Προς το περιεχόμενο

μαγνητες για jazz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με emg το κακο ειναι οτι θα φτασω τα 200ευρω...και θα θελει και κανα μικροσκαψιματακι για να χωρεσει η μπαταρια ,

τι να κανω για να πιασω πιο'' τρομπονατο ''ηχο?

bartolini?(ειναι λιγο ψιλοτριμπιμενοι)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απλα το τζαζ παρα ειναι μουντο.....

Με το συμπάθιο βέβαια αλλά αυτό δεν παίζει....

Αναλογίσου την πιθανότητα να μην είναι απαραίτητα μόνο ο γιαλός στραβός.

 

Χθες βράδυ έπεσε στα χέρια μου ένα Warwick με emg active J- που μάλιστα αντικατέστησαν τους προηγούμενους μαγνήτες που είχε και ήταν μια χαρά. 

Πέρα από το Landing μου που φοράει EMG (40P5-neck & 40DC-bridge), αυτές τις μέρες ταλαιπωρώ ένα εκπληκτικό πεντάχορδο Antonis με EMG humburckers.

Πέρα από τον ιδιαίτερο ήχο των active EMG humbuckers (που προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου) κανένα εκ των δύο δεν υπολείπεται ούτε σε definition ούτε σε όγκο.

Εκ των πραγμάτων, οι αντίστοιχοι J θα πρέπει να υπερτερούν σε definition (δεν τους έχω βάλει δίπλα-δίπλα) με την ανάλογη έκπτωση στο "ουμφ" των διπλών.

 

Οι Bartolini είναι γνωστοί για τον πιο "σκουρο" ήχο τους.

 

Επιμένω όμως ότι ένας onboard preamp (αν θέλεις και με EMG J) θα καλύψει τις ανάγκες σου.

Θα επέμενα όμως στην αρχική μου πρόταση.... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με το συμπάθιο βέβαια αλλά αυτό δεν παίζει....

Αναλογίσου την πιθανότητα να μην είναι απαραίτητα μόνο ο γιαλός στραβός.

 

 

 

Θα επέμενα όμως στην αρχική μου πρόταση.... ;)

 

Ίσως ναι... Το πιο «τρομπονάτο» έρχεται κόντρα με τα πολλά μεσαία που μας λέει ο Elixir.

 

Αν έχεις πολλά μεσαία, έχεις «καραμούζα»- κυρίως με τον bridge και αν κόψεις από το tone. 

 

Πάντως διαβάζοντας πάλι τα post- ιδιαίτερα αυτό το «μουντό- θα πω τούτο: Εδώ το αγόρι μας έχει (καλό)μάθει στον ash ήχο του ΜΜ, που κακά τα ψέμματα στα μπάσα του κουδουνάει φοβερά.

 

Το J του είναι alder- πάρε μεσαία να έχεις- και δεν του αρέσει  ;)

 

Νομίζω ότι το αυτί του έχει «κουρδίσει» πάνω στο ΜΜ και τα άλλα του ακούγονται μουντά.

 

Νομίζω ότι ένα... Marcus Miller JB θα του έλυνε το πρόβλημα  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το αυτί του έχει «κουρδίσει» πάνω στο ΜΜ και τα άλλα του ακούγονται μουντά.

Μωρέ αν έχει κουρδίσει στο Musicman παλεύεται...

Μην έχει κουρδίσει στο avatar του γιατί τότε και κι ο μπαγλαμάς, μουντός θα του ακούγεται.

 

Νομίζω ότι ένα... Marcus Miller JB θα του έλυνε το πρόβλημα  ;D

Κι αυτό ΜΜ είναι  ;D

Αλλά πήγαινε για οικονομική λύση ο φίλος κι όχι να γεμίσει όργανα.

Από όργανα, η φθηνότερη καλή λύση που γνωρίζω είναι το Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s που έχεις ένα καλό slap machine στα €300 καινούριο και με λίγο παίξιμο στα ηλεκτρικά βάζεις και το πρόθεμα "πολύ" στο καλό ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πιο απλό είναι να μείνεις με την αγάπη σου και να στείλεις το «προβληματικό».  ;)

 

Προσωπικά είχα κάνει το αντίθετο: Έδωσα το ΜΜ που είχα, γιατί ενώ το λάτρευα για slap δεν μπορούσα με τίποτα να το παίξω με δάχτυλα.

 

Δεν είχα την... καραμούζα του Jazz - αυτήν έχω μάθει και η συνήθεια είναι bitch  ;D

 

 

Μην πας να κάνεις το ένα να παίξει σαν το άλλο- είναι δύο διαφορετικές σχολές. Αν δεν σου κάνει, πούλα το και βρες κάτι που να σου κάνει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να κανω το ενα ιδιο με το αλλο...

απλα το μμ με το που το βαζω στον ενισχητη ολα κομπλε ,και με φλατ το eq,και με πειραγμα οτι και να του κανεις ο ηχος του μου αρεσει!

 

 

ελεγα το τζαζ να το κανω(μιας και δεν εχει κανενα προβλημα στο παιξιμο,ουτε σκευρωνει ουτε τα κλειδια η η γεφυρα ειναι οκ! )

να το κανω να εχει εναν ωραιο bridge και νεκ μαγνητη ωστε να χρησιμοποιω τον 1 και τον 1&2 μαζι γιατι ο 2ος πιο πολυ σαν μαρσαρισμα ακουγεται.....

 

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τον καιρό που έψαχνα και εγώ κάτι τέτοιο

 

Λοιπόν..... http://www.noiz.gr/index.php?topic=202491.0

 

Παραθέτω και το τελικό συμπέρασμα

 

"Αξιότιμοι κύριοι,

Οι Dimarzio Ultra jazz τοποθετήθηκαν.  . Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές. Ο ήχος καθάρισε αισθητά, τα μπάσα είναι πιο έντονα και καθορισμένα, τα μεσαία αρκετά κάτω ομολογώ αλλά ξεπηδάνε όταν εμπλέκεται το s1, γλυκά πρίμα ακόμα και με το tone σχεδόν όλο κάτω. To θέμα θυμίζει σχεδόν active φάση  . Ναι, είναι scooped που είχε τονίσει και ένας φίλος αλλά με λίγο τσίμπημα στην κεφαλή έρχονται εκεί που θέλω όμορφα και καθαρά. Δυστυχώς δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το ακούσω με full stack στο studio με όλη την μπάντα οπότε τα συμπεράσματα του στυλ "κόβει μέσα στην μπάντα" θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες.

Και τώρα λίγη γκρίνια:

Η αλήθεια είναι ότι μου λείπει λίγο η γλύκα και το growl των antiquities.....(ξέρω είμαι άθλιος  )

Οκ, όταν πρόκειται για vintage φάση πραγματικά οι duncans είναι allou fun park......αλλά κάπου αλλού είμαι και εγώ ηχητικά αυτόν τον καιρό οπότε μένω Dimarzio ώσπου να βγάλω ολοκληρωμένα συμπεράσματα.

Κύριοι ευχαριστώ για την βοήθεια σας"

 

Ένα χρόνο μετά παραμένω ενθουσιασμένος με τους Di marzio.

Φίλε Elixir αν είσαι κατά Θεσσαλονίκη μεριά ευχαρίστως να τους κάνεις ένα test drive

 

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγειλα κι εγω set dp123...και βλεπουμε...

 

Οι dp123 (model j) δεν είναι mid scooped. Οι dp149 (ultra jazz) είναι mid scooped και έχουν αναφερθεί νωρίτερα στο thread.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου