Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...] -προχωράμε στις δοκιμές...

Οι ίδιοι μαγνήτες, parts και παίκτης/ενισχυτής (βάλε - βγάλε) σε (υποθετικά):

alder body - rosewood neck

ash body - maple neck

alder body - maple neck

ash body - rosewood neck

Εκείνον που έχει προχωρήσει σε τέτοια "πειράματα", θα τον ακούσω με προσοχή.

Κατά τα λοιπά, γνώμες που βασίζονται σε θεωρητικές προσεγγίσεις, ασκήσεις επι χάρτου και κλιπς του σωλήνα, τα ακούω με επιφύλαξη (τουλάχιστον)... 8)

Τα ανωτέρω, στοιχειοθετούν απλώς και μόνο ένα παράδειγμα, καθότι η συζήτηση για την μοναδικότητα ενός κομματιού ξύλου, απο μόνη της είναι μεγάλη και δύσκολη, απαιτεί ειδικές γνώσεις και είναι καλύτερα να μην φτάσουμε ως εκεί...

Προσωπικά, έχοντας κάνει το πείραμα που παραθέτω (κι άλλα πολλά  ;D 8) ::) ), βρίσκω διαφορές στον ήχο, άλλοτε σημαντικές, άλλοτε όχι.

Φυσικά αυτό που ακούγεται σε κάθε περίπτωση, είναι ηλεκτρική κιθάρα και όχι λαούτο  ;D, όμως δεν ακούγονται το ίδιο...

Οι όποιες διαφορές λοιπόν εντοπίζονται, έχουν να κάνουν με τα κσύλα  ;D ;D.

 

 

Η ουσία της διαφωνίας μου βρίσκεται και στη μεθολογία σου. Δική μου προσωπική, πειστική, προσπάθεια θα ήταν:

 

1. Τεστάρισμα με μηχανικό strumming (για να μην υπάρχει αλλοίωση δυναμικών).

2. Παλμογράφος που να καταγράφει όλη την έξοδο του οργάνου σε κυμματομορφή.

3. Όλα αυτά χωρίς να μπαίνει πουθενά προσωπική γνώμη και επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...και επιτελους αναλυση συχνοτικου περιεχομενου στο χρονο με wavelets κ οχι Short fourier transform για να εχουμε κ πιο ρεαλιστικη καταγραφη των χαμηλων συχνοτητων :-) :-) :-)

 

Παντως 1000 φορες ενα ανετο μανικι σεταρισμενο στα μετρα μου παρα κορυφαιο ηχο λογω ξυλων - δεν υποτιμω το 2ο αλλα ακουω λιγο με τα χερια ως επι το πλειστον (συναισθησια, παραισθησεις κτλ)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, όταν περιγράφουμε τον ήχο ενός οργάνου, μήηηπως στην πραγματικότητα περιγράφουμε τον τρόπο που παίζουμε και όχι τον πραγματικό ήχο;

 

Ο ιδιος ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ με 3 εντελως διαφορετικες....tele

 

Μια με top απο... τιμιο ξυλο (quilt maple) & ash  ;D και φινιρισμα πολυεστερα

 

 

Μια vintage με νιτρο finish που αναπνεει και alder/rw

 

 

και μια με μια american std και φινιρισμα πολυεστερα

 

 

αν και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ  αλλα και οι ενισχυτες ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοι...εμενα το ΙΔΙΟ μου ακουγεται και στα 3 βιντεΑ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, όταν περιγράφουμε τον ήχο ενός οργάνου, μήηηπως στην πραγματικότητα περιγράφουμε τον τρόπο που παίζουμε και όχι τον πραγματικό ήχο;

 

Αυτό νομίζω κι εγώ.

 

Ωστόσο δεν πρέπει να υποτιμούμε την αξία αυτής της συζήτησης. Για κάποιον που παίζει χρόνια και έχει "ψηθεί" εώς "καεί" σε θέματα gear, δεν θα αλλάξει και κάτι.

 

Ένας νέος όμως στον χώρο αν γαλουχηθεί στις υπερβολές (και όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν πολλές ψωνάρες εκεί έξω) θα είναι καταδικασμένος να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του ψάχνοντας τον ήχο εκεί που ίσως δεν υπάρχει και, το κυριότερο, θα χαλάει και μια περιουσία. Κρίμα.

 

Οπότε καλό το cork sniffing αλλά ας μην το παρουσιάζουμε ως το Α και το Ω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξυλα και κατα κυριο λογο η πυκνοτητα τους και οχι το ονομα τους (πχ μαονι ονδουρας κτλ) εχουν διαφορες μονο οταν παιζουμε unplugged! εκει ναι θα δουμε διαφορες γιατι δονουνται και μεταφερουν ηχο που τον ακουμε και νοιωθουμε κιολας!

 

Οταν ΟΜΩΣ βαλουμε ενισχυτη εκει μιλανε οι μαγνητες μονο!!

Απλως οι περισσοτεροι εχουν την αισθηση (placebo effect) πως επειδη ακουγεται καλα η κιθαρα χωρις τον ενισχυτη τοτε οι μαγνητες θα <<πιασουν>> και τις υπολοιπες δονησεις που ακουμε...

 

Το παρον αποτελει δικο μου συμπερασμα οποτε δεν αντιλεγω με κανεναν αλλα απλως εκφραζω την αποψη μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσωοπικα πιστευω οτι τα...κΣυλα παιζουν ΤΟΣΟ ρολο οσο ο ΚΑΘΕΝΑΣ απο εμας θελει να τα αφησει να παιζουν... ;D....και οσο αστειο και να ακουγεται αν εγω πιστευω οτι η κιθαρα μου που ειναι φτιαγμενη απο τιμιο κΣυλο ειναι η καλυτεροτερη του πλανητη τοτε θα ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ και καλυτεροτερα.... ;D

 

on a more technical note...προσωπικα φτιαχνω παντα ΕΛΑΦΡΙΕΣ tele με ΠΑΧΙΑ μπρατσα,ελαφρυ hardware & vintage output μαγνητες και δεν ειχα ουτε ΜΙΑ που να μην ακουγεται ΜΑΜΑΤΑ... ;D

 

οποτε ΕΛΑΦΡΥ να ειναι το σωμα και ας ειναι απο οτι κΣυλο θετε στην περιπτωση μου... ;D

 

IMHO οσο περισσοτερο ανεβαινει το....gain factor τοσο περισσοτερο το....wood factor  ;D  παει περιπατο.....(και ειναι καλυτερο να εχουμε βαρΓιες,ουδετερες,κομπρεσαρισμενες  κιθαρες χωρις πολυ resonance)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO οσο περισσοτερο ανεβαινει το....gain factor τοσο περισσοτερο το....wood factor  ;D  παει περιπατο.....(και ειναι καλυτερο να εχουμε βαρΓιες,ουδετερες,κομπρεσαρισμενες  κιθαρες χωρις πολυ resonance)

 

Εννοείται. Εδώ το 90% του ήχου επηρεάζεται από 1) το output του μαγνήτη, 2) τα gain stages του ενισχυτή, και 3) το eq section του ενισχυτή (δεν εννοώ τις ρυθμίσεις αλλά το ίδιο το κύκλωμα).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ουσία της διαφωνίας μου βρίσκεται και στη μεθολογία σου. Δική μου προσωπική, πειστική, προσπάθεια θα ήταν:

 

1. Τεστάρισμα με μηχανικό strumming (για να μην υπάρχει αλλοίωση δυναμικών).

2. Παλμογράφος που να καταγράφει όλη την έξοδο του οργάνου σε κυμματομορφή.

3. Όλα αυτά χωρίς να μπαίνει πουθενά προσωπική γνώμη και επιλογή.

 

Τrust me otto##, είναι πολλά περισσότερα από αυτά. Και κατά καιρούς έχουν γίνει πολλά υποτιθέμενα tests, τα οποία κατά 99% καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι έστω και στο ελάχιστο, wood matters. Όμως, όλα, μα όλα (όσα έχω δει τουλάχιστο) πάσχουν, από άποψη προετοιμασίας, στησίματος, εξοπλισμού, και σοβαρή έλλειψη ελέγχου, εξωγενών παραγόντων ( πχ, θερμοκρασία, ατμοσφαιρική πίεση, επίπεδα υγρασίας κλπ.). Γι' αυτό και προσωπικά δεν τα λαμβάνω υπ' όψη.

 

Πιστεύω άκριτα στον ηλεκτρομαγνητισμό.

 

Mε ιδιαίτερη χαρά και προσοχή, θα ήθελα να ακούσω το συλλογισμό σου.

 

(κοίτα να δεις που πάλι μπλέξαμε με τα ξ-ύλα, μάλλον γιατί τελικά το θέλουμε το παραμύθι μας).

 

Η προσωπική μου άποψη-for the record-μη τεκμηριωμένη και χωρίς καμιά επιστημονική απόδειξη, είναι ότι ναι, wood ( ή matter ) matters. Κι όχι με την σοφιστικέ σιγουριά της υπεραπλούστευσης, αλλά με τον αθώο αυθορμητισμό της διερεύνησης.

 

SF, δεν είναι μόνο το "ελαφρύ". Ελαφριά είναι και τα σφουγγάρια. Φυσικά και αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς ελαφρύ, μέσα σε μια σταθερή βάση ( μέσα σε λογικά εννοούμενα πλαίσια ). Αυτό που λέμε stiffness to weight ratio. Ελαφρύ και άκαμπτο

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, δεν είναι μόνο το "ελαφρύ". Ελαφριά είναι και τα σφουγγάρια. Φυσικά και αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς ελαφρύ, μέσα σε μια σταθερή βάση ( μέσα σε λογικά εννοούμενα πλαίσια ). Αυτό που λέμε stiffness to weight ratio. Ελαφρύ και άκαμπτο

 

exactly  ;D

 

βεβαια και με chambering μια χαρα κανεις μια βαρΓια κιθαρα ελαφρια  ;D (λατρευω τις thinline)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ  αλλα και οι ενισχυτες ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοι...εμενα το ΙΔΙΟ μου ακουγεται και στα 3 βιντεΑ  ;D

Λα μινορε ολα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου