Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ξυλα στα οργανα δεν παιζουν κανενα ρολο οσο εισαι νεος.Τοτε μετραει μονο το χρωμα.

Μολις αρχισουν να τριζουν μεσες γονατα αστραγαλοι κλπ αρχιζεις να ψαχνεις τα ελαφρυτερα (τα οποια συνηθως αν τα ειχες ψαξει νωριτερα τωρα θα ησουν διασημος,αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα).

Η γνωση πανω στα ξυλα που θα αποκομισεις απ το πρωτο τριξιμο σε κοκκαλακι σου και μετα θα σε κανει σε νουμερο ενα γκουρου αντιστοιχων συζητησεων μετα τα 60 σε ΚΑΠΗ και εκκλησιες,συζητησεων σχετικα με την πολυτελεια της καρυδιας και τη χλιδη του μαονιου με τα χρυσα χερουλ...εεε μεταλλικα μερη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν εχουμε και λέμε βασικά όλοι έχετε δίκιο

 

Ο αδελφός μου ο Δίδυμος που το παίζει λούθιερ και λίγο κιθαρίστας έφτιαξε τελευταία δύο ίδιου τύπου κιθάρες με ίδια κσύλα κομμενα απο τον ίδιο μαδέρι, ίδια ταστα, ίδια κλειδιά ίδια γέφυρα και χορδοστάτη , block inlays, shape μπράτσου , ίδια δύο και όχι τέσσερα ποτς, ίδιους μαγνήτες νεκ-μπρίτζ , ίδια απόσταση απο τις χορδές, ίδιο action, ίδια μαρκα χορδές, κόκκαλο nut, όλα εκνευριστικά ίδια εκτός απο το χρώμα και το βάρος

 

επιτέλους μου είπε έκανα πράξη ενα όνειρο ζωής να φτιάξω την κιθάρα των ονείρων μου σε  κόπιες και να τις αλλάζω στη σκηνή -στο πλήρωμα του χρόνου- ανάλογα με το πως γουστάρω

 

Τελικά δεν θα το πιστέψετε και δίκιο έχετε οι κιθάρες αυτές παίζουν ίδια, απολύτως ίδια

Και μάλιστα έχουν να το βεβαιώσουν αρκετοί φίλοι νοιζάδες και μη  που τις δοκίμασαν πρόσφατα στην έκθεση :D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν θα το πιστέψετε και δίκιο έχετε οι κιθάρες αυτές παίζουν ίδια, απολύτως ίδια

Και μάλιστα έχουν να το βεβαιώσουν αρκετοί φίλοι νοιζάδες και μη  που τις δοκίμασαν πρόσφατα στην έκθεση

 

Μα φυσικα και παιζουν ιδια!Το παραξενο θα ηταν να μην επαιζαν...απο τη στιγμη που μιλαμε για "ηλεκτρικη κιθαρα!"

Βεβαια απο τη στιγμη που ειπες οτι εχουν διαφορετικο βαρος και χρωμα....ολο και καποιοι θα βρεθουν να "ακουσουν" αυτη τη "προφανεστατη" διαφορα ειτε στο χρωμα ειτε στο βαρος....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα εντάξει, το βαρος πως  γίνεται να είναι διαφορέτικό;

απλα δυο κομμάτια ξύλο δεν μπορεί ποτε να εχουν το ιδιο βάρος έστω και αν προέρχονται απο το ιδιο μαδέρι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως γουσταρετε ρε κουφαλες μια φορα το μηνα να ριχτετε ενα θρεντ σαραντα σελιδες για τα ξυλα.Και τα ιδια και τα ιδια με αλλη διατυπωση .αχχααχχαχαχαχααχα.Δουλεια δεν ειχε ο διαολος πηδουσε τα παιδια του.Δεν το λεω για κακο.Συνεχιστε να κοβετε τα δεντρα.Γουσταρω.

 

Ναι , μόνο που θα δεις ότι τα thread που ανοίγονται με θέμα τα κσύλα έχουν συνήθως κεντρική ιδέα ότι "τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο στον ήχο" και ποτέ το αντίθετο.

 

Άσχετο - σχετικό: πρόσφατα αγόρασα (στο εξωτερικό) την πιο βαριά κιθάρα που έχω πιάσει ποτέ όσα χρόνια παίζω. Μαόνι, ηλεκτρική από το Βιετνάμ (!) με σετ νεκ, και δυο P90 που παίζουν ονειρικά - εννοώ με "χαρακτήρα".

Έψαχνα μια φτηνή κιθάρα με p90 και εκεί που αμφιταλαντευόμουν ανάμεσα σε κάτι AXL και κάτι KRAMER απομίμηση Gibson Junior, έπεσα πάνω σε αυτό το άσχημο κιθαρόνι, που το έδινε ένας πιτσιρικάς χαβυμεταλλάς - πήγα σπίτι του και την πήρα. Την έδινε 125 ευρώ.  

Μάγκες, την ακούμπησα και έπαιξα 20 δεύτερα στον ενισχυτή, λέω "εντάξει είναι , αλλά είναι και λίγο βαριά ε;" Ναι , γι΄αυτό τη δίνω, μου λέι ο πιτσιρίκας, δικιά σου αν θες για 100 ευρώ (με θήκη). Φοβήθηκε μην δεν την πάρω...

 

Είναι ασιατικό μαόνι, και επειδή αδυνατώ να πιστέψω ότι οι Βιετναμέζοι φτιάχνουν τόσο κορυφαίους μαγνήτες, δεν ξέρω που να το αποδώσω, αλλά το sustain της είναι απλώς απίστευτο και βάζει κάτω και τους Dimarzio και PRS humbuckers που έχω σε άλλο μαόνι...

Θα περιέγραφα τον ήχο της σαν τις κιθάρες στα πρώτα άλμπουμς των Scorpions (no one like you κιέτσ') , έχουν bite (λόγω P90-ίλας), και το sustain τους είναι άλλο πράγμα...  

Μακάρι να έβρισκα στοιχεία για το πότε κατασκευάστηκε. Έγραψα στο υποτίθεται μαγαζί της Spear, έφαγα τα φόρα (οι αμερικανοί συνάδελφοι έχουν να λένε σπουδαία λόγια για τα όργανα από Βιετνάμ, αλλά για τα ακουστικά κυρίως, για τις ηλεκτερικές κιθάρες τους δεν βρίσκω παρά ελάχιστα).

Λένε ότι όταν μια κιθάρα δεν είναι "καλή" , δεν είναι ζυγισμένη σα να λέμε στην ποσόστωση των ξύλων που την απαρτίζουν, μπορεί να σε κουράζει αν είναι βαριά, να γέρνει ξέρω γω προς το μπράτσο αν είναι πολύ ελαφριά (είχα ένα τέτοιο μπασο κάποτε της Ibanez). Aλλά αυτό το πράγμα που πήρα, είναι ό,τι πιο βαρύ έχω πιάσει - φάση Gibson και Ιbanez Les Paul των 70s.

Σόρι για την πολυλογία...

Πάω να παίξω με τα μαόνια μου τώρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τα ξυλα.

Ο ενας καθεται διπλα στον ενισχυτη, κοιταζει και δυτικα και ειναι διαφορετικα τα μαγνητικα πεδια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τα ξυλα.

Ο ενας καθεται διπλα στον ενισχυτη, κοιταζει και δυτικα και ειναι διαφορετικα τα μαγνητικα πεδια  ;D

 

Χμμμ. Όταν το γήινο μαγνητικό πεδίο βομβαρδίζεται απ' τα φορτισμένα σωματίδια μιας ηλιακής έκλαμψης αυτό πιέζεται και αλλάζει. Αναρωτιέμαι αυτό επηρεάζει τον ήχο; Μάλιστα όσο πιο βόρεια είσαι και όσο πιο ψηλά το μαγνητικό πεδίο είναι πιο αδύναμο. Άρα ένας αστροναύτης πάνω απ' τον βόρειο πόλο κατά την διάρκεια ηλιακής καταιγίδας θα έχει διαφορετικό ήχο απ' ότι αν έπαιζε την ίδια κιθάρα στον Ισημερινό και στο επίπεδο της θάλασσας. Γατάκια. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως επιλέγοντας το ένα ξύλο να είναι μαόνι και το άλλο swamp ash, το συμπέρασμα δύσκολα μπορεί να είναι ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Αν ήταν alder vs. swamp ash, δύσκολα θα άκουγαν διαφορά. Πάντως και το strumming παίζει το ρόλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου