Προς το περιεχόμενο

Bass Foam Mute


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.youtube.com/watch?v=xeh7qwlfPpQ

 

Προς μπασόβιους και μη:

Είμαι περίεργος το έχει δοκιμάσει κανείς σας?Παλιά ήταν της μόδας :P

Πoια θεωρείται ότι είναι τα υπέρ και τα κατά?

Μου αρέσει η πατέντα αλλά πιστεύω ότι καταστρέφει το sustain.......το οποίο συνήθως χρειάζεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=xeh7qwlfPpQ

 

Προς μπασόβιους και μη:

Είμαι περίεργος το έχει δοκιμάσει κανείς σας?Παλιά ήταν της μόδας :P

Πoια θεωρείται ότι είναι τα υπέρ και τα κατά?

 

 

Ταιριάζει σε συγκεκριμένα ήδη και συγκεκριμένα παιξίματα. Παίρνεις χρησιμότατους ήχους που δύσκολα πετυχαίνεις αλλιώς. Στα παλιά μπάσα υπήρχε από "μαμά".

 

Ακόμα και σήμερα μάλλον θα εκπλαγείς από το πόσο διαδεδομένη είναι η χρήση του σε στουντιακομπασίστες.

 

το sustain.......το οποίο συνήθως χρειάζεται :)

 

Says who? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κάποια χρόνια μου δάνεισε ο ντράμερ μας ένα '77 fender p-bass (το παλιό μπάσο του πατέρα του ) το οποίο είχε κολλημένο Στο bridge cover μια στενή λωρίδα foam. Το χρησιμοποίησα αρκετά γιατί παίζαμε blues κομμάτια. έδινε διαφορετικό, παλιόμοδίτικο ήχο και χαρακτήρα στο όργανο. εμένα προσωπικά μου αρέσει - είναι funky 8)

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πως ο συνδυασμός palm mute + πένα δίνει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Θέλει λίγη εξάσκηση βέβαια...

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πως ο συνδυασμός palm mute + πένα δίνει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Θέλει λίγη εξάσκηση βέβαια...

Για reggae τεχνική, πιθανότατα. Οπως επίσης το palm mute + thumb για κοντραμπασέ ήχο.

Δεν μπορείς όμως να έχεις πιο busy παίξιμο (βλ. Motown) με mute χωρίς αυτά.

Δηλαδή μπορείς αλλά θέλει αρκετή εξάσκηση στα δάχτυλα και των δύο χεριών και περισσότερη δουλειά. Ε, διάολε, για να βάζει το σφουγγαράκι ο Bob Babbit κάτω από τις χορδές του, κάτι θα ξέρει.

 

Το sustain στο fretted μπάσο, στις περισσότερες (αλλά όχι όλες) των περιπτώσεων είναι μάλλον overrated και μάλλον δεν το χρειάζεσαι αλλά ένα όργανο που δεν έχει sustain είναι μάλλον κατασκευαστικά μουγκό, όπερ και σημαίνει ότι καλύτερα να έχει και να το περιορίζεις παρά να το ψάχνεις για να σου βγάλει νότα.

 

Τρόποι για muting υπάρχουν με γνωστότερες αυτές που κατασκευαστικά είχε η fender κάτω από το bridge pickup cover αλλά και τα pads που είναι ξέχωρα για κάθε χορδή όπως στα Rickenbacker και στα Musicman αλλά και κάποια ελάσματα με felt pads (εν είδει πιάνου) που μπαίνουν κάτω από τη χορδή αλλά δυστυχώς βιδώνουν στο σώμα και προσωπικώς δεν τα συνιστώ.

 

Για μένα θέλει λίγο πειραματισμό (αν σας ενδιαφέρει το σπορ βεβαίως). Κατάλληλο υλικό σπογγοειδές το οποίο ισα που θα ακουμπάει την χορδή και την αφήνει μεν να πάλλεται αλλά δεν την κόβει τελείως. Δεν είναι και πυρηνική φυσική..... α ναι....και οι φλατ χορδές, αν και όχι απαραίτητες για την τεχνική, βοηθάνε στον συγκεκριμένo ήχο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πιστεύω ότι καταστρέφει το sustain.......το οποίο συνήθως χρειάζεται Smiley

 

πιστεψε με στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ΔΕΝ το χρειαζεσαι.

 

μπορεις να μιουταρεις το μπασο οπως και η θεα

 

 

A. I've always used medium-gauge flatwound strings since I play exclusively with a hard pick (with a flat wrist, not like guitar players). Most of the 1960s hits out of Hollywood were cut on flatwound strings by bass players who played with a pick. And I always use a doubled up piece of felt muting on top of the strings just over the bridges to dampen the over- and under-tones for a cleaner recorded sound too (good for live work also). If you play with fingers and maybe sometimes with a pick, I'd advise to use only the foam underneath the strings barely touching the strings for this sort of muting of unneeded extra-tones. Strings still ring if the muting is done correctly.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου