Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές-Vintage μουσικών οργάνων από Orianthi-Ritchie Sambora.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την αλλη φαινεται οτι ακομα και κιθαριστες αυτης της κλασης παιζουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες πεντατονικες "μπλουζοβαρεμαρες" που παιζει το 99% των κιθαριστων σε ολα τα μουσικομαγαζα στον πλανητη... ;D παλι καλα που δεν επαιξαν το smoke on the water... ;D ;D

 

 

 

Ο Σαμπόρα παίζει χύμα, κοιτάει αλλού, σχολιάζει, γελάει και γενικώς φαίνεται ότι πιο πολύ τον ενδιαφέρει η κουβέντα παρά οι κιθάρες. Η μικρά είναι "κλεισμένη" και παίζει ως να προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι καλή κιθαρίστρια.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κιθαριστες αυτης της κλασης δεν ειναι δυνατον να μην εχουν ηχο  (μιλαω για τον ηχο που ερχεται απο τον ΤΡΟΠΟ που χτυπανε τις χορδες οχι για φτιαξιμο ηχου με εφε και ενισχυτες)

Ετσι.

 

παντα θα υπαρχει ενας "τεχνικα καλυτερος" κιθαριστας απο καποιον αλλο ευτυχως αυτο δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σημασια in the real world of music  ;)

Ακομα πιο ετσι!

Όσο για κάποια προαναφερθέντα σχόλια θα ήθελα να ήμουν ο Richie και το πάω ακόμα πιο πέρα ο Keith Richards και να έγραφα 1 (όχι παραπάνω) απ' τα τραγούδια που έχει γράψει αυτός παρά να έπαιζα π.χ. με την τεχνική δεινότητα του Satriani.  ;)

Βεβαιως κι ετσι.

Ασε που θα ερεε ακομα και τωρα-και το σατιφασκιον ;D να ειχες γραψει τοοοοοτε που ειχε γραφτει-το χρημα αφθονο,οι Οριανθες επισης.

Δεν και λιγο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yawn...άχρηστοι κιθαρίστες παίζουν άχρηστα μουσικά όργανα...έχει γεμίσει το ίντερνετ...

 

Όταν πάω εγώ σε οποιοδήποτε από τα δεκάδες μαγαζιά εδώ στην Αθήνα καλύτερα από το Norman's Rare Guitars, όλοι καταλαβαίνουν γιατί είμαι ο συνθέτης διαχρονικών επιτυχιών όπως "Το molto είναι ΜΕΓΑΛΟ" και "Μάνα τελείωσε η φέτα!"...μάτσο οι γκρούπιΖΖΖ μετά...αυτά είναι...

 

Αίσχος εκεί στο Αμέρικα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνει στα λάιβ με τους Bon Jovi αλλά στο youtube υπάρχουν αρκετά βιντεάκια της "μετά" εποχής όπου είναι εμφανές ότι είναι απροπόνητος.

 

 

Έτσι για την ιστορία μιας και παρακολουθώ το συγκρότημα χρόοοοονια τώρα. Ο Richie δεν παίζει πλέον στους Bon Jovi. Έχουν τσακωθεί με τον Jonnnnnie. Εδώ και δύο χρόνια καλύπτει την απουσία του ο Phil X, ο οποίος αν και κάνει άψογα τη δουλειά του, δεν έχει καμία σχέση με τον Richie. Στο θέμα μας όμως, αν ακούσετε videos που κυκλοφορούν στο youtube θα καταλάβετε ό,τι γράφουν αρκετοί από πάνω. Ο Richie παραμένει κιθαρισταράς ενώ η δε Orianthi παίζει αδιάφορα χωρίς ν'ακούς κάτι αξιόλογο και να πεις 'αυτό θέλω να το βγάλω κι εγώ' ή 'πωπω ωραίο lick αυτό που έκανε'. Απεναντίας στον Richie το λες ακόμα. Και μεταξύ μας, μου αρέσει περισσότερο να τον βλέπω με μία strat και έναν Marshall παρά μ'εκείνο το show 'αλλάζω κιθάρες γιατί η μία είναι μαύρη και η άλλη κόκκινη'.

 

ΟΜΩΣ, είναι ξεκάθαρο πλέον πως οι δημιουργικές εποχές τον έχουν προσπεράσει ενώ ο εθισμός στα... απαγορευμένα φοβάμαι πως θα έχει άσχημα αποτελέσματα. Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παλι μου αρεσε το τελειως down to earth approach τους. Παιζουν χωρις να θελουν να "μοστραρουν". Κατι που δεν αντεχα οσες φορες (λιγες) πηγαινα σε μαγαζια για να παρω κατι ηταν ο "μαλλιας" (συνηθως μεταλο-χαρντροκας) που ανεβοκατεβαινε κλιμακες, βαραγε pinch harmonics, κρεμονταν στο τρεμολο του, τα divebombs εδιναν και επαιρναν, ιδρωνε και γενικα προσπαθουσε περισσοτερο να καταπληξει τα πληθη και λιγοτερο να δοκιμασει την κιθαρα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρίσκουμε κοπελίτσα 30-40 χρόνια μικρότερη

 

o Σαμπορας  ;D ειναι 26 χρονια μεγαλυτερος της.....σιγα τα ωα....(30 ειναι αυτη 56 αυτος)  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παλι μου αρεσε το τελειως down to earth approach τους. Παιζουν χωρις να θελουν να "μοστραρουν". Κατι που δεν αντεχα οσες φορες (λιγες) πηγαινα σε μαγαζια για να παρω κατι ηταν ο "μαλλιας" (συνηθως μεταλο-χαρντροκας) που ανεβοκατεβαινε κλιμακες, βαραγε pinch harmonics, κρεμονταν στο τρεμολο του, τα divebombs εδιναν και επαιρναν, ιδρωνε και γενικα προσπαθουσε περισσοτερο να καταπληξει τα πληθη και λιγοτερο να δοκιμασει την κιθαρα.

Σωστος και μην ξεχνας και τον υπαλληλο κιθαριστα σε πολλα μαγαζια ,που σε κοβει απο πανω μεχρι κατω και ξινιζονται αν δεν εισαι αυτο που περιγραφεις παραπανω.Λες και οταν δοκιμαζω ενα οργανο πρεπει να βγαλω ταντεραμ στο μαγαζι.Γενικα σπανια εχω πετυχει σε κιθαρομαγαζο σωστο υπαλληλο.Ολοι εχουν ενα στυλακι και καλα .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία μιας και παρακολουθώ το συγκρότημα χρόοοοονια τώρα. Ο Richie δεν παίζει πλέον στους Bon Jovi. Έχουν τσακωθεί με τον Jonnnnnie. Εδώ και δύο χρόνια καλύπτει την απουσία του ο Phil X, ο οποίος αν και κάνει άψογα τη δουλειά του, δεν έχει καμία σχέση με τον Richie. Στο θέμα μας όμως, αν ακούσετε videos που κυκλοφορούν στο youtube θα καταλάβετε ό,τι γράφουν αρκετοί από πάνω. Ο Richie παραμένει κιθαρισταράς ενώ η δε Orianthi παίζει αδιάφορα χωρίς ν'ακούς κάτι αξιόλογο και να πεις 'αυτό θέλω να το βγάλω κι εγώ' ή 'πωπω ωραίο lick αυτό που έκανε'. Απεναντίας στον Richie το λες ακόμα. Και μεταξύ μας, μου αρέσει περισσότερο να τον βλέπω με μία strat και έναν Marshall παρά μ'εκείνο το show 'αλλάζω κιθάρες γιατί η μία είναι μαύρη και η άλλη κόκκινη'.

 

ΟΜΩΣ, είναι ξεκάθαρο πλέον πως οι δημιουργικές εποχές τον έχουν προσπεράσει ενώ ο εθισμός στα... απαγορευμένα φοβάμαι πως θα έχει άσχημα αποτελέσματα. Κρίμα...

Γιυτο γουσταρουμε stones και Keith γιατι ειναι χειροτερος απο ολους αυτους ,μεγαλυτερος και ομως ακομα παιζει και γραφει ακομα καλα,οχι αυτα που εκανε παλια αλλα ολο και κανα διαμαντακι θα ξεθαψεις στην πιο προσαφτη δισκογραφια των stones.Μην πω την γνωμη μου τωρα για τους Τζοβι.Ειμαι τελειως αλεργικος στο Pop Hard hair ,πως το λενε Ποπ ροκ στυλ τους.Το μονο τραγουδι που με πηγε ηταν το blaze of glory ολα τα αλλα ηταν για τον μεσο αμερικανο wannabe rocker και τις σπριτπιτζουδες που πλαισιωναν την σκηνη.Παντως αυτο εχω να το λεω αυτη η σκηνη των 80'ς ηταν τινγκα στο μ....ι.Και ωραιο κιολας .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου