Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους! Ελληνικοί μαγνήτες μπάσου (και όχι μόνο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχάριστα νέα. Σε μια χώρα που καταρρέει σε σχεδόν όλους τους τομείς, έχει ξεκινήσει μια βιομηχανία (σε εμβρυϊκό στάδιο ακόμα βέβαια) που κατακτά γρήγορα θέσεις σε παγκόσμια κατάταξη. Και δεν εννοώ μόνο τους μαγνήτες. Έχουμε και φοβερούς κατασκευαστές οργάνων και φανταστικά πετάλια όπως καλά γνωρίζουμε και μερικά δειλά βήματα (όχι από άποψη ποιότητας αλλά ποσότητας) στο πεδίο των ενισχυτών.

 

Το μόνο που μπορεί να μας "φάει" είναι η αρνητική διάθεση και ο κακός ανταγωνισμός την ώρα που οι περισσότεροι αντίστοιχοι κατασκευαστές του εξωτερικού, μόνο καλά λόγια έχουν ο ένας για τον άλλο.

 

Προσωπικά, πολύ θα ήθελα να ακούσω από κοντά τους GAS pickups για κιθάρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχάριστα νέα. Σε μια χώρα που καταρρέει σε σχεδόν όλους τους τομείς, έχει ξεκινήσει μια βιομηχανία (σε εμβρυϊκό στάδιο ακόμα βέβαια) που κατακτά γρήγορα θέσεις σε παγκόσμια κατάταξη. Και δεν εννοώ μόνο τους μαγνήτες. Έχουμε και φοβερούς κατασκευαστές οργάνων και φανταστικά πετάλια όπως καλά γνωρίζουμε και μερικά δειλά βήματα (όχι από άποψη ποιότητας αλλά ποσότητας) στο πεδίο των ενισχυτών.

 

Το μόνο που μπορεί να μας "φάει" είναι η αρνητική διάθεση και ο κακός ανταγωνισμός την ώρα που οι περισσότεροι αντίστοιχοι κατασκευαστές του εξωτερικού, μόνο καλά λόγια έχουν ο ένας για τον άλλο.

 

Προσωπικά, πολύ θα ήθελα να ακούσω από κοντά τους GAS pickups για κιθάρα.

 

+1

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ερώτηση: οι μαγνήτες GAS διατείθενται επίσης και σε PJ set;

 

Επειδή βρέθηκα χθες με τον Γιάννη- πολύ ωραίος τύπος by the way- η κουβέντα μας πέρασε και στους P μαγνήτες. 

 

 

Σύντομα- αν κατάλαβα καλά- θα φτιάξει και Ρ οπότε άνετα θα μπορείς να ματσάρεις ένα P/J σετ.

 

 

Βασικά- και εδώ είναι η μεγάλη «μαγκιά»- μπορείς να φτιάξεις τους μαγνήτες στα μέτρα σου.

 

Ο Γιάννης είναι ένας τύπος που ακούει τον μουσικό. Προσωπικά θέλω να φτιάξω κάτι custom για J μαγνήτες για 5χορδο.

 

 

Εξέθεσα την κατεύθυνση που θέλω να πάει ο ήχος τους, πάντα σε συνάρτηση με το όργανο και αυτός μου ανέλυσε όλα τα options σε σχέση με αυτό που θέλω.

 

 

Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί του.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: οι μαγνήτες GAS διατείθενται επίσης και σε PJ set;

 

Συντόμως γιατί είναι κάτι που μιλήσαμε με τον Γιάννη καθότι με ενδιαφέρει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ζητησα στον gabojo, υπαρχει και στο φεησμπουκ, και μου εφτιαξε απ' την αρχη πρωτοτυπο μαγνητη για αταστο κουφιο, το οποιο το εφτιαξαν οι handmadeguitars.gr, και αυτοι στο φουμπου, και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, στο μεταξυ και ο tsiganise it (αδωνις) ειναι ετοιμος να φτιαξει ακουστικο μπασακι, οχι κοντρα, αλλα ο μαγνητης του gabojo γαμαει και δερνει, με αναλογικη προενισχυση, με αφησε χαζο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα: Odyssey 5χορδο Bartolini/active με 3 band pre

 

Το ζήτημα: Να γίνει passive V/V/T και όσο το δυνατόν πιο Jazz στον ήχο του, με «καραζούζα» κλπ...

 

 

Τα «ζητήματα»: Σώμα ελιά- σκληρό και μπασόπριμο... κσύλο. Μεσαία δεν... Μαγνήτες soapbar, που οι Jazz «κολυμπάνε» στα sockets τους  ::)

 

Το τελευταίο ζήτημα είναι αισθητικό, οπότε δεν χρίζει άμεσης αντιμετώπισης. Το ηχητικό όμως ας πούμε ότι ήταν επείγον.

 

 

Ο λόγος που το  Odyssey βγήκε από την... ντουλάπα, δεν είναι άλλος από τα κιλά του (πούπουλο) και την (πονεμένη) μέση μου.

 

Σαν active δεν μου έκανε... κούκου με τίποτα. Οπότε έπρεπε να έρθει όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που μου αρέσει (Jazz Bass) και με το ίδιο configuration στα controls (JB).

 

Και εδώ μπήκε στην εξίσωση ο Γιάννης. Βρεθήκαμε και του εξήγησα τι ήθελα.

 

Μερικές ημέρες αργότερα χτύπησε το τηλέφωνο: Έλα να ακούσεις...

 

Ομολογώ ότι δεν είχα great expectations, όχι λόγω του Γιάννη - ότι άκουσα πάνω σε JB μου άρεσε- αλλά λόγω της ελιάς.

 

Το δοκιμάζω, έχει punch, «σκάει» ωραία, σλαπάρει ωραία, αλλά όταν κόβω το tone δεν μου «καραζουζιάσει» τόσο, όσο θα το ήθελα.

 

Πάντως η εντύπωση ήταν θετικότατη και υπεράνω των προσδοκιών μου.

 

Θα το ήθελες περισσότερη «καραμούζα», με ρωτάει ο Γιάννης.

 

Του εξηγώ ότι μου αρέσει πολύ, ότι σκάει ωραία, δεν το περίμενα τόσο καλό, αλλά αν είχε λίγη «καραμούζα» παραπάνω, θα ήταν σούπερ.

 

ΟΚ, μου λέει, περίμενε. Θες να έχει και την καραμούζα και τον ήχο που σου άρεσε στο σλαπ;

 

Το καλύτερο μου.

 

Για να μην σας τα πολυλογώ, βάζει και ένα δεύτερο πυκνωτή και έρχεται just  8)

 

Με ένα switch αλλάζω ανάμεσα στους δύο πυκνωτές, οπότε αλλάζει ο χαρακτήρας του tone, ενώ στην μέση έχω τους μαγνήτες direct χωρίς tone, που και αυτό σε slap ήταν σούπερ.

 

Έτσι με ένα σμπάρο πολλά τρυγόνια: Και Jazz και V V T και πιο ευέλικτο σε ήχους.

 

Ομολογώ ότι δεν το περίμενα να φτάσει τόσο κοντά σε αυτό που είχα στο κεφάλι μου. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη χάρις στον Γιάννη.

 

Το έφτιαξε όπως το ήθελα, βρήκε λύσεις σε ότι προέκυψε, το πήγε και παρακάτω.

 

Και αυτή είναι η ουσία της custom κατασκευής: Να το φέρεις στα χέρια σου, στον ήχο σου.

 

Ως προς το αισθητικό, μάλλον θα γίνουν ξύλινα καπάκια.

 

Το κουτσουράκι θα πάρει το βάπτισμα του πυρός σε συνθήκες μάχης στον Παλιάτσο που παίζουμε την Κυριακή με τους Motive.

 

Αν περάσει το τεστ- που δεν έχω καμία αμφιβολία- θα μεταφερθεί και στα μεγάλα stages  ;D

 

Ένα ευχαριστώ στον Audioκωστάκη μας που μας άνοιξε τα μάτια και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη Παπαδαντωνάκη και τους GAS pickups, για την αμεσότητα, την κατανόηση και την συνεργασία.  

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτσουράκι θα πάρει το βάπτισμα του πυρός σε συνθήκες μάχης στον Παλιάτσο που παίζουμε την Κυριακή με τους Motive.

Ωραία. Κι εγώ το σήμερα στη Σπάρτη θα δοκιμάσω τους John (Bass)Player Special :) σε συνθήκες live (που, ως γνωρίζουμε, είναι τελείως διαφορετικές και από του στούντιο αλλά και από τις "αχ τι καλά που μπιστάν στο σπίτιμ' οι μαγνήτες").

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου