Προς το περιεχόμενο

Satriani για τα modelling amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες. Εγώ προσωπικά για 5 και 10% δεν είμαι διατεθειμένος να έχω 3-4 ενισχυτές, 2-3 καμπίνες και 20 πετάλια, ενώ μπορώ να τα έχω σε ένα κουτί 6-7 κιλών. Μπροστά στο κόστος και την δυσκολία στη χρήση, το 5-10% δεν το ακούω. Αλλά μάλλον είμαι κουφός, γιατί πέραν αυτού, δεν το άκουγα anyway. Cool

 

Σεβαστη ομως και η αναγκη του αλλου που θελει οπως και δηποτε εξτρα το 5% και οχι κατακριτεα.

 

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι αν εχεις αναγκη για να βγαλεις τον ηχο σου απο 10-11 amps και καμια 20ρια πεταλια....go for it.Αν ομως εχεις πιο minimal gear ηχο και εχεις καταληξει εκει τοτε go for the real thing...Δεν ειμαι καθολου εναντια στο axe fx και το kemper και γενικα τις προσωμοιωσεις και βαση των οικονομικων μου..καθε αλλο(εγω πχ δουλευω με μια ταπεινη boss gt-100) αρκει βεβαια να μην πεσεις στην παγιδα του αιωνιου tweaking και να καταληξεις τελικα χωρις ID στον ηχο σου...δηλαδη πρωτα πρεπει να κατασταλαξεις ακριβως τι ηχο θες...και αν αυτος ο ηχος απαιτει 3-4 ενισχυτες και 20 πεταλια παιρνεις axe fx και προχωρας...αν ομως οχι τοτε...real thing...

 

 

Η ανακοίνωση που είχαν βγάλει τότες ήταν ''for Antartica live and future tours".Ακόμα και ψέματα να είπανε, το ότι αυτί οι γίγαντες ενεπλάκησαν με αυτό το προϊόν, δείχνει την πρόοδό του στη μουσική (πιο πολύ metal) σκηνή.

 

Ο ενας επαιζε αρχικα με marshal μετα πηγε σε mesa (mark και dual rec)...μετα για λιγο σε wizzard και krank και εδω και μερικα χρονια σε diezel vh4....ο αλλος εχει τον δικο του signature Randall...

(Βεβαια τα καθαρα βασιζονται στον JC-120 τον οποιο αντικατεστησαν για τα TOUR τα τελευταια χρονια με ενα LINE 6 pod παρακαλω του οποιου η προσομοιωση του JC-120 τους ικανοποιει.

 

Τα μονα axe fx που εχω δει ειναι στο rack του Trujillo και αυτα στο Tuning room.

 

Αν ειπαν ψεματα τοτε...δεν ενεπλακησαν....απλα ειπαν ψεματα...οτι θα εμπλακουν!

 

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ούτε το AXE-FX ούτε το Kemper, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά μου κάνει εντύπωση πως πολλοί από όσους αγόρασαν ένα από τα δύο, τελικά κατέληξαν σε λαμπάτο πάλι... Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανένας που να χρησιμοποιεί το AXE-FX με Marshall "τελικό" EL34 50/50 ή 9100;

 

Δεν είσαι η εξαίρεση, οι 9/10 milfoλυχνίες γουστάρουν...  ;D

 

Πολλοί άλλοι τα κράτησαν και πούλησαν τον παλιό εξοπλισμό τους και πολλοί δεν θα το κάνουν.

Γούστα είναι αυτά.

 

Η διαφορά μας απο τους Vai ,Satriani, κλπ (πέρα απο το τεχνικό) είναι οτι αυτούς τους παρακαλάνε οι εταιρείες να έχουν στο φόντο τους ενισχυτές τους ,αντίθετα εμείς πρέπει να πουλήσουμε τα σπίτια μας για να τους δοκιμάσουμε για λίγο καιρό μέχρι να αποφασίσουμε.

 

Οι περισσότεροι δεν έχουμε τις συνθήκες για να τους ακούσουμε σε σωστές εντάσεις (πολυκατοικίες).

 

Ελάχιστοι έχουμε τις ιδανικές συνθήκες για να τους ηχογραφήσουμε .

 

Τελικά κάνουμε πολύ μεγαλύτερες υποχωρήσεις από αυτό το 5% .

Εάν είχα λεφτά για πέταγμα ,έμενα σε μονοκατοικία και μπορούσα να διαμορφώσω το ιδανικό στούντιο να είχα και έναν λαμπάτο ,μέχρι τότε θα είμαι ευγνώμων που υπάρχει το kemper και το axe .

Το μόνο επιχείρημα που ακούω είναι από αυτούς που λένε ότι προτιμούν να έχουν περιορισμένες επιλογές προκειμένου να αφιερώνουν τον χρόνο τους στη μουσική .Δεκτό, αλλά μόνον εάν έχεις ενισχυτή με τρία κουμπιά καί ένα wah. Δεν είμαι τέτοιος ,ο ήχος της κιθάρας μου με εμπνέει για το τι θα παίξω .

 

Είμαστε στην αρχή ακόμα ,σε πέντε χρόνια αυτή η συζήτηση θα έχει τελειώσει .

Κάτι ακόμα ,δύο χρόνια πριν εξαφανιστεί η τελευταία κάμερα με φιλμ από τα καταστήματα η Kodak είχε τις μεγαλύτερες πωλήσεις της .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει να ακούω το επιχείρημα περι του οτι φθάνει το 95% του ήχου του λαμπατου κλπ γιατί μου φαίνεται παιδικό

 

Ξέρεις ποια επιχειρήματα μου αρέσουν?

Το οτι:

Γράφεις σπιτι σου η σε στούντιο, σε χρόνο ντε τε με ηχο πάρα πολύ καλα

Έχεις άπειρους πολύ χρήσιμους και καλούς ηχους να διαλέξεις για οποιοδήποτε session

Το οτι εναι εύκολο στην μεταφορά και παίζεις όπου θέλεις χωρίς να σου φύγει η μέση...αν μάλιστα οι συνθήκες είναι ιδιες εχεις και ακριβώς τον ιδιο ηχο καθε φορά

Το οτι παίζει σε οποιαδήποτε ένταση πολύ καλά

Το οτι επειδή ακριβώς ειναι digital τα εφέ του είναι εφάμιλλα των μεγάλων εταιριών tc, lexicon κλπ σε αυτήν την κατηγορία τιμής (για αυτό και το χρησιμοποιούν οι Vai, Petrucci,Morse κλπ)

 

 

Με λιγα λόγια κάνει άπειρα πράγματα παρα πολύ καλά εως άριστα...

 

Τι είναι αυτό;;; Λογικά επιχειρήματα... σαφήνεια και καθαρότητα... βγαλμένα από πράξη και όχι από φόρουμ... παιδιά ζαλίζομαι! Ιζ δις δε ρήαλ λάιφ? Ντόκτορ ντόκτορ!

 

Πέρα από τα αστεία, από το διάλογο bill-nikos προκύπτει και κάτι που δεν πρέπει να ξεχνάμε: τουλάχιστον οι 7 στους 10 δεν ξέρουν να ρυθμίσουν και να στήσουν σωστά μία BOSS GT... όχι AxeFx! Βασικά αντιμετωπίζουν τα modelling σαν να ήταν κανονικοί ενισχυτές: gain, eq και φύγαμε. Αμ δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Axe FX II μαμεί (αν και το Kemper είναι γλυκούλι) με τον κατάλληλο τελικό, παίκτη, πένα και ξύλα κιθάρας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλάχιστον οι 7 στους 10 δεν ξέρουν να ρυθμίσουν και να στήσουν σωστά μία BOSS GT... όχι AxeFx! Βασικά αντιμετωπίζουν τα modelling σαν να ήταν κανονικοί ενισχυτές: gain, eq και φύγαμε. Αμ δε.

 

true story

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι είσαστε εσείς!

 

Δεν πρόλαβε να τελειώσει η μάχη "ξυλολάτρες vs ξυλοκλάστες", και άρχισε η μάχη "modelling vs the real thing".

 

 

Στον ΟΠΑΠ πάντως παίζεται 2 - 2,5 - 2.

Καλά κέρδη. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φοιλως αιγω σαι ιντερνετικη μανουρα δε ξαναμπλεκο!!!Ωταν δαιν τραβαει αλλλο απωχψρρω κε ιμασται ολι αγαποιμενυ!!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για την επόμενη εβδομάδα έχουμε το handwired vs pcb και το Μάιο ξεκινάμε με MIM vs MIK ενώ παράλληλα θα ξανατρέξει το Mac vs PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Axe FX II μαμεί (αν και το Kemper είναι γλυκούλι) με τον κατάλληλο τελικό, παίκτη, πένα και ξύλα κιθάρας.

 

Με τι "τελικό" το δοκίμασες; Ρωτάω γιατί απ'όσο έχω διαβάσει, άλλοι ισχυρίζονται οτί πρέπει να είναι όσο πιο "ουδέτερος" γίνεται, ενώ άλλοι πάλι λένε οτί μαμεί π.χ. με marshall ή mesa "τελικά"...

 

Είμαστε στην αρχή ακόμα ,σε πέντε χρόνια αυτή η συζήτηση θα έχει τελειώσει .

Κάτι ακόμα ,δύο χρόνια πριν εξαφανιστεί η τελευταία κάμερα με φιλμ από τα καταστήματα η Kodak είχε τις μεγαλύτερες πωλήσεις της .  

 

Αυτό κανένας δεν το γνωρίζει. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Ίδωμεν... Σχετικά με το παράδειγμά σου, νομίζω οτί συγκρίνεις ανόμοιες -σε πολλά επίπεδα- καταστάσεις.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σέβομαι το δικαίωμά σου να μην τα γουστάρεις, ειδικά αν τα έχεις ακούσει και παίξει από κοντά, αλλά αρνούμαι τον εκμηδενισμό τους χωρίς την παραμικρή εμπειρία, μόνο και μόνο επειδή δεν είναι λάμπα.

 

 

Μα εγω ουτε τα εκμηδενισα ουτε δεν τα γουσταρω,απλα τονισα οτι συγκεκριμενοι παικτες που αναφερθηκαν δεν τα χρησιμοποιουν ως amps modelling αλλα μονο ως εφφε,και κατι σημαινει αυτο.

 

Απο κει και περα ευχομαι σε λιγο καιρο να ακουγονται και να εχουν την αισθηση 100% ενος κανονικου ενισχυτη σε ολες τις συνθηκες ωστε να πουλησουν πολυ,να πεσει το τελικο κοστος για εμας και να μπορουμε να εχουμε ολοι ενα ρακακι ή ενα βαλιτσακι να παμε να κανουμε τη δουλεια μας χωρις να μας λειπουν δισκοι απ τη σπονδυλικη στηλη.

Ακομη και τωρα ΑΝ επαιζα σε σκηνη αθορυβη που να ειχαμε ολοι in ear και μονο, θα επαιρνα κατι τετοιο,αλλα σε σκηνη με μονιτορς και φασαρια το θεωρω μεγαλη κοροιδια να μην εχω εναν αληθινο ενισχυτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου