Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτης: Γιατί δεν αναφέρομαι σαν μέλος της μπαντας;


KnightRider1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα

 

Εχω μια απορια και ειναι κατι που με προβληματιζει, εδω και 2 χρονια ειμαι μελος σε μια μπαντα ,εχουμε κανει live σε αρκετα μαγαζια και προχωρησαμε τωρα τους τελευταιους μηνες παρα πολυ καλα ωσπου μας ηθελαν και απο ραδιοφωνικους σταθμους να μας παρουν συνεντευξη.

 

Το θεμα ειναι οτι συνολικα τα μελη της μπαντας ειναι 6 και εγω στη μπαντα τους ειμαι ο προσωπικος τους ηχοληπτης και το προβλημα ειναι οτι γενικα τα παιδια απο την μπαντα που μιλουσαν στους σταθμους δεν με εχουν αναφερει ποτε για μενα οτι τους κανω ηχογραφησεις,live και οτι σε πολλα κομματια βαζω εφε σε καποια σημεια και νιωθω ετσι οτι δεν ειμαι μελος της μπαντας ενω τα παιδια με λενε οτι ειμαι μελος αλλα παντα γινεται αυτο δηλ τα παιδια αναφερουν τον εαυτο τους αλλα μονο τους 5 ενω ειμαστε 6.

 

Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο το να μην με αναφερουν οτι εγω ειμαι ηχοληπτης τους και η απορια μου ειναι οτι ειναι λογικο αυτο ?

 

 

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το εκανα αυτο αλλα τωρα που παμε τοσο καλα δεν θελω να αρχιζω να μαλωνω γιατι νταξει με πειραξε ειναι η αληθεια τσαντηστηκα λιγο και επειδη δεν θελω να ριξω τον θυμο μου πανω τους απλα καλου κακου ρωταω εδω για να ξερω πως να ειμαι απεναντι τους γιατι μπορει να ειναι normal το να μην με αναφερουν γενικως

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που σε τρώει και είναι αγκάθι μέσα σου, βγάζεις το αγκάθι και προχωράς. Δεν λές στους γύρω σου ότι πονάς και δεν πας μία.

 

Συζήτησέ το με τους άλλους 5. Δεν χρειάζεται να μαλώσετε.

 

Βέβαια από μεριάς μου...οι 5 παίζουν...αλλά κι εσύ μπορείς να τους κάνεις να παίζουν και να μην ακούγονται....(κακία ε;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα μας ρωτας αν ο ηχοληπτης θεωρειται ΜΕΛΟΣ μιας μπαντας.

ΔΕΝ θεωρειται ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο.

Αλλο πραγμα ο αποκλειστικος συνεργατης και αλλο πραγμα το μελος μιας μπαντας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θιγεις ενα τεραστιο θεμα, μπορει ο ηχοληπτης να θεωρηθει μελος σε μια μπαντα εφοσον δεν συμμετεχει στα καλλιτεχνικα και δεν εκτιθεται στην σκηνη? ή  εφοσον ειναι ‘’προσωπικος’’ ηχοληπτης θεωρειται ενας πολυτιμος συνεργατης αλλα μεχρι εκει? μπορει βεβαια να θεωρειται απλως ενα groupy

 

σε καθε περιπτωση αν σου δινουν μερτικο απο τα εσοδα τοτε σε θεωρουν μελος στην μπαντα, αλλιως δεν σε θεωρουν, και αυτο θα φανει εντονοτερα αργοτερα  στο αν θα μοιρασουν στα 5 η στα 6 τα εσοδα απο το γεματο σταδιο… μονο τοτε θα ξερεις σιγουρα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία του Ίαν, είναι ίσως η πιο χαρακτηριστική, ψάξε να τη διαβάσεις κι αν σου κάνει, συνέχισε ;)

 

Ο Ιαν Στιουαρτ ηταν ΜΟΥΣΙΚΟΣ και "κρυφο" μελλος των Stones για πολλα χρονια,δεν ηταν ομως επισημο μελος της μπαντας σε καμμια περιπτωση.Και φυσικα ηταν ΜΟΥΣΙΚΟΣ και οχι τεχνικος.

 

Οι περισσοτερες μεγαλες μπαντες στον κοσμο εχουν τους ιδιους τεχνικους για πολλα χρονια,αυτο βεβαια δεν τους κανει μελη τους,τους εχουν φυσικα με retainer (τους πληρωνουν δηλ. μηνιατικο και οταν ΔΕΝ κανουν τουρνε) & βγαζουν ΠΟΛΛΑ χρηματα οταν κανουν τουρνε,στη συναυλια των U2 ο ηχοληπτης τους μου ειπε οτι βγαζει περιπου 15 χιλιαρικα το βραδυ,αλλα οι U2 βγαζουν...περισσοτερα  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω κάποιο τεράστιο θέμα. Βλέπω έναν συντελεστή και μια ομάδα 5 ατόμων  που παράγουν μουσικό έργο. Ο συντελεστής θα πληρωθεί ότι έχει συμφωνηθεί.

 

Όσο η ομάδα των 5 που είναι η μπάντα προχωράει, θα προχωράει κι αυτός.

 

Αν φτάσει πια σε δίσκο πλατινένιο ...θα είναι και ο Παραγωγός τους. Πρώτο όνομα στα credits.

 

Τι να λέμε τώρα;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου