Προς το περιεχόμενο

Roland Integra-7 ή XV-5080;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και αρκετό καιρό θέλω να προσθέσω τους ήχους της Roland στην "παλέτα" μου και σκεφτόμουν ότι το Integra-7 θα ήταν ιδανικό μια που έχει ενσωματωμένες και όλες τις 12 SRX (και ας φορτώνονται μόλις 4 κάθε φορά).

 

Είχα την ευκαιρία να παίξω το Integra-7 στη φετινή Musikmesse, αλλά ενώ στην αρχή με τους πρώτους 10-20 ήχους εντυπωσιάστηκα θετικά, στη συνέχεια οι υπόλοιποι ήχοι μου φάνηκαν πολύ μέτριοι (δεν ξέρω αν έκαναν "έκπτωση" στο μετατροπέα D/A του μηχανήματος)...

 

Σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε μεταχειρισμένο XV-5080 και ξεχωριστές κάρτες SRX των πληκτροφόρων που με ενδιαφέρουν. Έχει κάποιος από σας Integra-7 και XV-5080 να μας πει την γνώμη του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρω αν έκαναν "έκπτωση" στο μετατροπέα D/A του μηχανήματος...
Φυσικα και εκαναν. Εβαλαν εναν 8μπιτο. Γιατι νομιζεις οτι κοστιζει αυτο το rack μονο €1640? Επειδη εκαναν "εκπτωση" στον D/A μετατροπεα του. Γιατι ως γνωστον, εν ετει 2015, οι καλοι

D/A μετατροπεις κοστιζουν οσο μια ραβδος χρυσου. ;D

 

Χωρις πλακα τωρα, αυτο το γελοιο moto με τους μετατροπεις δεν λεγοταν ουτε στα 80s, και εχει αρχισει να κουραζει αφανταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το ερώτημά μου αλλιώς: Ένας ήχος για παράδειγμα από την SRX-02 ''Concert Piano'', ακούγεται το ίδιο και στο Integra-7 και στο XV-5080; Αναρωτιέμαι μήπως κάτι στο XV-5080 ήταν καλύτερο (αν όχι το D/A). Δυστυχώς δεν έχω στη διάθεσή μου το XV-5080 να το ακούσω και να κρίνω ο ίδιος.

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω, δεν ειχα ποτε καποιο απο αυτα τα rack. Αλλα υποτιθεται οτι πρεπει να ακουγονται το ιδιο, αν μιλαμε για τα ιδια samples απο τις ιδιες καρτες και με τα ιδια εφφε. Στο Integra βεβαια μπορει οι ηχοι να ακουγονται ισως καλυτερα/διαφορετικα λογω καλυτερων/διαφορετικων εφφε. chin.gif Κατσε να μπει ο Mr Χναρακης να μας διαφωτισει. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θές να ακούσεις την srx-02 από to XV 5080 άκου τα mp3 που βρίσκονται σε αυτό το post παλιότερα .

Είναι ηχογραφημένο το πιάνο μέσω αυτών .

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=203184.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σε ευχαριστώ, Λουκά! Το δείγμα πιάνου του XV-5080 ήταν αρκετά κατατοπιστικό στο post σου, σε ευχαριστώ! Πολύ ωραία μουσική επί την ευκαιρία.

 

Μια παράκληση προς τον διαχειριστή του φόρουμ: Θα μπορούσε το παρόν thread να μεταφερθεί στην κατηγορία "Keyboards"; Ευχαριστώ!

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά, ούτε Integra-7, ούτε καν XV-5080 πλησιάζω...

Ίσως καταφέρω όμως να πλησιάσω το... JV-1080!  ::) Καταλαβαίνω φυσικά ότι τα 3 racks είναι από διαφορετικές εποχές, με τις ανάλογες δυνατότητες, αλλά αν τα γνωρίζει κάποιος, ας μας πει την γνώμη του γύρω από αυτά... Μήπως αξίζει μια αναμονή κάποια χρόνια και η απόκτηση του Integra-7 στο μέλλον;

 

Μου έκανε εντύπωση ένα σχόλιο χρήστη που διάβασα πως θεωρεί ότι "το Integra-7 είναι ένα αναμασημένο JV-1080!"... Μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά τι λέτε γι' αυτό;

 

ΥΓ. Αν μπορεί, να μετακινηθεί το θέμα στα "Keyboards", θα ήταν πολύ βολικό!  :)

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θα σου πρότεινα το Roland  2020 παίρνει  2 κάρτες SRX πάνω και έχει καλύτερη ποιότητα .

Υπάρχει και μιά αγγελία που παίζει : http://smart.noiz.gr/details.php?id=214255

 

To 1080 είναι καλό αλλά λίγο παλιάς σχολής .Φυσικά κλασσικό κομμάτι .

 

Νομίζω οτι το 2080 θα σε καλύψει .

 

Την srx 02 την έχω και την δίνω εάν θές .κάνε pm.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους.

 

Έχω το Integra-7 από τις αρχές Απριλίου '15.

Το έχω χρησιμοποιήσει σε 2 projects και έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό.

Δεν του έχω βρει τίποτα αρνητικό μέχρι τώρα.

 

Έχει πολύ καθαρό αλλά και δυνατό σήμα, έχει άπειρους ήχους πολύ καλής ποιότητας οι οποίοι είναι σε καλό ποσοστό χρησιμοποιήσιμοι σε οποιοδήποτε project.

Οι ήχοι supernatural είναι αρκετά εκφραστικοί - π.χ. η ακουστική κιθάρα προσωπικά μου φαίνεται καταπληκτική - αλλά και οι υπόλοιποι ήχοι κυμαίνονται σε πολύ υψηλά standards (μην ξεχνάμε πόσο πολύ κόστιζαν κάποτε αυτές οι SRX κάρτες).

Το πιάνο supernatural πρέπει να είναι από τα καλύτερα σε αντίστοιχα μηχανήματα.

Δεν υπάρχει πάντως ήχος που να υστερεί εμφανώς, είναι όλοι ΟΚ.

Επίσης, ο προγραμματισμός των ήχων κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα (είναι βασικό για rack module).

 

Μερικοί βρίσκουν άσχημο ότι δεν μπορεί να φορτώσει όλες τις SRX ταυτόχρονα.

Εμένα αυτό δεν με έχει προβληματίσει, μια που οι διάφορες SRX γενικά αφορούν διαφορετικά είδη μουσικής.

 

Η μεγάλη πλάκα είναι όταν έψαχνα τους ήχους. Κυριολεκτικά είχα χαθεί εντελώς! Είναι ... άπειροι ! Και δύσκολα θα βρεις κάποιον που δεν έχει κάτι ενδιαφέρον.

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει αυτό το module μάλλον δύσκολα θα χρειαστεί κάτι άλλο.

 

Τώρα, η σύγκριση με το XV-5080 ...

Δεν ξέρω, δεν έχω το XV-5080, δεν το έχω ακούσει. Ήταν πολύ ακριβό στην εποχή του.

Φαντάζομαι ότι το Integra-7 είναι καλύτερη λύση αφού ενσωματώνει και όλες αυτές τις SRX κάρτες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loucas και artitraveller, σας ευχαριστώ πολύ για τα κατατοπιστικά και βοηθητικά σχόλια!

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου