Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...υπαρχουν πολλα και διαφορα βιντεακια στο σωληνα με Α/Β τεστ και αλλα.Ας τα κανει ο καθενας για την παρτη του ΑΝ ΘΕΛΕΙ να δει τι ψαρια πιανει και δεν ειναι και υποχρεωμενος να μας πει πως τα πηγε...αλλα και να μας πει...εμεις δεν ειμαστε και υποχρεωμενοι να τον πιστεψουμε...απλα ειναι μια βοηθεια (ισως) να δει καποιος τι "πραγματικα ακουει"...ετσι...για την παρτη του και μονο...και ολα καλα!

 

Να μια αρχη πχ...

 

 

Εχω κανει εγω Blind test. Με μια strat με swamp ash που επαιξε φανταστικα σε ενα λαμπατο amp.

Καμια διαφορα με μια ολοιδια strat, αλλα με mdf σωμα.

Μηπως παιζει καθολου ρολο που ο λαμπατος, εβγαζε ηχο mp3?

Ηταν μαρκα You Tube Amp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leon7pap κ ως προς ολους τους υπολοιπους που δεν ακουνε διαφορα στα ξυλα:

 

Δεν ειπα πουθενα οτι δεν ακουω διαφορα στα ξυλα!Φυσικα και υπαρχει!Το θεμα ειναι blindly να σου πει ο αλλος η μια ειναι alder η αλλη ash η αλλη ebony η maple η rosewood!

 

Στις πενες?Διαφορα στην ατακα αναλογα το παχος και στο ξυσιμο αναλογα το ποση γωνια δινει ο καθενας στην πενα...

 

 

Εχω μια strat με swamp ash που παιζει φανταστικα σε ενα λαμπατο amp.

Το ιδιο καλα νομιζω ομως οτι ακουγεται και μια ολοιδια strat που εχω, αλλα με mdf σωμα.

Μηπως παιζει ρολο που βγαζει mp3 ηχο ο ... λαμπατος μου?

Ειναι μαρκα (you) tube amp.

 

;)  καλο!

mp3 το ενα mp3 και το αλλο...πιστευω ενα καλο αΦτι που ακουει πχ τις μεσαιες  στο alder και τα πριμα στο ash δεν θα εχει προβλημα σε μια ΚΑΛΗ  ηχογραφηση μεσα απο ΚΑΛΑ ηχεια η ακουστικα.Συμφωνοι το τεστ στο σωληνα δεν ειναι και το πιο "ευκολο" του κοσμου αλλα στην παρουσα φαση ειναι οτι εχουμε...εχουμε τιποτα καλυτερο?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα. Ενα τεστ πρεντικτορ.  Cool

 

 

:)  καλο pt2

 

Εχεις οιστρο σημερα!Μαλλον πρεπει να πιασεις το κουτσουρο...κατι καλο θα βγει!!!

 

Εφυγα...καλο βραδυ σε ολους!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει έστω ΕΝΑ - οσοδήποτε ταπεινό - blind test?

 

Αρκετά και διάφορα και όχι μόνο με κιθάρες αλλά και αρκετά πιο subtle όπως πχ την ακρόαση 2 διαφορετικών versions του ίδιου wav τα οποία ήταν σε όλα τα άλλα ίδια αλλά είχαν προέλθει από διαφορετικό κονβέρτορα το καθένα και άλλα τέτοια άρρωστα.  ;D

 

Για να κάνεις τέτοιου είδους τέστ εκτός από το μικρόβιο πρέπει και η τύχη να παίξει ρόλο ώστε να βρεθείς και στο κατάλληλο περιβάλλον.

Είχα πχ την τύχη να δουλέψω κάποια χρόνια σε αρχείο δισκογραφικής όπου το αφεντικό μου ήταν ο υπεύθυνος ηχολήπτης για όλα τα remastering της εταιρείας και πέρναγα αρκετές ώρες κάθε μέρα μέσα στην mastering suite.

Επίσης πχ το έφερε έτσι η τύχη ώστε να έχω σχεδόν απεριόριστη πρόσβαση σε κιθάρες ενισχυτές και εφφέ μεγάλου μουσικομάγαζου λόγω γνωριμίας.

 

Πρέπει να έχεις βέβαια και το μικρόβιο το οποίο παραδέχομαι ότι τελευταία μου έχει φύγει γιατί έχω πλέον καταλήξει σε αυτές τις 3 κιθάρες οι οποίες με υπερκαλύπτουν, οπότε δεν τη ψάχνω περισσότερο.

Ίσως γι'αυτό και οι επισκέψεις μου εδώ μέσα να έχουν κάπως αραιώσει...  :-\

 

Over and out, πολύ noiz για σήμερα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:)  καλο pt2

 

Εχεις οιστρο σημερα!Μαλλον πρεπει να πιασεις το κουτσουρο...κατι καλο θα βγει!!!

 

Εφυγα...καλο βραδυ σε ολους!!!

Τα εχω λιωσει σημερα.

Νυχτωσε, θα μας κυνηγησουν. Αυριο παλι.

Καλο βραδι  8)

 

ΥΓ (θα μου πεις βαλε ακουστικα και παιξε με την πεταλιερα. Ναι αλλα εκει, τι παιζω με μαονι και διπλους, τι παζω με heavy ash και μονους, τα ιδια σκατα ακουγονται :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ (θα μου πεις βαλε ακουστικα και παιξε με την πεταλιερα. Ναι αλλα εκει, τι παιζω με μαονι και διπλους, τι παζω με heavy ash και μονους, τα ιδια σκατα ακουγονται :) )

 

Oh, yes! ;D ;)

 

Ποιά πεταλιέρα έχεις, αυτή;... :D

 

SIDERWSTRA-BOSCH-TDZ-2590-1440-0620016.jpg

 

 

Αρκετό νοιζ είπαμε...γειάααα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και τοσο ξεπεσμος,

Τη Στιρελα τη Στιρελα  ;D

 

ΟΚ καλη και η πεταλιερα για το σπιτι, αλλα οταν βαζω ενισχυτη, πρεπει να κανω ενισχυτονηστεια μια βδομαδα για να μπορεσω να παιξω παλι με προσομειωσεις.

Βοηθαει και η φαντασια (οχι για jerkoff.gif), απλα λεω πως ειμαι στο control room με μακρυ καλωδιο και ακουω απο τα μονιτορ τον ενισχυτη που εχει μικροφονιαστει στο studio A) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου