Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους! Ελληνικοί μαγνήτες μπάσου (και όχι μόνο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την τύχη λοιπόν, το Σάββατο το πρωί να βρεθω σε φιλικό σπίτι παρουσία μπασιστών (φωτό υπάρχουν στο φατσομπούκι αλλά τι να τις κάνετε δεν παίζουν ρόλο) και με την βοήθεια τεσσάρων USA Jazz Bass (2 x 70s με maple ταστιέρα, 1 AVRI 62 και ένα του 66 (το θέλω απελπισμένα, το θέλω κολασμένα) με παλίσσανδρο) δοκιμάστηκαν οι μαγνήτες που κατασκευάζει εξ' ολοκλήρου από την αρχή και μόνος του, ο Γιάννης Παπαδαντωνάκης γνωστός σε αρκετούς από μας και ως Φεντεριάς με την νεοσυσταθείσα GAS Pickups εταιρεία του .

 

Ήταν δύο σετ μαγνητών με 60s και 70s voicing και δοκιμάστηκαν και οι δύο σε διαφορετικούς συνδυασμούς.

 

Οι συνδυασμοί ήταν αρκετοί και λόγω των αλλαγών (εγώ αναγνωρίζω δύο, στις full on positions που ο πυκνωτής δεν επιδρά, το ξύλο του μανικιού και το pickup positioning - βλ. 60s vs 70s) και αρχίσαμε το παιχνίδι "τι ακούς εσύ".

 

Φυσικό ήταν, ακόμα και οι έμπειροι, να έχουν διαφορετικές απόψεις επ' αυτών (πάει με τα γούστα) αλλά ο Γιάννης ήταν από πάνω, κρατώντας σημειώσεις (χρήσιμες προερχόμενες από μπασίστες αφού ο Γιάννης είναι πρωτίστως κιθαρίστας) και με το κολλητήρι ζεστό για τις απαραίτητες αλλαγές από μπάσο σε μπάσο.

Εμένα (δεν με συγκαταλέγω στην συνομοταξία τους που χει χτυπήσει πολλά χιλιόμετρα και δεκαετίες στα στούντιο και στη σκηνή αλλά ένα αυτί το έχω και μια γνώμη θα την πω) μου άρεσαν περισσότερο οι 60s αλλά είμαι σίγουρος (πχ ο Τέρης) ότι άλλοι θα προτιμήσουν τους 70s ή και τους δύο ή και κανέναν. Ξέρετε, η γνωστή πίτα...  ;)

 

Τον ρώτησα και μου είπε ότι δουλεύει με CNC και με μετρήσιμο και αναπαράξιμο τρόπο (επιφυλάσσομαι για φωτό σαν πάω στο εργαστήρι του), από τον μαγνητισμό των rods μέχρι και το τελικό εμποτισμό άρα δεν μιλάμε για mojo καταστάσεις αλλά (λόγω και του τεχνοκρατικού του υπόβαθρου) συνεπή αναπαραγωγή του μετρήσιμου ήχου εξ' ού και τα specs στο site .

 

"Ε και;" ρωτάτε. Ε και τίποτα. Προσωπικά μου αρέσει να μιλάω με γνώστες, που έχουν μεράκι, γούστο και γνώσεις και μπορούν αφουγκραστούν τις επιθυμίες / ανάγκες του πελάτη και να τις δημιουργήσουν. Το ότι είναι κοντά μου μπορεί να πάει κάποιος να ακούσει και ίσως να αναπροσαρμόσει (κατά το δοκούν) το τελικό προϊόν, είναι σημαντικό για αυτούς που ξέρουν τι θέλουν και τι χρειάζονται ως επαγγελματίες. Το ότι είναι και Έλληνας δημιουργός / κατασκευαστής, είναι απλώς bonus-κανονάκι.

 

Α, ναι και για να προλάβω αυτούς που θα αρχίσουν τα γνωστά.....

Τον Γιάννη δεν τον ήξερα (ακουστά τον είχα) αλλά τώρα τον ξέρω. Δεν την έχουμε μαζί την εταιρεία και δεν έχω πάρει (ακόμα) μαγνήτη του και ούτε καν κρασί δεν ήπιαμε μαζί (πέραν του καφέ που είχε ο σπιτονοικοκύρης των δοκιμών).

Κι αν πάρω κάποια στιγμή μαγνήτες του, μαγκιά μου και λογαριασμό δεν πρόκειται να δώσω.

Promo δεν του κάνω, τη γνώμη μου (μόνο στα δύο σετ μπάσου που άκουσα - καθότι έχει και για κιθάρες) λέω, μέχρι εκεί πάω (προς το παρόν γιατί σκέφτομαι κι άλλο μπασοτεστ) κι όποιος θέλει κάτι άλλο, μιλάει απ' ευθείας μαζί του.

Ένα τηλέφωνο μακριά είναι και μιλάει και τη γλώσσα σας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντελώς τυχαία τα είδα αυτά που λές χτες απο το φατσομπούκι. 8)

Καταρχήν είναι πολύ θετικό που υπάρχει τέτοια επιχείρηση/άνθρωπος στην Ελλάδα.

Κατα δεύτερον, ψήνομαι πολύ να το ψάξω περαιτέρω. Απλά αναρωτιέμαι τι τιμές παίζουν αλλά  με ένα τηλ. λύνεται και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς μας όρισε ο άνθρωπος και καλές δουλειές.

 

Δεν είναι κρίμα που πρέπει να πέσει και μια παράγραφος - τούβλο εν είδει disclaimer σε κάθε τέτοια παρουσίαση; Για το ένα (σπάνια είναι περισσότεροι) χαϊβάνι που θα χύσει δηλητήριο και θα σου χαλάσει τη μέρα;

Καλά έκανες και τα έγραψες παρ'όλα αυτά Κώστα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μενα...

Τον είχα αναφέρει κι εγώ το Γιάννη σε άλλο θέμα για μαγνήτες κιθάρας που έψαχνε κάποιος φίλος...

Του τόνισα ιδιαίτερα ότι διαλέγεις το μοντέλο και το ΑΚΟΥΣ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ...αν σου αρέσει το παίρνεις ή δοκιμάζεις κάποιον άλλον αφού όλα είναι on guitars!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μενα...

Τον είχα αναφέρει κι εγώ το Γιάννη σε άλλο θέμα για μαγνήτες κιθάρας που έψαχνε κάποιος φίλος...

Όντως αλλά ήταν για απλή αναφορά σε σελίδα facebook σχετικά με μαγνήτες κιθάρας.

 

Εγώ το πήγα one step beyond  ;D

 

Απλά αναρωτιέμαι τι τιμές παίζουν αλλά  με ένα τηλ. λύνεται και αυτό.

Οι τιμές υπάρχουν εδώ, υποθέτω επιδέχονται κάποια διακύμανση (προς τα κάτω μέρες που ναι  ;)) και συμπεριλαμβάνουν τοποθέτηση. Οι μπασομαγνήτες νομίζω ότι είναι στα επίπεδα των humbuckers.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το βγαζεις Στη φορα βρε Κωστα που μου αλλαξε τα φωτα στο περιμενε η αγαπητη κα Becky Λορεενσ μέχρι να βαλει στο καραβι τον μαγνητη  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το βγαζεις Στη φορα βρε Κωστα που μου αλλαξε τα φωτα στο περιμενε η αγαπητη κα Becky Λορεενσ μέχρι να βαλει στο καραβι τον μαγνητη   ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μην ανησυχείς. Οι μαγνήτες για τους μπασο/κιθαρίστες είναι σαν τα παπούτσια για τις γυναίκες.;D

 

Με το καλό να έρθουν να μας πεις κι εσύ τι πιστεύεις.

 

Παρεμπιπτόντως πήρα και μια τζούρα σήμερα το πρωί (έλεος !) περνώντας από φίλο που φτιάχνει το δικό "signature model" με τους GAS.

 

Δύο JB 62 AVRI side by side.

drooling-emoticon.gif

 

Τόσο όμοια πριν την αλλαγή, τόσο διαφορετικά μετά.

Με το γνωστό disclaimer της πίτας, και οι τρεις παρευρισκόμενοι, θεωρήσαμε το "μετά" πιο ολοκληρωμένη πρόταση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλιστα... μάλιστα...

 

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Τόσο ενδιαφέρον θα έλεγα, που αύριο έκλεισα ραντεβού (Κώστα)  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου