Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπολογίστε πάντως ότι αυτές οι "μικρές διαφορές" στον ήχο που παταρηρούνται από το ένα ξύλο στο άλλο

α) μεγενθύνονται επί 10 όταν έχεις να κάνεις με ένα ηλεκτρικό όργανο προορισμένο να παίξει σε ένταση

Και β) επηρεάζουν καθοριστικά την ηχητική συμπεριφορά του οργάνου σε σχέση με τους μαγνήτες ("μουντό" ξύλο χρειάζεται πιο thin sounding μαγνήτες για να μη "λασπώνει" ο ήχος)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπολογίστε πάντως ότι αυτές οι "μικρές διαφορές" στον ήχο που παταρηρούνται από το ένα ξύλο στο άλλο

α) μεγενθύνονται επί 10 όταν έχεις να κάνεις με ένα ηλεκτρικό όργανο προορισμένο να παίξει σε ένταση

Και β) επηρεάζουν καθοριστικά την ηχητική συμπεριφορά του οργάνου σε σχέση με τους μαγνήτες ("μουντό" ξύλο χρειάζεται πιο thin sounding μαγνήτες για να μη "λασπώνει" ο ήχος)

 

Όταν όμως ο ήχος είναι "αραιός" τι μαγνήτες χρησιμοποιούμε για να μην "μπουκώσει"; Εμένα μου αρεσει πάντως ο "γλυκός" ήχος που πετυχαίνω συνήθως με "χαλαρούς" μαγνήτες.

Αφού βέβαια βγάλω την κουβέρτα από τον ενισχυτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως ο ήχος είναι "αραιός" τι μαγνήτες χρησιμοποιούμε για να μην "μπουκώσει"; Εμένα μου αρεσει πάντως ο "γλυκός" ήχος που πετυχαίνω συνήθως με "χαλαρούς" μαγνήτες.

Αφού βέβαια βγάλω την κουβέρτα από τον ενισχυτή.

 

Το αντίθετο λες. Ρώτα σε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τον ηχο,αλλα εκαναν μια θρακα αλλο πραμα. ;D

Αριστερα μαονι δεξια δεσποτακι.

Χρονια πολλα σε ολους. :) :) :) :)

IMG_20150412_090240.thumb.jpg.ad23b732875245d3e96ff5f26b459504.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έχουμε υπόψην όμως, πως ούτε οι μέθοδοι κατασκευής ούτε τα "ευτελή" υλικά του άλλοτε, συγκρίνονται με τα "ευτελή υλικά" του σήμερα... Η μέρα με τη νύχτα είναι από άποψη ποιότητας, από επεξεργασία ξύλου, από εργασία πάνω στο όργανο κλπ.

 

+1000

 

τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ ειναι 1000 φορες καλυτερα....τοσο κατασκευαστικα,οσο και...ξυλιστικα...και σου μιλαει καποιος που ειχε ΔΕΚΑΔΕΣ vintage Fender και ασχολουνταν για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ με αγορες και πωλησεις vintage κιθαρων σχεδον επαγγελματικα (εχω ακομα δυο 66αρες)

 

Ενα strat '63 που παιζω τωρα τελευταια, δεν ξερω αν εχει τιμιο κξσυλο, αλλα δεν εχω ξανακουσει τετοιο πραμα.

Με το που βγαζεις το βισμα απο μια οποιαδηποτε κιθαρα και το βαζεις σε αυτη, λες χριστος ανεστη.

 

καθολου περιεργο οι πρωτες round lam strat ειδικα αν ειναι ΕΛΑΦΡΙΕΣ σκοτωνουν μια και οι alnico 5 μαγνητες εκεινης της εποχης ,αν πετυχεις σε καλο σετ,ειναι διασημοι για την ....παχια εξοδο τους,τα σφιχτα μπασα τους και τον πολυ smooth χαρακτηρα στα μεσαια τους....το δυσκολο ειναι να πεσεις σε ΚΑΛΗ 63αρα strat (ειχα 2 και ηταν και οι δυο ΧΑΛΙΑ  ;D ;D ;D) μια και το consistency εκεινες τις εποχες ηταν ελαφρως...προβληματικο.... ;)...στην εποχη μας ειναι πολυ πιο ευκολο να το πετυχεις και ειναι σαφως πιο σταθερο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο πλευρές μιλούν με λογικά επιχειρήματα (οι περισσότεροι τουλάχιστον) και τείνω να πιστέψω ότι έστω και στο απειροελάχιστο παίζει ρόλο το μαδέρι! Το θέμα για μένα είναι το πόσα δίνεις για αυτό το μαδέρι! Γιατί συνήθως την ηχητική διάφορα στα ξύλα την επικαλούνται αυτοί που έχουν δώσει κάνα πεντοχίλιαρο για νεραϊδοσκονη και όχι αυτοί που ψάχνουν μια καλή κιθάρα σε λογική τιμή ας πούμε έως το χιλιάρικο! Λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω, food for thought!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που ήταν τυφλό το παληκάρι και τον δούλεψαν και δεν του είχαν πει ότι παίζει με κοντραπλακέ Squier - αλλιώς αν το ήξερε πώς θα έβγαζε τέτοιο ήχο;

 

Αααα για αυτο ελεγα, τι καλα που παιζει εδω αυτο το παλικαρι, but this tone really sucks  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα για αυτο ελεγα οτι τι καλα που παιζει εδω αυτο το παλικαρι, but this tone really sucks  ;D

A, καλά... Οκ αρχηγέ. Ό,τι πεις.

Αν κάποια στιγμή παρατηρήσεις ότι έχεις πρόβλημα με την ακοή, σκέψου να βάλεις γυαλιά. ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, καλά... Οκ αρχηγέ. Ό,τι πεις.

Αν κάποια στιγμή παρατηρήσεις ότι έχεις πρόβλημα με την ακοή, σκέψου να βάλεις γυαλιά. ;D

Αν δεν τον πιανεις, δωσε προσοχη στο outro που παιζει μονος του και ακουγεται πιο καθαρα ποσο "ελαττωματικος" ειναι ο τονος.

Μπορεις να ανοιξεις ενα θεματακι να παρεις τη γνωμη κι αλλων (για τον τονο, οχι για το παιξιμο)  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου