Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σπύρε μας πέθανες!!   :D ;D ;D ;D

 

 

 

1. Έχεις την εκτίμηση πάρα πολλών΄ως εξαιρετικός κιθαρίστας, αν αποδείξεις πως ακούς σωστά διαφορες ξύλων σε τυφλό τεστ, θα "ανέβεις" ακόμη περισσότερο, αρα έχεις το κίνητρο.

 

2. Ψιλιάζομαι (μιας και δεν είσαι χθεσινός και ασχολείσαι και πολύ) πως έχεις ψιλο-μεγάλη συλλογή κιθαρών, οπότε έχεις και τα μέσα.

 

Σε κάθε περίπτωση, το "οργανώσΤΕ το" μου φανηκε "κάπως"...  ;)

 

1. Καλά, ας αλλάξουμε πρωτίστως τον χαρακτηρισμό και ας πούμε ότι είμαι "ηχητικά υποφερτός".

Δεν είναι καθόλου υποτιμητικός αυτός ο τίτλος, ειδικά όταν ένα αρκετά μεγάλο μέρος των κιθαριστών (και εδώ μέσα) δεν είναι ούτε καν αυτό.

Κίνητρο έτσι όπως το εννοείς δεν μπορεί να υπάρξει από μέρους μου.

Να "ανέβω" πιο ψηλά στα μάτια ποιών;

Όσοι από εδώ έχουν επιλέξει να με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν περίπου και πως παίζω, και πως ακούω...μου αρκεί.

 

2. Αυτό αυτομάτως είναι παραδοχή ότι εσείς που προτείνατε σε όσους "λένε ότι ακούνε" να κάνουν ένα blind test γιατί συστηματικά το αποφεύγουν, δεν έχετε τα μέσα να το κάνετε οι ίδιοι;

Αν όντως ισχύει, αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε κάνει ποτέ ένα τέστ τέτοιου τύπου στον εαυτό σας, άρα ίσως θα έπρεπε να είστε λίγο πιο διαλλακτικοί.

 

 

 

Προτείνω σε όσους μας διαβάζουν να κάνουν ένα γρήγορο backround check των μελών που υποστήριξαν ότι όλα σε μία κιθάρα παίζουν ρόλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι από εδώ έχουν επιλέξει να με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν περίπου και πως παίζω, και πως ακούω...μου αρκεί.

Κι εμένα. ;)

Θα κάνω τα 10 € δεκαπλάσια από το στοίχημα σε σένα!

 

Ξέρω που ποντάρω λαίμαι. :D

 

EDIT: Βιονικό αυτί έχει ρε παιδιά, αν πέσει τρίχα στο πάτωμα, ξέρει από τον ήχο της, αν είναι ξανθιά, μαύρη ή βαμμένη. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να "ανέβω" πιο ψηλά στα μάτια ποιών;

 

Των μελών του φόρουμ βέβαια, ποιών άλλων; Δε νομίζω πως αδιαφορείς για τη γνώμη τους/μας.

 

Όσοι από εδώ έχουν επιλέξει να με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν περίπου και πως παίζω, και πως ακούω...μου αρκεί.

 

Εγώ δε σε γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω ακούσει κλιπάκια σου, οπότε σε γνωρίζω.... μουσικοκιθαριστικά.

 

2. Αυτό αυτομάτως είναι παραδοχή ότι εσείς που προτείνατε σε όσους "λένε ότι ακούνε" να κάνουν ένα blind test γιατί συστηματικά το αποφεύγουν, δεν έχετε τα μέσα να το κάνετε οι ίδιοι;

 

Όχι δεν είναι. Δεν γνωρίζω τι έχει και τι δεν έχει σπίτι του ο καθένας που πίστεύει όχι βέβαια πως τα ξύλα δεν έχουν καμία σημασία αλλά πως έχουν ελάχιστη σημασία. Δεν απάντησες όμως, εσύ πόσο απέχεις από το να έχεις τον κατάλληλο για το τεστ εξοπλισμό; Όχι πως είσαι και υποχρεωμένος βέβαια να απαντήσεις.

 

Αν όντως ισχύει, αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε κάνει ποτέ ένα τέστ τέτοιου τύπου στον εαυτό σας, άρα ίσως θα έπρεπε να είστε λίγο πιο διαλλακτικοί.

 

Και πάλι δεν γνωρίζω για τον άλλο κόσμο αλλά προσωπικά δεν έχω κάνει τέτοιο τεστ. Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Βιονικό αυτί έχει ρε παιδιά, αν πέσει τρίχα στο πάτωμα, ξέρει από τον ήχο της, αν είναι ξανθιά, μαύρη ή βαμμένη. :D

 

Ναι, η ειδικότητα μου τελευταία είναι αυτές που είναι προς το καστανό με ολίγον από γκρίζο γιατί έχω βαρεθεί να τις ακούω να πέφτουν από το κεφάλι μου!  :D ;D

 

 

 

@gdevelek

Στην ερώτηση σου στο κατά πόσο απέχω αυτή τη στιγμή από το να έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό η απάντηση είναι αρκετά.

'Εχω καταλήξει σε 3 μόνο κιθάρες (strat, tele, guild-300) οι οποίες έχουν βγεί τόσο καλές ώστε δεν πρόκειται να πουληθούν ποτέ.

Τώρα αν έχω κάνει το υπέρτατο blind test, όχι δεν θα το έλεγα, έχω κάνει όμως τόσα πολλά τέστς και έχω παίξει με τόσες κιθάρες που ούτε μπορώ να τις λογαριάσω.

 

Αν κάποιος έχει όλα τα μέσα που χρειάζονται πάντως δηλώνω συμμετοχή, δεν το είπα για πλάκα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν έχω κάνει το υπέρτατο blind test, όχι δεν θα το έλεγα,

 

Έχεις κάνει έστω ΕΝΑ - οσοδήποτε ταπεινό - blind test?

 

Αν κάποιος έχει όλα τα μέσα που χρειάζονται πάντως δηλώνω συμμετοχή, δεν το είπα για πλάκα. ;D

 

Κανείς δεν θα το κάνει, θέλει αρκετή δουλειά, και ποιος έχει δύο κιθάρες που να διαφέρουν ΜΟΝΟ στα ξύλα;

 

Οπότε οι θιασώτες των "σημαντικών διαφορών" θα παραμείνουν στις θέσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κ εγω ενας απο αυτους που θαυμαζουν οσους μπορουν και ακουνε διαφορες σε ξυλα καλωδια και σπειρες μαγνητων...αλλα και ο πρωτος που θα κραξει αυτους τους παπατζηδες που το ΠΑΙΖΟΥΝ ειδημονες και τελικα η αποφευγουν η ξεφτιλιζονται σε αυτα τα τεστ... Δε χρειαζεται ρε παιδια το Blind test να γινει υπο μορφη δικαστηριου!Και αν ειναι ανεφικτο να το κανονισετε απο κοντα...οποιος θελει για αρχη και μεχρι να το κανονισετε...υπαρχουν πολλα και διαφορα βιντεακια στο σωληνα με Α/Β τεστ και αλλα.Ας τα κανει ο καθενας για την παρτη του ΑΝ ΘΕΛΕΙ να δει τι ψαρια πιανει και δεν ειναι και υποχρεωμενος να μας πει πως τα πηγε...αλλα και να μας πει...εμεις δεν ειμαστε και υποχρεωμενοι να τον πιστεψουμε...απλα ειναι μια βοηθεια (ισως) να δει καποιος τι "πραγματικα ακουει"...ετσι...για την παρτη του και μονο...και ολα καλα!

 

Να μια αρχη πχ...

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου