοείς; Τα demo των προγραμμάτων πώς σου ακούγονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι κάθε πιάνο γίνεται silent, αυτό είναι πατέντα της Yamaha.

 

Αλλά οτί μπορείς να περνάς Midi με ακουστικό πιάνο, μπορείς.

 

Όσο για το τελευταίο τι να σου πω. Και τα δύο προγράμματα που αναφέρεις θεωρούνται εκπληκτικά... :-/ Θες να ποστάρεις κάποια ηχογράφηση να ακούσουμε τι εννοείς; Τα demo των προγραμμάτων πώς σου ακούγονται;

 

Νομίζω οτι δεν είναι πλούσια σε ήχο, εννοώ δεν έχουν αρκετό reverb όπως ένα ακουστικό όργανο. Σου ποστάρω ενα κομματι δικό μου που έχει πιάνο για να σου δείξω τι εννοώ. αν προσέξεις ο ήχος του πιάνου δεν είναι βαθύς όπως έπρεπε να είναι αλλά λεπτός... to vst είναι με pianoteq...

 

https://www.youtube.com/watch?v=Cc7WwFyrcPE&list=UUemqV8wK9OwDhuzoE2av-Mw

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα, κάθε πιάνο μπορεί να γίνει Silent. Υπάρχουν πολλά και καλά συστήματα στην αγορά. Και τα περισσότερα είναι τελείως εφάμιλλα αυτού της Yamaha. Εγώ έχω τέτοιο, περασμένο σε Yamaha G2, και σκοτώνει.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, κάθε πιάνο μπορεί να γίνει Silent. Υπάρχουν πολλά και καλά συστήματα στην αγορά. Και τα περισσότερα είναι τελείως εφάμιλλα αυτού της Yamaha. Εγώ έχω τέτοιο, περασμένο σε Yamaha G2, και σκοτώνει.

 

 

Και πόσο σου έφτασε οικονομικα? και μπορεί να παίξει και ως midi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βγάζει MIDI κανονικότατα. Για τιμές τώρα δεν ξέρω, κάπου στο χιλιάρικο νομίζω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το δικό μου το έβαλα πίσω από δεκαετία. Οπότε τωρινές τιμές δεν ξέρω. Στην εποχή μου έκανε 1500€, τώρα λογικά θα έχει πέσει...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αν και καθυστερημένα 2 χρόνια (τώρα είδα το post), είδα ότι αναφέρθηκε το όνομα του Casio PX-860. Ξεκίνησα πιάνο πριν 3 χρόνια περίπου και συνεχίζω μαθήματα. Τον πρώτο χρόνο μελετούσα σε αρμόνιο ώσπου ήρθε η στιγμή να αγοράσω ένα κανονικό πιάνο είτε ακουστικό είτε ψηφιακό. Ο Νικόλας μου πρότεινε το Px-860. Είχα παίξει σε Yamaha U1, σε Kawai ακουστικό όρθιο και σε Steinway με ουρά. Το Px-860 το πήρα χωρίς καν να το ακούσω. Έμεινα εκπληκτικά εντυπωσιασμένος στο πόσο "φυσικά" ακούγεται σαν πιάνο και το πόσο κοντά σε ένα ακουστικό. Με όλα τα καλούδια ενός ψηφιακού. Το αγόρασα λίγο κάτω από χιλιάρικο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.  Για αγορά ακουστικού  επώνυμου και με silent system κάτω από 2μιση χιλιάρικα δεν βρήκα όταν έψαχνα. Δεν τα είχα και δεν τα δωσα. Ευχαριστώ τον Νικόλα που μου το πρότεινε 2-3 χρόνια πριν. Με έσωσε. Το χαίρομαι όσο δε πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου