Προς το περιεχόμενο

Broken Guitar Neck και άλλα τέτοια δαιμόνια!!!


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το ερωτημα ειναι, μια ακριβη λεσπολ με διαφανο βερνικι, θα την εφτιαχνες με τον ιδιο τροπο; τη ωρα που σε ενα ‘’καθαρο’’ σπασιμο ειναι δυνατον να φαινεται ελαχιστα μια γραμμη σαν ραγισμα απλα κολλωντας το σωστα…

 

στο σπασιμο σου παντως ειχες χασει πολλα κομματακια… που σημαινει οτι μπηκε και στοκος…  ετσι εσπασε πεφτοντας;  συνηθως το ξυλο απλα ανοιγει απο τη πισω μεργια του χεντστοκ  και το μερος απο την αντιθετη του σπασιματος κραταει… εσυ μετα το εκοψες τελειως σωστα;

 

 

 

To ερώτημα ειναι: "Θες να ζεις με τον φόβο?"

H τεχνικη αυτη δεν ειναι  δική μου εφεύρεση. Την εφάρμοσε κάποιος στην Αμερική σε μια 50's Les Paul που έφτασε στο εργαστηριο του μετα απο τρία, εαν θυμάμαι καλα, σπασίματα σε αυτο το σημείο.

Για να μην γινουν τα σπασιματα τέσσερα, ο τεχνιτης αποφάσισε να ενισχύσει δομικά το σημειο με κομματια απο σκληρότερο ξυλο.

Απο οτι λεει ο ιδιος ηταν η τελευταία φορα που το οργανο έσπασε, το γιατι το καταλαβαίνεις.

Σχετικά με τα κομμάτια που λείπουν, δε γνωρίζω τι ακριβώς έγινε, αφού το όργανο έφτασε στα χέρια μου όπως το βλέπεις στην φωτογραφία.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο μαστρο Νικο εξαιρετικο φιξαρισμα. :D

+1 σε αυτα που λες Νασο, οπως και οτι περισσοτερος ογκος ξυλου κατω απο το Headstock

δεν θα εβλαπτε κανεναν...

Για αυτο το λογο εκανα στην LP και την SG αυτη την ενισχηση,δεν ειναι σιγουρο οτι θα αντεξει ενα πεσιμο αλλα τουλαχιστον εχει λιγο ψωμι παραπανω.

IMG_20141208_0807111.thumb.jpg.03c95f27be0a26b409c29df991ef68a8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Μπραβο,ειλικρινα σας θαυμαζω εσας που μπορειτε και ξαναδινετε ζωη σε ενα οργανο που αν ηταν δικο μου και το εβλεπα σε τεοια κατασταση θα απελπιζομουν και θα εβαζα τα κλαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Μπραβο,ειλικρινα σας θαυμαζω εσας που μπορειτε και ξαναδινετε ζωη σε ενα οργανο που αν ηταν δικο μου και το εβλεπα σε τεοια κατασταση θα απελπιζομουν και θα εβαζα τα κλαματα

 

Οπως ακριβως τα λεει ο George.

Για μια ακομη φορα,μπραβο και θαυμασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο μαστρο Νικο εξαιρετικο φιξαρισμα. :DΓια αυτο το λογο εκανα στην LP και την SG αυτη την ενισχηση,δεν ειναι σιγουρο οτι θα αντεξει ενα πεσιμο αλλα τουλαχιστον εχει λιγο ψωμι παραπανω.

 

Δηλαδη εκανες ετσι τις κιθάρες σου ενώ δεν ειχαν πρόβλημα; Χωρίς να εχουν σπάσει ή ραγίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εκανες ετσι τις κιθάρες σου ενώ δεν ειχαν πρόβλημα; Χωρίς να εχουν σπάσει ή ραγίσει;

Οχι ρε συ,ενισχυση εννοω το νυχι που φαινεται στην φωτο στο τελος του χεντστοκ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ,ενισχυση εννοω το νυχι που φαινεται στην φωτο στο τελος του χεντστοκ. :)

 

Το ίδιο λέμε... Και το έκανες αυτό προκαταβολικά;

Μου φαίνεται μεγάλο κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο Νικόλα ωραία δουλειά  :D

Πολύ ωραία δουλειά Νικόλα! :)

 

Μα τι λέτε? Χαρά μου... :D :P

 

(τώρα δε ξέρω ΚΑΝ τι κάνω σε αυτο το θρεντ, αλλά αφού το είδα, είπα να απαντήσω... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε... Και το έκανες αυτό προκαταβολικά;

Μου φαίνεται μεγάλο κρίμα.

Το συγκεκριμενο shape υπαρχει στις Gibson,δεν ειναι δικη μου πατεντα.

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/Randy-Rhoads-Les-Paul-Custom/Specs.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου