Προς το περιεχόμενο

Καμια ιδεα για Single Channel high gain amp....?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

Θεωρω οτι ο 2555 δεν μπορει να βγαλει βρωμα για πχ down. Φυσικα δεν λεω οτι δεν ειναι καλος ενισχυτης!!!! Απο την αλλη σε μια παλιοτερη επαφη που ειχα με τον νεο κιθαριστα των Rotting Christ μου ειχε πει οτι παιζει με jcm 800 με ενα ts (αν θυμαμαι καλα) απο μπροστα. Το αναφερω επειδη ο 2555 ειναι ενας 800αρης plus. Ισως να ηταν ωραια λυση λοιπον αλλα δεν μπορω να φανταστω πως θα ειναι σε bedroom use.

 

Επειδη ειναι λιγο αοριστο το ανω οριο ας πουμε οτι το θετω στα 1500 μαξ, εκτος αν προκειται για τρελη ευκαιρια που θα ειναι κριμα να χαθει οποτε παω και λιγο πιο πανω.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα λεφτα βρισκεις soldano hot rod (αν σ αρεσει αυτος ο ηχος),αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να παιξει χαμηλα σε σπιτικες εντασεις.

Αντιθετως ο marshall afd slash που ανεφερα νωριτερα εχει attenuator ενσωματωμενο (αλλος ηχος βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια είναι ότι γενικως δεν πολυσυμπαθώ soldano. Ειχα παιξει τον avenger ο οποιος αν εξαιρέσεις ότι δεν εχει λουπα, θεωρητικα θα μπορουσε να είναι μια λυση. Αλλα δεν με τρελαινει σαν ηχος και ναι είμαι από αυτους που δεν γουσταρουν slo... ;D ;D ;D ;D

 

Σχετικα με τον afd νομιζω ότι δεν εχει αρκετο gain για stoner η τελος παντων δεν εχει αρκετο low end. Ολη η προσπαθεια ευρεσης ενισχυτή γινεται γιατι δεν θελω να εχω πεταλια μπροστα. Ισως με καποιο sd-1, ts, klon, ocd κτλ να μπορουσα να πρεσάρω τον jcm η τον afd αλλα δεν θελω κατι τετοιο. Ισως να βαζω δυσκολα και απλα στο τελος να μου πειτε ασε μας ρε φιλε, αυτό που ζητας δεν υπαρχει!!! Μπορει....

 

Σκεφτηκα ακομα και orange or120, or80 η τους αντιστοιχους overdrive με attenuator φυσικα. Αλλα δεν ξερω πως συμπεριφέρεται η λουπα δεδομενο ότι η orange αναφερει ότι είναι για συγκεκριμενα tape delays και δεν μπορω να μπω στο ρισκο και τοσο παλιου ενισχυτή αλλα και μιας λουπας που τελικα δεν είναι καταλληλη.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη η προσπαθεια ευρεσης ενισχυτή γινεται γιατι δεν θελω να εχω πεταλια μπροστα

 

Τοτε ετοιμασου να παιξεις ΠΟΛΥ δυνατα γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ single ch. ενισχυτης στα watt που ζητας,οσο "high gain"  ;D και να ειναι δεν παραμορφωνει ΠΡΙΝ τη μεση.

 

επισης η λουπα σου ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ μια και η παραμορφωση θα ερχεται απο τις ΤΕΛΙΚΕΣ λυχνιες αρα τα delay σου θα ειναι ΠΡΙΝ τον παραμορφωμενο ηχο ετσι κι αλλοιως.

 

παρε εναν καλο δικαναλο ενισχυτη απο τους δεκαδες που κυκλοφορουν να καμεις δουλεια σου  ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν συμφωνω και τοσο δεδομενο ότι ειτε μονοκαναλος ειτε δικαναλος την βρωμα μου θα την παρω από την προενισχυση και όχι από το τελικο σταδιο. Εξου και η "παραξενια" του αιτήματος μου. Ότι θελω έναν ενισχυτη που μπορει να παιξει σπιτι (preamp) αλλα και σε τζαμαρισμα (preamp η/και poweramp). Κυρια στα σαλονια και π...ανα στο σπιτι δλδ!!! ;D ;D ;D

Απλα βαρεθηκα με τα πεταλια και το πολύ tweaking. Ειχα κατά καιρους διαφορα πεταλια τυπυ boost και γνωριζω τις δυνατότητες που σου προσφερουν. Και οντως όταν πχ ο Oliva (RIP) εβγαζε ηχαρα με 2 sd-1 μπροστα από έναν Marshall Super Lead (αν θυμαμαι καλα) ποιος είμαι εγω που θα πω δεν μου αρεσει αυτή η λυση? Από την άλλη ο χρονος που εχω για την κιθαριτσα επιτασει πολιτικη ΔΝΤ στο rig μου......

 

Οσο για τα watt δεν εχω πρόβλημα με την εννοια να μην είναι λιγα για drummer όπως πχ ο dark terror.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε πάρε τον EVH 5150 να τελειώνεις με high gain και low end και εγώ δεν ξέρω τι.. 2+1 κανάλια ο 50άρης, και τσάκα τσάκα παίζει, και τσούκου τσούκου παίζει, και stoner παίζει και ότι θες κάνει. Μην σε χαλάει ο αριθμός των καναλιών, εγώ στο δικό μου μόνο με το blue παίζω ούτως η άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν συμφωνω και τοσο δεδομενο ότι ειτε μονοκαναλος ειτε δικαναλος την βρωμα μου θα την παρω από την προενισχυση και όχι από το τελικο σταδιο

 

Δεν καταλαβα τι θες να πεις,παντως απο single ch. ενισχυτη βρωμα θα παρεις ΜΟΝΟ απο τις τελικες,αν θες pre amp βρωμα θα πας σε 2 ch. amp.  

 

Απο 50+ βαττ  μονοκαναλο ενισχυτη βρωμα σε λογικες εντασεις θα παρεις μονο αν βαλεις καποιο πεταλι μπροστα,αλλοιως ξεχνα την....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παραδείγματα μονοκαναλων ενισχυτών που βγαζουν την βρωμα τους από την προενισχυση και όχι το τελικο σταδιο, suhr se-100, splawn, voodoo amps v-rock κτλ. Βεβαια ειτε είναι πανάκριβοι ειτε USA import οποτε με την αναλογια δολλαριο/ευρω πλεον εχουν γινει δυσκολοι.....

Τελικα προσανατολίζομαι ειτε σε δικαναλο (με ακυρωση ουσιαστικα του ενός καναλιου) ειτε σε custom κατασκευη. Δεν νομιζω να υπαρχει εναλλακτικη... :( :( :(

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου