Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα εξωγηινοι υπαρχουν ?? Η Ατλαντιδα τελικα βουλιαξε ?? Το φεγγαρι ειναι αληθινο ή ειναι ενα τεραστιο διαστημοπλοιο ?? και επιτελους πότε Βουδας και πότε Κουδας ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τrust me otto##, είναι πολλά περισσότερα από αυτά. Και κατά καιρούς έχουν γίνει πολλά υποτιθέμενα tests, τα οποία κατά 99% καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι έστω και στο ελάχιστο, wood matters. Όμως, όλα, μα όλα (όσα έχω δει τουλάχιστο) πάσχουν, από άποψη προετοιμασίας, στησίματος, εξοπλισμού, και σοβαρή έλλειψη ελέγχου, εξωγενών παραγόντων ( πχ, θερμοκρασία, ατμοσφαιρική πίεση, επίπεδα υγρασίας κλπ.). Γι' αυτό και προσωπικά δεν τα λαμβάνω υπ' όψη.

 

Mε ιδιαίτερη χαρά και προσοχή, θα ήθελα να ακούσω το συλλογισμό σου.

 

 

Η προσωπική μου άποψη-for the record-μη τεκμηριωμένη και χωρίς καμιά επιστημονική απόδειξη, είναι ότι ναι, wood ( ή matter ) matters. Κι όχι με την σοφιστικέ σιγουριά της υπεραπλούστευσης, αλλά με τον αθώο αυθορμητισμό της διερεύνησης.

 

 

 

 

Συμφωνώ 100%. Δεν υπάρχει πείραμα αξιόπιστο οπότε διαλέγω την απλή επιστημονική λογική. Ένας waxed μαγνήτης δεν παίρνει τίποτα από το σώμα. Είναι αλήθεια. Το ξύλο δεν μεταβάλλει το μαγνητικό πεδίο. Είναι αλήθεια. Πιστεύω λοιπόν στον ηλεκτρομαγνητισμό και όχι στην συναισθηματική ακοή. Μου αρέσει όμως η συναισθηματική ακοή και ας μην την πιστεύω.

 

Όπως είπε και ο SF και γενικεύοντας: Όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν την διάσταση που τους δίνουμε. Όταν πάει όμως στην ψυχρή επιστημονική λογική, συγγνώμη αλλα τα Hz, τα watts και τα volts είναι που μετριούνται αξιόπιστα.

 

Και ξαναγράφω, ότι δύσκολα θα έπαιρνα κιθάρα από mdf ή μπετό αλλά όχι για ακουστικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, κ ακριβως για λογους φυσικης, τα ξυλα (συχνοτικη αποκριση, ιδιοσυνχνοτητες) κ το λοιπο hardware προφανως επηρεαζουν τον ηχο μιας και αποτελουν μαζι με τις χορδες το ολικο συστημα που παλλεται. Ειδικα για τα ξυλα δε, που κινουνται σε πιο "ακουστικες" συχνοτητες, εχει σημασια το πως ταιριαζουν μεταξυ τους συχνοτικα καθ οτι αυτο καθοριζει τη διαρκεια (η το ποσο αργα αλληλοαποσβενωνται) οι ταλαντωσεις (sustain), το σκασιμο, κ ολοι τη συχνοτικη παλεττα.  Ειδικα το "δεσιμο" αναμεσα σε σωμα κ μανικι που ειναι ιδιαιτερα κομβικο σημειο.

 

Το ποσο επηρεαζει ειναι κ θεμα τι ψαχνουμε, τι μπορουμε να ακουσουμε κτλ. Παντως κ με βαση τα παραπανω, μια ηλεκτρικη που παιζει ωραια κ με σαστεην οταν ειναι unplugged εχω παρατηρησει κ γω οτι συνηθως παιζει πολυ ομορφα κ στον ενισχυτη αν εχει νορμαλ μαγνητες.

 

Αν παντως ειναι να κανετε επιστημονικη μελετη, ετοιμαστειτε για στατιστικες επαναληψεις σε αρκετα μεγαλο δειγμα με στανταρ προδιαγραφες, τα "μια φορα ακουσα μια..." κ "...μια φορα θυμαμαι..." ειναι να χαμε να λεγαμε :-)

 

Παντως οι συγχρονες μεθοδοι κατασκευης μπορει να μην ανεβασαν απαραιτητα την ηχητικη ποιοτητα αλλα σιγουρα μειωσαν τις αποκλισεις μεταξυ οργανων ιδιων προδιαγραφων, κατι που ισως ειναι στην τελικη κ πιο κρισιμο για μας :-)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ,επειδη το εχω κανει δεκαδες φορες,αν αλλαξεις ΜΑΓΝΗΤΕΣ στην ΙΔΙΑ κιθαρα θα ακουσεις ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μεγαλυτερη ηχητικη διαφορα απο το να αλλαξεις μπρατσο,σωμα ή hardware...

 

Αν δε με πιστευετε παρτε μια απλη tele & βγαλτε τους στοκ μαγνητες της αλλαζοντας τους με humbuckers αφηνοντας τα κΣυλα και το hardware ιδιο...σας ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι η κιθαρα ΔΕΝ θα ακουγεται σαν tele

 

Μετα ξαναβαλτε τους στοκ μαγνητες και αλλαξτε το σωμα με...μαονι (καλο για μεταλ  ;D) ...σας ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι η κιθαρα  θα ακουγεται σαν tele... ;D

 

Αρα σιγουρα τα ηλεΧτρικα παιζουν δραματιικα μεγαλυτερο ρολο στον ηχο (αυτον που βγαινει απο τον ενισχυτη) μια και αλλαζουν ΠΟΛΥ τον ηχο του,σε αντιθεση με τα κΣυλα που τον αλλαζουν πολυ λιγοτερο.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σιγουρα τα ηλεΧτρικα παιζουν δραματιικα μεγαλυτερο ρολο στον ηχο (αυτον που βγαινει απο τον ενισχυτη) μια και αλλαζουν ΠΟΛΥ τον ηχο του,σε αντιθεση με τα κΣυλα που τον αλλαζουν πολυ λιγοτερο.

+1000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δε με πιστευετε παρτε μια απλη tele & βγαλτε τους στοκ μαγνητες της αλλαζοντας τους με humbuckers αφηνοντας τα κΣυλα και το hardware ιδιο...σας ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι η κιθαρα ΔΕΝ θα ακουγεται σαν tele

 

Μετα ξαναβαλτε τους στοκ μαγνητες και αλλαξτε το σωμα με...μαονι (καλο για μεταλ  ;D) ...σας ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι η κιθαρα  θα ακουγεται σαν tele... ;D

 

Αρα σιγουρα τα ηλεΧτρικα παιζουν δραματιικα μεγαλυτερο ρολο στον ηχο (αυτον που βγαινει απο τον ενισχυτη) μια και αλλαζουν ΠΟΛΥ τον ηχο του,σε αντιθεση με τα κΣυλα που τον αλλαζουν πολυ λιγοτερο.

 

Mα αυτό είναι σχεδόν δεδομένο, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Συμφωνώ 100%. Δεν υπάρχει πείραμα αξιόπιστο οπότε διαλέγω την απλή επιστημονική λογική. Ένας waxed μαγνήτης δεν παίρνει τίποτα από το σώμα. Είναι αλήθεια. Το ξύλο δεν μεταβάλλει το μαγνητικό πεδίο. Είναι αλήθεια. Πιστεύω λοιπόν στον ηλεκτρομαγνητισμό και όχι στην συναισθηματική ακοή. Μου αρέσει όμως η συναισθηματική ακοή και ας μην την πιστεύω.

 

Όπως είπε και ο SF και γενικεύοντας: Όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν την διάσταση που τους δίνουμε. Όταν πάει όμως στην ψυχρή επιστημονική λογική, συγγνώμη αλλα τα Hz, τα watts και τα volts είναι που μετριούνται αξιόπιστα.

 

Και ξαναγράφω, ότι δύσκολα θα έπαιρνα κιθάρα από mdf ή μπετό αλλά όχι για ακουστικούς λόγους.

 

Μα είναι λάθος συλλογισμός να θεωρούμε ότι ο μαγνήτης "ακούει" το κσύλο.

 

Όμως.

 

Όοολα τα επιμέρους στοιχεία΄(και τα κσύλα μεταξύ άλλων) που απαρτίζουν αυτό το σύστημα που λέγεται κιθάρα σίγουρα παίζουν το ρόλο τους στο πώς αυτή η χορδή δονείται. Στην ποιότητα της ταλάντωσης. Ο μαγνήτης δεν μεταφράζει το είδος του κσύλου. Παραθέτω απάντησή μου, στο αιώνιο αυτό ερώτημα, από παλιότερο thread:

 

"Eρχόμενος λοιπόν στο θέμα, η κιθάρα είναι μια συσκευή, ένα σύστημα που σκοπό έχει να απελευθερώνει την κινητική ενέργεια της χορδής και να μετατρέπει μέρος αυτής σε ελεγχόμενο, ακουστό ήχο. Και λέω μέρος, γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας αυτής μετατρέπεται σε θερμότητα. (Ναι, ένα δονούμενο σώμα θερμαίνεται, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται αυτό.) Όταν λοιπόν η χορδή διεγείρεται παράγει μια συνεχή ροή δονήσεων η οποία είναι ενα σύνολο, μαθηματικά συνδεδεμένων μεταξύ τους, συχνοτήτων. Ο τρόπος της δόνησης αυτής, εξαρτάται άμεσα από το σύνολο της ενέργειας η οποία είτε διαφεύγει είτε επιστρέφει ως δόνηση, και κατά τη γνώμη μου, είναι άμεσα εξαρτώμενη από το σύστημα που ονομάζεται κιθάρα (κλειδιά, κσύλα, τάστα, nut, bridge κλπ.). Όχι μεμονωμένα, αλλά ως σύνολο που καθορίζει τη δόνηση.

 

Εκεί λοιπόν, έρχεται ο μαγνήτης να παίξει το ρόλο του και να αποκωδικοποιήσει τη δόνηση αυτή σε ήχο, μέσω του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου που δημιουργεί η δονούμενη πάντα χορδή (μια χορδή που είναι σε ακινησία, δεν παράγει πεδίο). Εφ' όσον λοιπόν αυτό το μαγνητικό πεδίο είναι άμεση συνάρτηση του τρόπου δόνησης και ο τρόπος δόνησης είναι άμεση συνάρτηση του συστήματος κλειδιά-κσύλα-τάστα-bridge κλπ, ταπεινή και όχι επιστημονικά αποδεδειγμένη, άποψή μου, είναι ότι το κσύλο/υλικό παίζει κι αυτό το ρόλο του. Έστω και μικρό. Έστω και ασήμαντο, αλλά παίζει."

 

 

-με την ίδια λογική,  σε ένα όργανο, το οποίο unplugged παρουσιάζει deadspots ή wolfnotes,  αυτά τα στοιχεία δεν θα μεταφράζονταν από τους μαγνήτες ως τέτοια. Με άλλα λόγια θα ακουγότα κανονικά. Όμως, ω του θαύματος, μεταφράζονται και περνούν μέσα από τον ενισχυτή.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

 

τα είδη ξύλου (basswood, alder, maple κτλ) έχουν την ίδια "αντίδραση" σε ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες πχ υγρασίας;

 

Αν όχι, το ξύλο, που επηρεάζεται λιγότερο, μπορεί να θεωρηθεί ακριβότερο/καλύτερο/προτιμότερο;

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Guthrie Govan λεει πως παιζουν ρολο τα ξυλα. Αν δεν ξερει αυτος, ποιος ξερει?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όχι, το ξύλο, που επηρεάζεται λιγότερο, μπορεί να θεωρηθεί ακριβότερο/καλύτερο/προτιμότερο;

μα πόσες φορές θα το πούμε?....Το ξύλο που επηρεάζεται λιγότερο είναι αυτό με τα περισσότερα στρώματα βερνίκι!!!! ;D ;D ;D

Ο Guthrie Govan λεει πως παιζουν ρολο τα ξυλα. Αν δεν ξερει αυτος, ποιος ξερει?

Πες του να έρθει να του δώσω τη δικιά μου ;)

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-fiber-guitar

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Φίλος η κιθάρα (ο ήχος της) δεν έχει καθόλου... σώμα. Κυριολεκτικά  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου