Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν η διαφορα ειναι τοσο μικρη ωστε να ειναι tweakable και να μην αλλοιωνει τον χαρακτηρα και το ID του οργανου  τοτε ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν παιζει καμια σχεση το ΚΣυλο!Αν μπουμε σε χωραφια +  η - overtones/harmonics που προερχονται απο το ξυλο..η 2 σπειρων παραπανω στον μαγνητη και τα "ακουμε" και η μας χαλανε η μας φτιαχνουν τοτε παιζει θεμα.Μπορει αυριο μεθαυριο να ακουσουμε το poly και να μας χαλαει σε σχεση με το νιτρο...και πιο μετα το natoural καπακι με το βαμενο...και μετα το βαμενο sunburst αντι για flame....και μετα το μπλε αντι για το κοκκινο...κ.ο.κ. (εξαλλου και μεταξυ δυο ιδιων κιθαρων με ολα τα specs και ξυλα ιδια και υποθετικα ιδιο-σεταρισμενες παιγμενες απο τον ιδιο παιχτη...μπορει καποιος να τις ακουσει διαφορετικες...

 

Προσωπικα πιστευω οταν τα πραγματα "ερχονται" το θεμα των κσυλων ειναι ψιλο ασημαντο...(Φιλικα και με ολο το σεβασμο σε ολους)

 

(Μονο στο βαρος του ξυλου θα εδινα ισως παραπανω σημασια....μη κρεμασει καμια @δα!)

 

Καλη Ανασταση!

 

https://www.youtube.com/watch?v=WLxMdOd7dC4

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είμαι 1000% σίγουρος ότι όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν κάνει τις μελέτες και τις έρευνές τους για τα ξύλα και δεν έχουν καταλήξει κάπου - ή τουλάχιστον δεν είχαν μετρήσιμα αποτελέσματα.

 

Αν είχαν πετύχει κάποια μετρήσιμα επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα, θα μας είχαν ζαλίσει τα αυτιά (και άλλα πράγματα) με τα specs, όπως περίπου γίνεται στους μαγνήτες.

 

Αλλά το γεγονός ότι ακούμε μόνο κάποιες γενικούρες σχετικά με πρίμα και twang, σημαίνει ότι ακόμα και αν τα ξύλα κάνουν κάποια ελάχιστη διαφορά, αυτή ούτε ελέγχεται, ούτε γνωρίζουν(-με) από που προέρχεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος.Προσωπικα εχω αλλαξει αρκετα οργανα ποτε ομως δεν εκανα καποιο τεστ κρατωντας ιδιο hardware κ αλλαζοντας απλως ξυλα (πχ σε μια στρατ) αρα η γνωμη μου φανταζομαι δεν εχει μεγαλη βαρυτητα.

 

Παρατηρησα ωστοσο πως δυο ανθρωποι (ez και alter) οι οποιοι οπως γνωριζουμε ολοι ειναι κ τρομεροι παιχτες ειπαν εν ολοιγοις πως τα ξυλα παιζουν ρολο στον ηχο κ πως αυτο το εχουν διαπιστωσει κανωντας τεστ με ιδιο hardware κ πειραματισμο στα ξυλα.

 

Μηπως εχουν δικιο?

 

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μόνο ο ez και ο alter είναι τρομεροί παίκτες και όλα τα υπόλοιπα και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι που συμμετέχουν στη συζήτηση δεν είναι??

 

Μήπως κι εκείνοι έχουν δίκιο, απλά εσύ δεν τους γνωρίζεις???

 

Κι αφού διάβασες όλες τις σελίδες του θέματος δεν είδα να αναφέρεις κάτι για τον τύπο που παίζει με Squeir και μοιράζει μασέλες παικτικά και ΗΧΗΤΙΚΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ΔΕΝ ειπα οτι μονο ο ez κ ο alter ειναι καλοι παιχτες!

 

2.Τον τυπο που παιζει με squier φιλε μου τον γνωριζω κ εχω μιλησει μαζι του.Το παραδειγμα ηταν με τον ez κ τον alter γιατι πηραν θεση στο θεμα.

 

Εγραψε γνωμη ο Πανος κ δεν την ειδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ΔΕΝ ειπα οτι μονο ο ez κ ο alter ειναι καλοι παιχτες!

 

2.Τον τυπο που παιζει με squier φιλε μου τον γνωριζω κ εχω μιλησει μαζι του.Το παραδειγμα ηταν με τον ez κ τον alter γιατι πηραν θεση στο θεμα.

 

Εγραψε γνωμη ο Πανος κ δεν την ειδα?

ΟΛΟΙ έγραψαν την γνώμη τους...

Εσύ δική σου έχεις??

So simple.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις απαντησεις στα παραπανω μιας κ δεν σχολιασες τις πηρες φανταζομαι οποτε παρε κ στην τελευταια σου ερωτηση λοιπον!

 

Τεστ με δυο κιθαρες που να τα εχουν ολα ιδια κ να διαφερουν μονο στα ξυλα δεν εχω κανει (αν διαβασες,γιατι το εγραψα κ νωριτερα) επομενως η συγκριση εχει γινει μονο στο οτι ειχε το καθε οργανο πανω γενικα κ ειδικα.

 

Με αυτο το δεδομενο θεωρω πως παιζουν ρολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει τη γνωμη του, κατι που εχει λυσει εδω και χρονια ο Dirty Harry.

 

 

Ετσι κι εγω πιστευω οτι το ξυλο παιζει σημαντικο ρολο στον παραγομενο ηχο.

Ερχεται ομως ο θειος εδω και μου ανατρεπει την κοσμοθεωρια.

 

 

 

Για οσους δεν τον ξερουν (μαλλον ολοι) λεγεται seasick steve και ΠΑΙΖΕΙ τα blue.

Σε ανοιχτα σταδια και μαλιστα με κατι αλλους ασημαντους που παιζουν μαζι του (john paul jones, tom jones κ.α. αν δεν κανω λαθος τα ονοματα τους)

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the meantime, σε πρόσφατο thread στο Noiz, συμφορουμίτης πόσταρε ηχογράφηση της μπάντας του και κάλεσε ημάς να βρούμε με τί κιθάρα έπαιζε. Τα βασικά, δεν ζήτησε ούτε... χρώμα, ούτε χρονολογία κατασκευής. Ανάθεμα αν βρήκαν τον ΚΛΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ήχο μιας Stratocaster, οι 2 στους 10 που συμμετείχαν σε εκείνο το thread, το οποίο ήταν πήχτρα στις εξυπνάδες, τις θεωρίες και τις υπεκφυγές.

 

 

Καλή Ανάσταση σε όλους, όπως και αν την περιμένει και την εννοεί ο καθένας μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the meantime, σε πρόσφατο thread στο Noiz, συμφορουμίτης πόσταρε ηχογράφηση της μπάντας του και κάλεσε ημάς να βρούμε με τί κιθάρα έπαιζε. Τα βασικά, δεν ζήτησε ούτε... χρώμα, ούτε χρονολογία κατασκευής. Ανάθεμα αν βρήκαν τον ΚΛΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ήχο μιας Stratocaster, οι 2 στους 10 που συμμετείχαν σε εκείνο το thread, το οποίο ήταν πήχτρα στις εξυπνάδες, τις θεωρίες και τις υπεκφυγές.

 

 

Καλή Ανάσταση σε όλους, όπως και αν την περιμένει και την εννοεί ο καθένας μας!

Α γειά σου....

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η εμπειρία μου , μου έχει δείξει ότι η σχέση μαγνήτη (ηλεκτρικών) με ξύλο/σκάφος/μπράτσο (γενικά με το υπόλοιπο σύνολο) είναι εξίσωση.

Δοκίμασα να βάλω στην πιο φτηνή κιθάρα που έχω, μια μπουλετ σκουάιερ από μπάσγουντ, American Special. Κορυφαίοι μαγνήτες αλλά ακούγονταν ckata πάνω της. Δοκίμασα ούτε θυμάμαι πόσα και τι (ο τεχνικός μου τους βαζοέβγαζε χαρά στο κουράγιο του) . Σε πληροφροώ ότι αυτοί στους οποίους κατέληξα και οι οποίοι ακούγονται καλύτερα, είναι κάτι φτηνοί (στην εποχή τους) κεραμικοί single coil από μια κορεάτικη squier της δεκαετίας του 80, κι όταν λέω "ακούγονται καλύτερα" , εννοώ ότι το όργανο έχιε γίνει κάτι άλλο πλέον με ήχο που δεν ανταποκρίνεται ούτε κατά διάνοια στα 80 ευρώ που το αγόρασα εδώ στο Νόιζ (επειδή έχω ξύσει και τη μάρκα πλέον έρχονται και με ρωτάνε τι μαγνήτες έχω και βγάζει τέτοιον ήχο...)

 

 

Ε να σου πω κι εγώ την δική μου εμπειρία, έχω μεταφέρει το pickard loaded με fender cs69 απο fender strat(alder, maple) σε squier bullet και δεν ακούω την παραμικρή διαφορά, κι ας εχουν και εντελώς διαφορετικό bridge.

Το ίδιο υπέροχα ακούγονται και στις δύο. Και τράμπρες μαγνήτες σε κιθάρες κανω συνέχεια, το ίδιο αποτέλεσμα πάντα ακούω, τον μαγνήτη και τα ηλεκτρικά, άντε και τα μεταλλικά μέρη που στηρίζονται οι χορδές. Εφόσον η θέση των μαγνητών είναι ίδια φυσικά ισχύουν τα παραπάνω.

 

(Πρέπει να είμαι ο μοναδικός στον πλανήτη που έχω σε bullet cs69  ;D    )

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου