Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς παίζει πολύ παραμύθι και νεραϊδόσκονη σχετικά με τα ΚΣύλα.

Το φαινόμενο αρχικά δημιούργηθηκε και πλέον εδώ και δεκαετείες συντηρείται από 2/3/5/10 μεγάλες εταιρείες στο χώρο (προφανώς με σκοπό το κέρδος, όπως αναφέρεται και στο vid), και επιπλέον ειδικά τα τελευταία 10-15 χρόνια αυτοί που το σκίσαν εντελώς το θέμα είναι οι εκατοντάδες νέοι λούθιερς με τα "πιο εξωτικό παιθαίνεις" ξύλα που υπόσχονται την απόλυτη τονική νιρβάνα, προσπαθώντας έτσι να δικαιολογήσουν τις x10 τιμές τους.

 

Έιναι πιθανό να υπάρχουν απειροελάχιστες τονικές διαφορές ανάλογα με την πυκνότητα και την μικροδομή του εκάστοτε κομματιού που αποτελεί το σώμα/λαιμό/ταστιέρα αλλά είναι τόσο μικρές και ασήμαντες imho, που δεν αξίζει το παραμύθι και ακόμα περισσότερο τα επιπλέον μηδενικά στις τιμές.

 

 

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα ξύλα που παίζω βγήκαν απ τον Παράδεισο.

Για αυτό έχω και θεϊκό ήχο.

Απλά.

 

 

Το συμπέρασμα που ήδη έχω βγάλει (και ως εκ τούτου απόλυτα σωστό, σαφές και αδιαπραγμάτευτο) θα ανακοινωθεί στο τέλος του thread και καλό είναι, αν το προλάβετε, να το κρατήσετε σε κόπια στον κόρφο σας σφιχτά και να το μελετήσετε καθότι είναι κόλαφος και γροθιά στην καθεστηκυία τάξη πραγμάτων, ώπερ και σημαίνει ότι τα τσιράκια του συστήματος και γνωστοί άλλοι Σταρένιοι και Μάτσηδες (μια χαρά άνθρωποι κι ηθοποιοί είναι αυτοί τώρα, τι μου φταίγανε) που μασάνε με τρείς μασέλες τον ιδρώτα του λαού, θα το κατεβάσουν πριν η Γνώση γίνει κοινό κτήμα.

Μέχρι τότε υπομονή.

Θα μιλήσω όταν έλθει η ώρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το μέλλον βρίσκεται στις πλαστικές κιθάρες του Marathon .

 

Πες την αλήθεια, πόσα σε πλήρωσε ο γέροντας για να το γράψεις αυτό;    ;D ;D ;D

 

Και στα επί τα αυτά: Εκεί που συμφωνώ με τον τύπο, είναι στην (γενικότερη) διαπίστωση ότι δεν είμαστε δεκτικοί στις αλλαγές- και κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια  ;D

 

Απ' αυτά που άκουσα, με κάποια συμφωνώ, άλλα τα βρίσκω τραβηγμένα.

 

Αλλά... Το bottom line (κατ εμέ) είναι το εξής: Σου κάνει το κούτσουρο; Σε φτιάχνει; Γουστάρεις να παίζεις με αυτό;

 

Λήξης. Δεν πα να είναι από ρίζα αγριοπασατεμπιάς με ταστιέρα μουσμουλιάς Γουαδελούπης...

 

Και ναι το παραμύθι το τρώμε γιατί γουστάρουμε να το τρώμε  ;)

 

Διότι αν δεν το τρώγαμε τι θα λέγαμε στις μπυροσυνάξεις; Α, κοίτα τι ωραία που κινούνται τα... σύννεφα;  ;D

 

Αν δεν αρχίσει το πουρουπουπού για τα μαόνια και τα alder, και τα ακούω μεσαία και όλα τα συναφή, τι θα λέγαμε για την «αρρώστια» μας;

 

Γουστάρουμε (συνειδητά) το παραμύθι γιατί είναι το fun σε αυτό που έχουμε μπλέξει.  :) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ποσταρα το βιντεο δεν σημαινει βεβαια οτι και το υποστηριζω ή οτι συμφωνω σε ολα οσα λεει. Εν μερη σιγουρα καπου εχει δικιο, καπου ειναι υπερβολικος κ δεν συμφωνω. Συμφωνω σε οσα εγραψε ο Terry. Και μενα μου αρεσει να τρωω το παραμυθι και ας το γνωριζω. Τα παντα ειναι στο μυαλο. Για οσους διαφωνουν οτι τα παντα ειναι στο μυαλο ας βγαλουν το logo απο το headstock του οργανου τους.

Και στο κατω κατω οταν ερθει η ωρα του live (που για μενα εκει ειναι ολη η ουσια-γκαβλα οταν παιζεις μουσικη), τοτε ξυλα, μαονια, vintage οργανα, συλλεκτικες κιθαρες, χειροποιητοι μαγνητες, ακριβα καλωδια κλπ κλπ ολα πανε περιπατο. Τη μουσικη σου κ τον ηχο σου μπορεις να τα γουσταρεις ειτε παιζεις με εξοπλισμο που κοστιζει 5 χιλιαρικα ειτε 500 ευρω.

Σε ενα Live αλλα πραγματα μετρανε για να ευχαριστηθεις αυτο που παιζεις αλλα να ευχαριστηθει κ ο κοσμος. Ειναι off topic αυτο που λεω αλλα ουσιαστικα πηγαζει μεσα απο την ολη κουβεντα που γινεται εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ESP βγαζει ορισμένες κιθαρες με ακριβως ιδια σπεκς και μαγνήτες κτλ με την μονη διαφορα ότι αλλαζει το σωμα μεταξυ alder και μαονι . H horizon είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις... Τις εχετε δοκιμασει ας πουμε και εχετε καταληξει ότι δεν παζει ρολο το ξυλο ?

 

 

Το λεω με την λογικη ότι η συγκεκριμενη εταιρεια βγαζει το ιδιο ακριβως μοντελο με την μονη διαφορα στα ξυλα.... Αν ξερετε άλλο παράδειγμα με ιδιες κιθαρες με διαφορετικα ξυλα πειτε το.... Εγω νομιζω ότι και το ξυλο εχει μερος ευθηνης στον ηχο !!!

 

Εχω κανει τεστ ακομα και σε High gain καταστασεις με μαγνήτες emg που υποτίθεται ότι παιζουν ιδια σε ολες τις κιθαρες , από φεντερ σε gibson και ακουσα πολλες διαφορες... Καθως και με πασιβ μαγνήτες εχω κανει εξισου απειρες δοκιμες με τον ιδιο μαγνητη σε διαφορετικες κιθαρες και διαπιστωνω ότι κάθε κιθαρα εχει την δικη της φωνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια βρισκεται στην Parker Fly. (και στους σεξ πιστολς)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σήματα καπνού βλέπω ...σημάδια μπυροποσίας...ίσως και σφαχτό...ίσως και παΐδι...ίσως....

 

 

υ.γ. εδώ ξεκίνησαν να βάζουνε ξύλινα πλαίσια στα ψηφιακά σύνθια....και κυκλοφόρησαν και do it yourself monosynths....πόσο παραμύθι πια..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ξερετε άλλο παράδειγμα με ιδιες κιθαρες με διαφορετικα ξυλα πειτε το....

 

Χμμμ... let me think  ::) ::) ::)

 

Κάτι πρέπει να πήρε το αυτί μου για κάτι... Fender Stratocaster (και Telecaster).  ;D ;D ;D

 

Ακούστηκε ότι τις βγάζουν και με Alder και με Ash  :o  ;D ;D ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... let me think  ::) ::) ::)

 

Κάτι πρέπει να πήρε το αυτί μου για κάτι... Fender Stratocaster (και Telecaster).  ;D ;D ;D

 

Ακούστηκε ότι τις βγάζουν και με Alder και με Ash  :o   ;D ;D ;D

 

 

 

Καλα μιλαμε για ιδια μοντέλα τωρα οχι για απλα ιδιο σχήμα κιθάρας ... τελος πάντων υποθέτω θα διαφωνήσουμε . Εξάλλου αν διαβάσεις αντίστοιχα τέτοια θρεντ προ δίετιας θα δεις οτι το αποτέλεσμα των συζητήσεων με ιδιο τίτλο ηταν οτι τα ξύλα παίζουν καθοριστικό ρολο κτλ . Τωρα μετά απο δυο χρονια η νεα μόδα επιβάλει να λένε ´´ολοι οτι δεν παίζει ρολο το ξύλο. Ειναι θεμα μόδα και εποχής . Εξάλλου εγω όπως πάντα αντιδραστικάς αμφισβητώ αν οι μισοί που εκφράζουν αποψη εχουν τουλαχιςτον βάλει 2 κιθάρες δίπλα δίπλα για a/b test .

 

Αν το youtube λέει οτι παίζει ρολο τοτε παίζει , αν λέει οτι δεν παίζει τοτε απλα δεν παίζει  ;D

 

Δεν κάνω προσωπική επίθεση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου