Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο τύπος ξέρει να την κάνει να ακούγεται καλά.

Σχετικό - άσχετο: Αυτό πάντως που σχεδόν κάθε πωλητής κιθαρών σε μουσικομάγαζο στις ΗΠΑ (βλέπε Άντυ από το PGS, ΠηιλΧ κλπ) διαθέτει χαλαρά rock star quality στο απίξιμό του, με ξεπερνάει ρε παιδιά, σοβαρά.

 

(δεν ξέρω αν ο άνθρωπος είναι ενεργός μουσικός, πιθανότατα ναι, απλά το σχολιάζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο τύπος ξέρει να την κάνει να ακούγεται καλά.

Σχετικό - άσχετο: Αυτό πάντως που σχεδόν κάθε πωλητής κιθαρών σε μουσικομάγαζο στις ΗΠΑ (βλέπε Άντυ από το PGS, ΠηιλΧ κλπ) διαθέτει χαλαρά rock star quality στο απίξιμό του, με ξεπερνάει ρε παιδιά, σοβαρά.

 

(δεν ξέρω αν ο άνθρωπος είναι ενεργός μουσικός, πιθανότατα ναι, απλά το σχολιάζω)

 

Σε σημείο που υποψιάζομαι οτι είναι sessionάδες με την ώρα και καμία σχέση δεν έχουν με το μαγαζί  ;D

 

Αυτό που λέω πάντως είναι κάτι που έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ .

Ένα καλά σεταρισμένο όργανο θα ακούγεται καλά στα χέρια ενός καλού μουσικού .

Στα ηλεκτρικά όργανα τον μεγαλύτερο ρόλο (στον ήχο) τον παίζουν τα ηλεκτρικά μέρη (μαγνήτες-ενισχυτής).

Βάλε κακούς μαγνήτες σε μιά κιθάρα που έχει τα καλύτερα ξύλα ,βάλτη σε έναν Sano με τρανζίστορς δώσε την στον κύριο του βίντεο και θα κρεμαστεί από το καποτάστο του .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανώριε, Ενω συμφωνώ γενικά με όσα λες, διαφωνώ με αυτό:

"Βάλε κακούς μαγνήτες σε μιά κιθάρα που έχει τα καλύτερα ξύλα"

 

Δεν σημαίνει ότι αν βάλεις ακριβούς μαγνήτες σε ψθηνά ξύλα ("πρόχειρα" ξύλα, βιομηχανικά) ότι θα ακούγονται καλύτερα από ότι φθηνοί μαγνήτες στα ίδια ξύλα.

Τα ηλεκτρικά όργανα, δεν αποκτούν αξία (και μεγάλη τιμή) μόν με βάση το αν είναι ακριβά ταμέρη που τα απαρτίζουν, αλλά (και) με το ηχητικό τους αποτέλεσμα, το οποίο προκύπτει ύστερα από βιομηχανικά τεστ κλπ.

Παράδειγμα: οι "μεγάλες εταιρίες του χώρου - και από τη μια και από την άλλη, έχουν επικοινωνία. Παράδειγμα:  η Seymour Duncan προμηθεύεται δείγματα από τη νέα σειρά των Fender και δοκιμάζει πάνω σε αυτά τον νέο μαγνήτη που θα κυκλοφορήσει αύριο και θα ακούγεται "γαμάτα".

Δεν τον κυκλοφορεί στην τύχη.

Αυτό πολυ΄απλά σημαίνει, ότι ορισμένοι πολύ παλιοί μαγνήτες, είχαν τεσταριστεί, είχαν φτιαχτεί αν θέλεις για τα ξύλα που υπήρχαν τότε στην αγορά. Σε ένα σύγχρονο όργανο, μπορεί να μην ακούγονται τόσο καλά όσο ένας καινούριος μαγνήτης .

 

Η εμπειρία μου , μου έχει δείξει ότι η σχέση μαγνήτη (ηλεκτρικών) με ξύλο/σκάφος/μπράτσο (γενικά με το υπόλοιπο σύνολο) είναι εξίσωση.

Δοκίμασα να βάλω στην πιο φτηνή κιθάρα που έχω, μια μπουλετ σκουάιερ από μπάσγουντ, American Special. Κορυφαίοι μαγνήτες αλλά ακούγονταν ckata πάνω της. Δοκίμασα ούτε θυμάμαι πόσα και τι (ο τεχνικός μου τους βαζοέβγαζε χαρά στο κουράγιο του) . Σε πληροφροώ ότι αυτοί στους οποίους κατέληξα και οι οποίοι ακούγονται καλύτερα, είναι κάτι φτηνοί (στην εποχή τους) κεραμικοί single coil από μια κορεάτικη squier της δεκαετίας του 80, κι όταν λέω "ακούγονται καλύτερα" , εννοώ ότι το όργανο έχιε γίνει κάτι άλλο πλέον με ήχο που δεν ανταποκρίνεται ούτε κατά διάνοια στα 80 ευρώ που το αγόρασα εδώ στο Νόιζ (επειδή έχω ξύσει και τη μάρκα πλέον έρχονται και με ρωτάνε τι μαγνήτες έχω και βγάζει τέτοιον ήχο...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλάσσω στρατ 63 με χαρλει μπεντον σε καλη κατασταση.

 

Strat%2063%20IMG_20150304_112910.jpg

 

Πρέπει να τραβήξω κι εγώ κάποια στιγμή καμιά καλή φωτό της δίδυμης 60s μας μήπως χτυπήσω τέτοια ανταλλαγή.

 

Οχι τίποτα μήπως επιτέλους μάθω ακριβώς την ηλικία της από τους σοφούς εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θηκη δεν την δινω. Ειναι πλαστικια.

Ωραία, τότε μπορείς να πουλήσεις την θήκη ακριβά, και να δώσεις και την κιθάρα δώρο στον αγοραστή! ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαυσόξυλο κατά πολλούς και ηλεκτρικά για τα σκλιά

Ακούω γνώμες όμως για ΤΟΝ ΗΧΟ!!!!

Υπ όψιν ΚΑΡΦΙ στον ENGL με λίγο MONO reverb!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και ένα κομμάτι Ikea wood με χορδές να πιάσει ο Πάνος θα ακουστεί γαμάτο ρε συ Σατανά, μην κλέβεις! ;) ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου