Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την αλλη και η AMSTEL εχει μεγαλυτερες πωλησεις απο την Leffe στην Ελλαδα,η μια ειναι ομως ελαφρα καλυτερη απο μπουγαδονερο και η αλλη μια απο της καλυτερες μπυρες στον κοσμο.... ;)

 

Έτσι είναι. Το ότι κάτι πουλάει μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα και ενίοτε δεν σημαίνει πως είναι και καλό. Η Leffe δεν μ' αρέσει. Αλίμονο αν βγάλουμε το συμπέρασμα πως ο spider της line6 είναι καλύτερος απ' τους περισσότερους λαμπάτους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άλλο ένα θέμα που θα φτάσει τις 4.000 σελίδες χωρίς νόημα...

 

Σταματήστε ρε παιδιά με το "χωρίς νόημα". Έχετε κάποιο πρόβλημα με τις συζητήσεις; Σας τρώμε τον χρόνο σας; Τα πολλά πόστ πιάνουν χώρο στο σπίτι σας; Αν δεν θέλετε να συμμετέχετε μην συμμετέχετε, τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Κάποιοι βρίσκουν το θέμα ενδιαφέρον, εσείς μ' αυτό τι ζόρι τραβάτε; Άσε που μάθαμε και για τον παππού του SF, λίγο το 'χεις;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά υποθετικά, και στο σενάριο που θα'χα άπειρα φράγκα, κατάλληλο χώρο/στούντιο σπίτι μου και gigs στο Donington και το Wacken, κι εγώ τον αναλογικό δρόμο θα'παιρνα, γιατί φυσικά θα'χα και roadies να τα κουβαλάνε και να τα στήνουν-ξεστήνουν και γερό συμβόλαιο από δισκογραφική(από κείνα των 80's) που θα χεζόμουν στο τάλιρο.

 

Απ'την άλλη, στα τόσα χρόνια που παίζω εντώ στο ελλάντα, την δουλειά μου την κάνω και με μια GT8, απλά, ελαφριά και χωρίς να κουβαλάω ολόκληρη την προίκα μου, χωρίς να την έχω έννοια μην την κλέψουν και χωρίς να καταλαβαίνουν 8 στους 10 απ'το κοινό που ακούει/βλέπει την διαφορά της GT8 απ'τον πιο ακριβοθώρητο boutique ενισχυτή.

 

Τώρα, γιατί επιλέγω oldschool. Γιατί με την μέχρι τώρα εμπειρία μου με προσομοιώσεις, ο ενισχυτής έχει τα διάφορα τερτίπια του που η προσομοίωση πολύ απλά δεν μπορεί να... προσομοιώσει! Τα "σπασίματα" σε συγκεκριμένες εντάσεις, τις διαφορετικές αντιδράσεις του στις δυναμικές του παιξίματος, τις αρμονικές και το feedback κτλ.

Δεν ξέρω αν τα kemper και axe fx τα καταφέρνουν τόσο καλά και σ'αυτά, δεν τα'χω δοκιμάσει, αλλά τις περισσότερες πεταλιέρες, εκτός των τελευταίων-τελευταίων τις έχω δοκιμάσει και δεν... Πολύ καλές μεν, αλλά not the real thing.

 

Παρεμπιπτόντως, επειδή αναφέρθηκε και η χρήση τους (των ψηφιακών) σε metal μπάντες, και δη σχετικά μοντέρνες, σχωράτε με αλλά θεωρώ πως με τόσο gain που παίζουν οι συγκεκριμένοι ελάχιστη διαφορά θα'καναν τα προαναφερθέντα "τερτίπια/τσαλιμάκια" του λαμπάτου, και είναι λογικό ν'αντικαθίστανται από ψηφιακά και προσομοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα ποστ...  :D

 

Προσωπικά λατρεύω το modelling σαν τεχνολογία και για τις δυνατότητες που προσφαίρει αλλα....

 

Η λάμπα είναι λάμπα μάγκες, όπως και να το κάνουμε...  Ενταση, δύναμη, ζεστασιά, αρμονικές, κομπρεσάρισμα, αλληλεπίδραση στις εντάσεις..  Συναίσθημα μοναδικό.

 

Γουσταρω modelling ΜΟΝΟ για να παίζω σπίτι (με ακουστικά) και για να ηχογραφώ. Με οτι ηχο θελω, με ότι ηχοχρωμα θελω, με σχεδον τον ιδιο ηχογραφημένο ηχο που εχουν οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες. 

 

Και μιας και που αναφέρθηκαν μηχανήματα όπως Kemper και Axe FX καλά χρυσά δε λεω εννοείται οτι θα αγόραζα αν ειχα φραγκα, αλλα αν τα βαλεις δίπλα σε λαμπάτο δεν υπάρχει καμία σωτηρία.. οχι 95%... ουτε 75% δεν ειναι ιδια. Και πολύ περισσότερο σε θέμα αίσθησης.. Και κατι τελευταίο ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΗΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοντελαδες εννοεις πως εχουν τον ιδιο ηχο?

 

Παντως αυτο με την αισθηση ποτε δεν το καταλαβα, αν δεν αλλαζει ο ηχος πως να αλλαζει η αισθηση?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μια καούρα που την έχετε και δεν έχω πρόχειρο το φυσιοδίφη να σας πει ποιό βοτάνι κάνει για τη καούρα λαίμαι.

Ας πω κι εγώ τη λαλακία μου.

 

Εν πρώτοις θεωρώ ΑΝΑΞΙΟΥΣ λόγου τους μεταλλάδες. Ότι και να λένε για λάμπες και μάμπες, πάνε στο κάλαθο των αχρήστων με τόσα μπλιμπλίκια που κουβαλάνε για να βγάλουν ''ήχο''

 

Δεύτεροι άκλαφτοι πάνε κάτι τύποι σα τον Γου 2, που πλέον είναι η πλειονότητα των μπουθαριστώνε λαίμαι, κάτι σα τον Σούπερφανκ, που για να βγάλει ήχο θέλει μια μεραρχία χαντγουάιρ ενισχυτώνε-πεταλιώνε-μαγνητώνε, μερικές στρατιές βίνταζζζζζζζζ οργάνωνε και δε ξέρω γω τι άλλο.

 

Αν δεν μπορεί κάποιος να ''γράψει'' ΔΕΝ μπορεί μα και να του φέρουμε όλη τη τεχνολογία και όλο το βίνταζζζζζζζζζζζζ ασσάπ κι ας είναι και ντρίφτερ της τοστιέρας από αγριοπασατεμπιά.

  Με τη συγνώμη μου και το ΄σεβας προς όλους τους συνομιλητάς που τους έχω γραμμένους  ;D ;D ;D

  Παίξτε καμιά μουσικούλα και αφήστε τη τεχνολογία και την εξέλιξη σε τπτ επαγγελματίες που κοιτάν τη βολή τους.

  Φιλικά ομιλώντας σε οχτρούς  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειπατε ολα κυριε Παραγκα, καληνυχτα σας.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς αρπάζει ένας Mesa Dual recto, αλλιώς ένας 5150, αλλιώς Orange rockerverb αν με καταλαβαινεις.... αυτες οι διάφορες κάνουν τεράστια διάφορα για εμενα που θελω λεπτομέρεια στο παίξιμο.

Δοκίμασε να παίξεις με engl και στα καπακια με mesa σε πραγματικούς ενισχυτες, και στη συνέχεια κανε το ίδιο πείραμα και στο axe fx...  ;)

 

Σε 5 χρόνια απο τωρα πιστεύω οτι το guitar amp modeling θα φτασει σε άλλο επίπεδο και δεν θα υπάρχουν τοσο μεγαλες διαφορες... Και οταν λέω διαφορες, εννοώ modeling ενισχυτές ή προενισχυσεις που να βγαζουν τον ηχο απο πραγματικες καμπίνες.

πχ Βαλε ενα axe fx + τελικο και καμπίνα vs πραγματικός ενισχυτης και καμπίνα.. εκει θα καταλαβεις...

 

PS: Ηθελα να το γραψω στο προηγούμενο σχόλιό μου αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τους μεταλάδες κανω οτι δεν το ειδα δεν το ακουσα... χαχαχα  ;D ;D

Κατα τ αλλα σωστότατος ο φιλος samy paraga!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου