Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιναι το DSP το μελλον ή θα εχουμε τις λαμπες για αρκετο καιρο ακομα?

Τώρα το λες, που έχω πάρει αμπάριζα παλιούς ηλεκτρονικούς προς άγραν λαμπών!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατι δεν σου φτανει η ΣΗΜΕΡΙΝΗ τεραστια παραγωγη λυχνιων?Αντι να κλεινουν....ΑΝΟΙΓΟΥΝ συνεχεια καινουργια εργοστασια παραγωγης ... ;D

 

Ασε που με 20 νεες εταιρεις κατασκευης λαμπατων ενισχυτων που ανοιγουν καθε χρονο και με 10 με 20 νεα RI μοντελλα που ολοι οι κλασσικοι κατασκευαστες βγαζουν καθε 2 χρονια....δε βλεπω να μενουμε απο λυχνιες.... ;D

 

Δε νομιζω να υπηρξε ποτε στην ιστορια της ηλεκτρικης κιθαρας μεγαλυτερη παραγωγη ενισχυτων λυχνιας απο οτι ΣΗΜΕΡΑ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Bill (με την καλή έννοια, μην παρεξηγήσεις :-) )

Συμπεραίνεις αυθαίρετα (Γκεμπελικἀ χαχα) πως δεν ήξερα να ρυθμίσω το μηχάνημα και το τονίζεις και με bold γράμματα...

Είχα το Axe fx ultra...το εμαθα απ εξω και ανακατωτά και πάνω που το έμαθα, μου βγάζουν το 2 γιατί το ultra δεν ήταν ηδη αρκετά τέλειο (όπως ειχε διαφημιστεί)

Λόγω του οτι δούλευα φουλ τότες, πήρα και το 2 διότι... I had to...και το έμαθα και αυτο απ εξω και ανακατωτά (εύκολο είναι ούτως η άλλως)

Στο μαγαζί που παίζαμε δε, κάναμε πρόβες 2 μήνες πριν ανοίξει και παίζαμε για 1,5 χρόνο περίπου κάθε Σάββατο... άρα μάθαμε και τον χώρο απ εξω και ανακατωτά

Ο χώρος δε, είχε κατά γενική ομολογία (όσοι απο το νοιζ παίξανε εκεί, είναι μάρτυρες :-) ) απίστευτο ήχο...

 

Στη ουσία τώρα...

Όποιος και να πει για τα μοντελινγκ, ο Πάπας ο ιδιος δεν με αφορα προσωπικά, γιατι εγώ και η μπάντα μου και πολλοί φίλοι την σύγκριση την κάναμε... και το ΑΧΕ έχασε κατα κράτος σε ενα (ουσιώδες ) πράγμα... Δεν εχει την παρουσία ενος καλού λαμπατου σε πραγματικές Ροκ εντάσεις... ο ήχος του μοιάζει να εχει τρύπες...

Δεν μου αρέσει να ακούω το επιχείρημα περι του οτι φθάνει το 95% του ήχου του λαμπατου κλπ γιατί μου φαίνεται παιδικό

 

Ξέρεις ποια επιχειρήματα μου αρέσουν?

Το οτι:

Γράφεις σπιτι σου η σε στούντιο, σε χρόνο ντε τε με ηχο πάρα πολύ καλα

Έχεις άπειρους πολύ χρήσιμους και καλούς ηχους να διαλέξεις για οποιοδήποτε session

Το οτι εναι εύκολο στην μεταφορά και παίζεις όπου θέλεις χωρίς να σου φύγει η μέση...αν μάλιστα οι συνθήκες είναι ιδιες εχεις και ακριβώς τον ιδιο ηχο καθε φορά

Το οτι παίζει σε οποιαδήποτε ένταση πολύ καλά

Το οτι επειδή ακριβώς ειναι digital τα εφέ του είναι εφάμιλλα των μεγάλων εταιριών tc, lexicon κλπ σε αυτήν την κατηγορία τιμής (για αυτό και το χρησιμοποιούν οι Vai, Petrucci,Morse κλπ)

 

 

Με λιγα λόγια κάνει άπειρα πράγματα παρα πολύ καλά εως άριστα...

Δεν το κατηγόρησε λοιπόν κανείς ...απλά δεν ειναι λαμπατος  ;D ;D ;D

(μην με καταταξεις στην κατηγορία vintage freak... μου αρεγει η τεχνολογία πολύ)

 

Εχω την εντύπωση πως θα επρεπε να προσπαθούν να μας πείσουν πως το Smart ειναι καλύτερο απο μια Ferrari για το κέντρο της Αθήνας και βέβαια...θα ειχαν δικιο

Σε αυτο που διαφωνώ ειναι πως προσπαθούν να μας πείσουν, μεσω έξυπνου μάρκετινγκ, πως το Smart ειναι καλύτερο απο μια Ferrari σε αυτο που η Ferrari κάνει καλά...

 

Βέβαια συμφωνώ απόλυτα με τον Superfunk... Όποιος το έχει, το έχει ... και τα υπόλοιπα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο το ζητημα και χειλιοειπωμένο!Και οι δυο περιπτωσεις εχουν + και -.Ο καθενας μας ομως κραταει διαφορετικη ζυγαρια για τα παραπανω + και -.

 

Ειναι το ποσο πολυ ακουει κανεις αυτο το 5% που ειπωθηκε...αν το ακουει τοτε ποσο πολυ τον χαλαει....μετα ποσο ειναι διατεθημενος σε θεση η πιστευει οτι αξιζει να πληρωσει τα οποια παραπανω χιλιαρικα για να παρει αυτο το 5%.

 

Δεν ειμαι ουτε ΤUBE ουτε amp modeling...fan boy...

 

Τέλος, οι Metallica έχουν εδώ και καιρό ανακοινώσει πως πλέον στα lives τους βγαίνουν με Axe FX II + Matrix τελικό. (παράδειγμα το live τους στην Ανταρκτική)

 

Φιλε BillTrantos ο λογος που επαιξαν εκει χωρις amps ηταν για το περιβαλλον.Νομιζω αν το γκουγκλαρεις θα το βρεις ευκολα.

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν σου φτανει η ΣΗΜΕΡΙΝΗ τεραστια παραγωγη λυχνιων?Αντι να κλεινουν....ΑΝΟΙΓΟΥΝ συνεχεια καινουργια εργοστασια παραγωγης ... ;D

Eγώ φταίω που μ' αρέσουν πιο πολύ κάτι παλιές πεθαμένες Siemens, Amperex, Philips, Valvo, ...;

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@nikosgi

 

Το τόνισα με bold γιατί ήσουν λίγο ασαφής σχετικά με την όλη διαδικασία, εφόσον είχες εντρυφήσει σε αυτό και δεν έκανε για τους ήχους σου σε υψηλές εντάσεις, καλώς. Ακόμα δεν έχει φτάσει στο βαθμό να κάνει για όλα το ίδιο. Σε jazz ήχους ας πούμε δεν το έχω ακούσει ποτέ. Και όπως ήδη είπα, σε crunch ήχους έχουν κάποια θέματα.

 

Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι ότι σε πιο μοντέρνα είδη μουσικής, στα οποία οι μουσικοί το δέχθηκαν πιο εύκολα, κάνει θραύση και σε πωλήσεις και σε ηχητικά αποτελέσματα. Don't knock it until you try it λοιπόν! (για τους υπόλοιπους πάει αυτό)

 

Επίσης έπεσες και σε ενισχυτάρα.Λατρεία ο Bogner XTC. :)

 

@leon7pap

Η ανακοίνωση που είχαν βγάλει τότες ήταν ''for Antartica live and future tours".Ακόμα και ψέματα να είπανε, το ότι αυτί οι γίγαντες ενεπλάκησαν με αυτό το προϊόν, δείχνει την πρόοδό του στη μουσική (πιο πολύ metal) σκηνή.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες. Εγώ προσωπικά για 5 και 10% δεν είμαι διατεθειμένος να έχω 3-4 ενισχυτές, 2-3 καμπίνες και 20 πετάλια, ενώ μπορώ να τα έχω σε ένα κουτί 6-7 κιλών. Μπροστά στο κόστος και την δυσκολία στη χρήση, το 5-10% δεν το ακούω. Αλλά μάλλον είμαι κουφός, γιατί πέραν αυτού, δεν το άκουγα anyway. 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ούτε το AXE-FX ούτε το Kemper, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά μου κάνει εντύπωση πως πολλοί από όσους αγόρασαν ένα από τα δύο, τελικά κατέληξαν σε λαμπάτο πάλι... Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί το AXE-FX με Marshall "τελικό" EL34 50/50 ή 9100;

 

Eγώ φταίω που μ' αρέσουν πιο πολύ κάτι παλιές πεθαμένες Siemens, Amperex, Philips, Valvo, ...;

 

Δεν είσαι η εξαίρεση, οι 9/10 milfoλυχνίες γουστάρουν...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είσαι η εξαίρεση, οι 9/10 milfoλυχνίες γουστάρουν...  ;D

 

Ναι αλλα NOS οχι..... πεθαμενες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα NOS οχι..... πεθαμενες... ;D

 

και milf και "NOS-παρθένα";  ???  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και milf και "NOS-παρθένα";  ???  ;D

 

γεροντοκόρη με λίγα χιλιόμετρα που έμεινε στο ψυγείο/ξύδι/ράφι??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου