Προς το περιεχόμενο

Καμια ιδεα για Single Channel high gain amp....?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζω με tiny γιατι ψαχνω. Τον μαρκ τον εδωσα για να χρηματοδοτησω τον επομενο οχι γιατι μου αρεσε λιγοτερο απο τον tiny. Προς Θεου!!! Οσο για την πεταλομηχανη που αναφερεις και οντως εχεις δικιο, πλεον δεν υπαρχουν πεταλια λογω μειωσης του εξοπλισμου.

 

Συνοψιζοντας, αυτο που ψαχνω οσο απλό και αν ακουγεται (ενα καναλι...) δεν υπαρχει και οτι υπαρχει ειναι σε "boutique" (αναθεμα τον κερατα που ανακαλυψε αυτην την λεξη) βερσιον, ειναι πιο ευκολο να βρω οτι ζητω σε ενισχυτη με 2 καναλια, οπως επισης ενας δικαναλος μπορει να βγαλει δωματιακη βρωμα (προενισχυση) αλλα και στουντιακη βρωμα (προ και τελικη).....

 

Με βλεπω να καταληγω σε κατι custom να τελειωνω....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε να με συμπαθάς αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση η προσέγγισή σου

 

ΔΕΝ θέλεις καθαρό κανάλι, γιατί έτσι.

 

Από τους υπάρχοντες single channel high gain ενισχυτές, περιορίζεσαι σε όσους "βρωμίζουν" από πολύ χαμηλές εντάσεις, δηλαδή ένα μικρό ποσοστό.

 

ΔΕΝ θέλεις πετάλια, ξανά γιατί έτσι.

 

Τη στιγμή μάλιστα που θες να πιάσεις ένα πλήθος ηχοχρωμάτων και βαθμίδων gain, όπως περιέγραψες στο αρχικό σου ποστ, και πραγματικά ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει ενισχυτής που θα στα δώσει ΟΛΑ αυτά.

 

Δηλαδή, αντί να πεις "θέλω τον ΧΨΖ ήχο, πείτε μου πώς να τον πιάσω", θέτεις τόσους περιορισμούς στο "πώς", που κάνεις τον στόχο περίπου ανέφικτο.

 

Εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις.

 

Η δικιά μου πρόταση (που βέβαια θα απορρίψεις και μαγκιά σου) είναι μια σοβαρή πεταλιέρα και ένα αυτοενισχυόμενο ηχειο π.χ. μόνιτορ, να παίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ΟΠΟΙΑ ένταση θέλεις, στο υπνοδωμάτιο, στην πρόβα, στο λάιβ. Απλότητα, ευελιξία, οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι "γιατι ετσι". Αυτο που ειπα και απο την αρχη ειναι οτι εχω πολυ μεγαλες ανοχες και μπορω να κανω μεγαλες υποχωρησεις στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα της γκαμας που ανεφερα. Προφανως γιατι γνωριζω πολυ καλα οτι απλα δεν γινεται να πιασω καν το 70-80% των συγκεκριμενων ηχων και δεν με πειραζει κιολας. Τα χρονια που κυνηγουσα τον ηχο με τους μεγακυκλους εχουν περασει ανεπιστρεπτι.

 

Δεν θελω καθαρο καναλι γιατι δεν παιζω καθαρα και δεν θελω πεταλια γιατι τα εχω βαρεθει. Ποσο πιο απλο? Αναζητω εναν ενισχυτη που να βρωμιζει απο πολυ νωρις και να ανεβαινει την ανηφορα. Με την λογικη (πολυ πιθανον και εντελως λανθασμενη) οτι υπαρχουν δεκαδες πεντακαθαροι ενισχυτες, σκεφτηκα οτι ισως να υπαρχει και το ακριβως αντιθετο και να μου διαφευγει οποτε και ζητησα καμια ιδεα.

 

Αν δεν υπαρχει καποιος ενισχυτης που δεν μπορει να μου τα δωσει ολα αυτα τοτε ειτε θα καταληξω σε καποιες απο τις παραπανω λυσεις, ειτε σε δικαναλο, ειτε σε custom κατασκευη.

 

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω 2κάναλο.....χωρις καθαρό όμως

Budda superdrive 30 (ή 18, ο 30 εχει ενα ανεμιστηράκι που βγάζει λίγο θόρυβο)

Και βρωμίζει σχετικά νωρίς, και master volume, loop κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Νομιζω ότι καπου καταληγω οποτε η συζητηση ηταν παραπανω από επικοδομητικη!!!

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Νομιζω ότι καπου καταληγω οποτε η συζητηση ηταν παραπανω από επικοδομητικη!!!

Όνομα έχει??  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα. Σωστος, αλλα ειπα πρωτα να δοκιμασω και μετα να καταγραψω.

 

Μαλλον προς custom κατασκευη το βλεπω. Θελω να ακουσω πρωτα τον καινουργιο deliverance (με fx loop) και ισως και τον καινουργιο orange rv μιας και θα εχει attenuator (ξερω ξερω είναι δικαναλος...) και μετα θα το κλειδωσω.

 

Επειδή σε λιγες μερες είναι η music mesee στην Frankfurt, θα είναι καλη ευκαιρια να τους δω και να τους ακουσω από κοντα. Αν δεν μου κανουν κλικ τοτε θα παω σε καστομια να τελειωνω.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου