Προς το περιεχόμενο

Καμια ιδεα για Single Channel high gain amp....?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα. Μετα το μεσημεριανο ψητο θα μπω κατευθειαν στο "ψητο".

 

Γενικως τα τελευταια 20+ χρονια εχω περασει απο πολλους ενισχυτες και ακριβους αλλα και της πλακας. Πλεον βαρεθηκα να ψαχνομαι, πεταξα τα πεταλια μου, μειωσα πολυ τον εξοπλισμο μου και θελω κατι απλο, χωρις πολλα πολλα. Ισα ισα για σπιτι και κανα τζαμαρισμα με φιλους.

 

Ψαχνω λοιπον εναν single channel amp, με ελαχιστο tweaking (πρωην κατοχος mark....), κλασικο eq δλδ, με λουπα υποχρεωτικα λογω του μοναδικου πεταλιου που κρατησα (delay), και high gain. Δεν με πειραζει να μην εχει τελειως καθαρα, η καλυτερα οταν παιζω καθαρα παιζω ετσι κι αλλιως σε χαμηλες εντασεις, οποτε δεν με πειραζει να γρεζαρει οταν ανεβαινει η ενταση.

 

Λεω να μην πω τι ενισχυτες εχω δοκιμασει για να μην σας επηρρεασω, οποτε προτεινετε ανεπιφυλακτα. Το μονο που θα πω ειναι οτι καποιες μερες θα παιξουμε Zeps, Leaf hound, hendrix, guns n rosses και καποιες αλλες down, orange goblin, coc ενω στο τσακιρ κεφι θα βαρεσουμε και κανα metallica και metal 80s-90s.

 

Προφανως δεν ψαχνω ενισχυτη αλλα ενισχυτες θα μου πειτε.... Απο την αλλη με ενδιαφερει πιο πολυ στο να μπορει να βγαλει την βρωμα για τα παραπανω κι ας μην ειμαι ουτε καν στο 70% του ηχου τους. Για παραδειγμα με εναν orange terror παιξαμε μια χαρα for whom the bell tolls αλλα επισης παιξαμε και whole lotta love. Για τα δικα μας γουστα ηταν κομπλε.

Ετσι κι αλλιως με τοση επεξεργασια που ακουμε, μαλλον προς amplitube με κοβω......

 

Μπατζετ? Θα το παω λιγο αναποδα γιατι υπαρχουν και καλοθελητες (τελικα...) οταν βαζεις το ανω οριο και εκμεταλευονται τις καταστασεις. Ας πουμε οτι ξεκιναει απο 600 και ανεβαινει σε λογικα πλαισια. Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις που περιλαμβανουν attenuator (bedroom use). Δεν ειμαι τοσο picky σε οτι αφορα την συμπεριφορα τους.

 

Να προσθεσω οτι ακουω προτασεις ειτε για καινουργιους ειτε για μεταχειρισμενους ενισχυτες απο οποιαδηποτε δεκαετια αρκει να μην ειναι κατι σπανιο και εξεζητημενο....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά όλα αυτά αλλά γιατί single channel?

Οι περισσότεροι high gain ενισχυτές έχουν και 2ο κανάλι για καθαρά και δεν το θεωρώ μειονέκτημα.

 

Βασικά δοκίμασε έναν Orange #4 Root Terror ή έναν Dark terror.

Αν μπορείς δοκίμασε και τον Engl Powerball. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ό,τι είπε ο Loki + Jet City JCA20.

 

Αγαπημένος ο ENGL Powerball.

 

O πιο all around ηχητικά για να πιάσεις τους ήχους που θες είναι ο Root Terror. Μικρός, ελαφρύς, ωραίο gain και πολύ οικονομικός.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω κατι σημαντικο και μολις απαντησε ο φιλος Loki το σκεφτηκα. Ψαχνω κατι πανω απο 30watt (ειχα τον dark και τον th30 και δεν εμεινα ευχαριστημενος γιατι μου φαινοταν πολυ compressed ο ηχος). O root ειναι ωραιο ενισχυτακι αλλα τα 15w ειναι λιγα για να ακολουθησουν drummer και ειδικα τον δικο μου που τα ματωνει ο κερατας.

 

@Loki:Single channel γιατι απλα δεν εχω αναγκη κατι παραπανω οποτε καλυτερα να επενδυσω σε εναν ακριβο single παρα να πληρωσω χρυσο το channel switching.

 

Ισως τελικα να πρεπει να πω μερικους που ειχα κατα καιρους για να βοηθησω την κατασταση.

Marshall jcm 900 SL-X

Marshall jcm 2000 dsl

Orange rv50

Orange th30

Orange dark terror

Mesa boogie mark iv

Mesa boogie single rect

Και στο βαθυ παρελθον μερικους fender (μπλιαχ) και valvestate (ολοι μας περασαμε απο τον 30αρι VS εξαλλου..χαχαχα)

 

Για ολους εχω και καλα να πω αλλα και ασχημα.

 

Το budget ξεκινα απο τα 600 οποτε μην φοβαστε να προτεινετε!!! Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και περιμενω και αλλες ιδεες μολις χωνεψουν και οι υπολοιποι τα αρνοεριφια και τα κοκορετσια!!!!

 

Παλι ξεχασα να αναφερω οτι ψαχνω μονο λαμπατο κεφαλι και οτι παιζω με μια boogie thiele με evm και με vht 2x12 fb.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο afd 100 (slash) πως θα σου φαινοταν? Με λιγη τυχη βρισκεται μεταχειρισμενος περιπου στα διπλασια απο το αρχικο budget που ανεφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε custom στον Βουλγαρο....

Δες το μωρακι μου..ενα κανναλι μονο..5150 EVH δεν υπαρχει!

700+ ευρωπουλα... και custom και υποστηριξη..ποιοτητα κατασκευης και ηχου δεν υπαρχει οσοι εχουνε ξερουνε.

IMAG0241.jpg.436f379d6041d6dbbb57529bb1d60787.jpg

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μυαλο μου εχω κατι σαν τον suhr se-100 αλλα φυσικα οχι τοσο πολυ ακριβο (4k$$$).... Απλα το αναφερω μηπως βοηθησει...

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μυαλο μου εχω κατι σαν τον suhr se-100 αλλα φυσικα οχι τοσο πολυ ακριβο (4k$$$).... Απλα το αναφερω μηπως βοηθησει...

Τραβα στον Κουρμπη τοτε να βρεις την υγειά σου αφου θα διαθέσεις ΤΟΣΑ λεφτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου