Προς το περιεχόμενο

Απορίες για το Korg Triton Le61


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ερωτήσεων που δέχτηκα μεσω e-mail για το το μικρό triton χάρη της κριτικής που έγραψα......................

 

Λόγω του ενός χρόνου που το φτάνω πια στα όριά του

 

Μιας και παρακολουθώ τα άπαντα στον κυβερνοχώρο ΄σχετικά με αυτό .

 

.........Προσφέρομαι μέσω αυτού του topic να λύσω απορίες (οσο δύναμαι) για το Korg Triton Le 61 και τους όσους κατόχους του στην Ε.Μ.Ε. (μτφ. Ελληνική Μουσική Επικράτεια) :evil: :evil: :evil:

 

........αλλά και να μάθω τι δεν ξέρω.................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Λοιπον Cos, μια που προσφερεσαι θα ηθελα να σου κανω την εξης ερωτηση: Τι πρεπει να κανω για να περασω banks απο το internet μεσα στο Le?

Τα preset αρχεια που διατειθονται στο net ειναι του τυπου PCG. Απο το sequencer μπορεις να στειλεις μονο system exclusive (SYX). Προσπαθησα, αλλα με το cubase δουλεια δεν γινεται. Κατεβασα (και απο την KORG)καποια προγραμματα που χειριζονται τα PCG αρχεια αλλα και παλι δεν μπορεσα να τα περασω. Τηρησα τις οδηγιες του manual αλλα τιποτα. Μηπως ξερεις τι παιζεται?

Thanks in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον. Τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν ειναι τα .pcg, που συνήθως περιέχουν τις banks , και τα setting, arpeggio patterns . Αν κατεβάζεις απο το internet συνήθως έχουν μόνο μια bank μεσα τους , και αν πας να τα φορτώσεις απ ευθείας δεν τα βλέπει. Πρέπει όπως τα φορτώνεις , απο το media, να τα ανοίγεις και θα βλέπεις programs και πιο μέαα π.χ bank E

 

Τότε θα λές load bank πχ. στο βank c (σε ρωτάει πού θέλεις να την φορτώσεις ) και θα στα περνάει κανονικά.. Υπόψη οτι θα σβήσεις αναγκαστικα οτι έχεις σε αυτή την bank.

 

Αν πρίν την φορτώσεις την bank την ανοίξεις κι άλλο θα δείς και τα programms ενα ενα και μπορείς να τα φορτώσεις ενα ένα στο programm που θέλεις .

 

αν τα περνάς μέσω smart media, που είναι και recommended

 

Τώρα για sysex , δεν φορτώνεις ήχους απο το sequencer. μπορείς να σώσεις και να φορτώσεις exclusive τα δεδομένα του.

 

Μπες στο www.irishacts.com στο le section που εκεί έχουν δεδομένα pcg και αν έχεις και το σαμπλερ πάνω έχει και αρχεία που συνοδεύονταο απο samples που τα έχουν χαρτογραφήσει σωστά και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos, σε ευχαριστω για το reply. Αν καταλαβα καλα, μπορω να φορτωσω ήχους ΜΟΝΟ απο την smartmedia? Δηλαδη χρειαζομαι ενα card drive για το PC?

Με λιγα λογια θα πρεπει να σωνω τους ηχους στην smartmedia και μετα να τους ανοιγω απο το Le. Σωστα?

Οπως και να εχει thanks! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΣΩ SCSI ΘΥΡΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ EXB SMPL ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο TELSON. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ SAMPLING ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ SMART MEDIA, ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ USERS ΣΑΝ Ο ΚΑΛΥΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. ΤΑ SAMPLES MPOREIS NA TA ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ SIMM RAM ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ MAPPED MULTISAMPLES

 

EIXA RVTHSEI ME ΜΑΙΛ ΤΟ BON STUDIO ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΣCSI ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - DRIVER. ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ SMART MEDIA ΚΑΙ ΤΟ CARD READEΡ GIA PSG FILES. FTHNA SOSTA KAI GRHGORA

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να μου πεις την άποψή σου για αυτό το synth(ή όποιος άλλος επιθυμεί)..Σκέφτομαι να πάρω midi controller και είχα καταλήξει ανάμεσα σε fatar sl 990 pro και m-audio keystation 88...μέχρι που είδα τη δελεαστική τιμή του tritona le 61..Το χρειάζομαι και για τη cubase, αλλά περισσότερο για live..Δε με ενδιαφέρει τόσο να έχει βαρύ κλαβιέ και πολλές οκτάβες, αλλά να είναι εύχρηστο και να συνδιάζει απόδοση-τιμή..Αξίζει λοιπόν;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φίλε macson, συγκρίνεις 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το Le είναι ένα οικονομικό workstation (με synthesizer, sequencer και ίσως sampler) ενώ τα άλλα είναι MIDI controllers. Σκέτο κλαβιέ δηλαδή! :wink:

 

Αν θέλεις σκέτα πλήκτρα χωρίς ήχους, μπορείς να τσεκάρεις κάποιο MIDI keyboard με λιγότερα πλήκτρα όπως το M-Audio Radium 61 ή το CME UF6 που είναι πολύ φτηνά και με 61 πλήκτρα αντί για 88. Και βέβαια, μπορείς να το "ζευγαρώσεις" με ένα rack synth (Roland XV-series, Korg Triton Rack) για να έχεις και ήχους.

 

Για μια πιο ολοκληρωμένη λύση, το Le είναι η all-time classic επιλόγη και το αγαπημένο των απανταχού φτωχών πλην τίμιων πληκτράδων... 8)

Με λίγα λόγια, πολύ καλός ήχος, αξιόπιστο και με δυνατότητες αλλά χιλιοακουσμένο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι εντελώς ανόμοια..Έχω το MC-909 και ψάχνω κλαβιέ(για να το πω απλά) για να χειρίζομαι το MC, σε live κυρίως..Είπα να κοιτάξω κάτι σε midi controller,γιατί είναι προφανώς μια φτηνή λύση και να αγοράσω ένα καλό midi για μη χρειαστεί στο μέλλον να αγοράσω ένα ακριβότερο..

Στην άκρη του μυαλού μου πάντα ήταν η αγορά ενος synthesizer(που αυτονόητα είναι και midi και θα μου έδινε και extra ήχους σε live),αλλά ήταν το οικονομικό στη μέση..Το triton le-61 μου φάνηκε μια καλή οικονομική περίπτωση..Είναι όμως;.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: το triton έχει ζώνες για προγραμματισμένο split & layer, όπως κάνουν τα δύο midi που προανέφερα;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα νομίζω ότι μπορείς να προγραμματίσεις το κλαβιέ του Le όπως θέλεις (δεν παίρνω και όρκο αλλά ο cos_dr μου έχει διηγηθεί πολλές ιστορίες για το μηχάνημα). Το αν είναι καλή περίπτωση εξαρτάται από τη μουσική που παίζεις και τα στάνταρ σου. Με απόλυτα κριτήρια είναι μια χαρά αλλά αν κρίνω από το MC-909 καλύτερα να χτυπήσεις τίποτα σε φάση virtual analog (παίζεις ηλεκτρονική μουσική υποθέτω...) που δεν θα έχει πιάνα, κιθάρες και βιολιά αλλά pads, leads, sequences και τέτοια. Γιατί δεν τσεκάρεις κανένα Novation KS5 ή κανένα φτηνό Alesis;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική στο σπίτι, αλλά με τα παιδιά παίζουμε rock μουσική..Εξάλλου στο σπίτι μπορώ να χρησιμοποιήσω software instruments..Οπότε πιάνα,βιολιά,pads χρειάζομαι για το live..Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια απάντηση στο αν χωρίζει σε zones για προγραμματιζόμενα splits ή layers..

Ευχαριστώ για το χρόνο σου..Θα κοιτάξω και τα synths που μου πρότεινες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου