Προς το περιεχόμενο

που να πάω μια pacifica yamaha για ξεχαρβάλωμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκεκριμένα πρέπει να αλλάξω τάστα, και να αλλάξω τρέμολο, μην πω να αλλάξω και κανα μαγνήτη, αν και ποτέ δεν είχα παράπονο..

 

σκέφτομαι για floyd rose τρέμολο όπως είχε και μια απομίμηση οταν την αγόρασα και κράτησε 6 μήνες...

 

μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μαγαζιά που να το κανουν?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή επιλογή ως τεχνίτης, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση είναι ο Δήμου στην Εμμ. Μπενάκη. (απέναντι από τον Καγμάκη). Πιστεύω ότι σε θέματα κατασκευαστικά (τάστα, γέφυρες, σκαψίματα, πατέντες) είναι πολύ καλός και τον προτιμώ προσωπικά. Επίσης άλλος ένας που διαθέτει και πολύ καλά μηχανήματα ακριβείας είναι ο Οικονομάκης (http://www.enigmagt.gr/)κι έχω ακούσει καλά λόγια. Επίσης ο Καγμάκης, ο Διαμαντόπουλος (τέρμα Σόλωνος), ο Κουρμπής (Ιπποκράτους 69) είναι μερικοί ακόμα που κάνουν τέτοιες δουλειές χωρίς όμως να έχω προσωπική εμπειρία.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, κάθε άλλο, αλλά έχεις σκεφτεί τον παράγοντα κόστος σε όλα αυτά; Πας για 300+ ευρώ αν αλλάξεις τάστα, μαγνήτη, γέφυρα, κλπ.

 

Εννοώ, αν δεν υπάρχει συναισθηματικός παράγοντας στη μέση, μήπως να τα έδινες μια και καλή για ένα καινούργιο όργανο; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω' date=' κάθε άλλο, αλλά έχεις σκεφτεί τον παράγοντα κόστος σε όλα αυτά; Πας για 300+ ευρώ αν αλλάξεις τάστα, μαγνήτη, γέφυρα, κλπ.

 

Εννοώ, αν δεν υπάρχει συναισθηματικός παράγοντας στη μέση, μήπως να τα έδινες μια και καλή για ένα καινούργιο όργανο; :?[/quote']

 

Κοίτα είναι η πρώτη και μοναδική μου κιθάρα.. Αν δεν την φτιάξω τι θα την κάνω θα τηην πουλήσω.. ???? Μαγνήτες λέω να μην αλλάξω...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω' date=' κάθε άλλο, αλλά έχεις σκεφτεί τον παράγοντα κόστος σε όλα αυτά; Πας για 300+ ευρώ αν αλλάξεις τάστα, μαγνήτη, γέφυρα, κλπ.

 

Εννοώ, αν δεν υπάρχει συναισθηματικός παράγοντας στη μέση, μήπως να τα έδινες μια και καλή για ένα καινούργιο όργανο; :?[/quote']

 

Κοίτα είναι η πρώτη και μοναδική μου κιθάρα.. Αν δεν την φτιάξω τι θα την κάνω θα τηην πουλήσω.. ???? Μαγνήτες λέω να μην αλλάξω...

 

Μια πολύ καλή λύση, θα ήταν να αγοράσεις ό,τι πράγματα χρειαστούν (τρέμολο, αν βάλεις τέτοιο, κάποια ποτενσιόμετρα, κλπ) από μόνος σου, π.χ. από το guitarfetish, αφού βεβαιωθείς ότι κάνουν για την κιθάρα σου. Έτσι θα γλυτώσεις το retail που θα πληρώσεις εδώ...

 

Για τα τάστα υπολόγιζε πάντως πάνω από 150 ευρώ, αλλά φυσικά θα γίνει άλλη κιθάρα, θα βάλεις και αυτά που προτιμάς εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας κολλητος μου εχει pacifica και πιστευω ειναι πολυ καλο μοντελο :D γιατι θες να την ξερχαρβαλωσεις 8O

 

Μερικές από τις ακριβότερες είναι όντως καταπληκτικές κιθάρες. Οι φτηνές είναι... χμμμ... ό,τι σου κάτσει.

 

Μη_Ένοχε, σκέφτηκα και κάτι άλλο τώρα που έγραψα για guitarfetish.

 

Μιας και θα γίνει εγχείρηση στο μπράτσο, μπορείς να αντικαταστήσεις το ψευτο-Φλόυντ με ένα κανονικό τρέμολο 2 σημείων, με steel block που πουλάει η gfs.

 

Προσθέτωντας ένα κομμάτι ξύλο εκεί που είναι το... χάσμα τώρα, στο locking nut, βάζεις ένα γραφιτένιο nut (graphtec tremnut). Και τέλος αντικαθιστάς τα κλειδιά με locking.

 

Εκεί σου εγγυώμαι ότι θα έχει ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο, ΚΑΙ δεν θα ξεκουρδίζει η κιθάρα. Και το κόστος των υλικών ζήτημα να πάει στα 70-80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω τάστα γιατί τα έτριψα πριν πολλά χρόνια για να ξαναέρθουν και τώρα δεν παίρνει άλλο τρίψιμο..

 

thanx abraxas.. θα το έχω υπ'όψη μου

 

pacifica 621

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου