Προς το περιεχόμενο

Μικρός λαμπάτος για σπίτι, πρόβα και μικρά live.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Λοιπόν ψάχνομαι για λαμπάτο και όπως λέει κ ο τίτλος δεν θέλω περιοριστώ ούτε στον χώρο ούτε στο είδος που θα παίξω.οι απορίες μου είναι οι εξής,15-25w νομιζω είναι υπεραρκετά σωστά? στην αρχή ήθελα μόνο κεφαλή αλλά τωρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι και combo ειδικά αν βρω καποιον στις αγγελίες,να κοιτάξω και για combo η αδικος κόπος?

και η σημαντική ερώτηση,τί μου προτείνετε?(νομίζω οτι εχω καταλήξει οτι κυρίως θέλω καθαρά και βάζω πετάλι για βρωμικα αλλα αν υπάρχει κάτι κ με τα δυο δεν λέω όχι)(επίσης στα υπέρ είναι reverb footswitch και εναλλαγή watt οπως έχει οι orange  πχ αλλα κ άλλοι)

Τα είδη που θέλω να παίζω είναι απο blues,stoner 70s metal/hard rock, λιγο thrash.

το μπάτζετ είναι μέχρι 500 πολύ max!

 

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ορίστε:

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head_b_stock.htm

 

εξαισιο καθαρο κανάλι, αρκετά watt γιαυτο που θες, πολλες επιλογες, παιρνεις και μια καμπινα με μεγαφωνα υψηλης ευαισθησίας και είσαι άρχοντας.

 

Προσοχή αναφέρομαι μόνο στον ultra

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Τάσο. Προτείνω να πας σε Laney CUB12R για τους εξής λόγους:

 

- Πολύ ωραίος ήχος. Προσωπικά τον έχω εδώ και κανά χρόνο και τον έχω ερωτευτεί.

- 12άρι μεγάφωνο

- 11 κιλά και σχετικά μικρός όγκος = τον κουβαλάς άνετα. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει πιο ελαφρύ λαμπάτο combo στα 15W και άνω.

- Μονοκάναλος μεν αλλά με gain knob που δίνει σταδιακά εξαιρετικό overdriven ήχο. Δε θα παίξεις μέταλ χωρίς πετάλι αλλά από blues μέχρι hard rock, σε καλύπτει ο ενισχυτής.

- Ωραιότατο built in reverb το οποίο είναι footswitchable. Το footswitch πωλείται ξεχωριστά βέβαια. Αν δε σε ενδιαφέρει το reverb, μπορείς να πας στον απλό CUB12 που είναι και λίγο πιο φτηνός.

- Δύο inputs, ένα στα 15W και ένα που δίνει λιγότερο από 1W. Με άλλα λόγια, απολύτως κατάλληλος και για μελέτη/παίξιμο στο σπίτι.

- Αστεία τιμή για αυτά που προσφέρει.

 

Μοναδικό πιθανώς αρνητικό: Αν θέλεις απολύτως και αυστηρά καθαρό ήχο, πρέπει να χαμηλώσεις το gain knob αρκετά πράγμα που σε περιορίζει στο θέμα της έντασης. Παρόλα αυτά, εγώ που παίζω με το gain γύρω στο 3 - 3,5 (ίσα ίσα αρχή του break up) τον έβγαλα πρόσφατα λάιβ και ήταν επαρκέστατος.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεύεις, αν μπορείς βέβαια, 100-150 ευρώ και αγοράζεις εναν

koch studiotone μεταχειρισμένο και ξεμπερδευεις για πολύ καιρό.

Ελαφρύς, 20 watt class A, δυο κανάλια με fx loop & reverb.

Τι άλλο να θες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι' αυτό;

 

υποθέτω ότι εννοεί άλλα €150 από το αρχικό budget των €500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι εννοεί άλλα €150 από το αρχικό budget των €500.

 

Σωστά. Άκυρο το σχόλιό μου.

 

Βέβαια ο φίλος αναφέρει 500 € max.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Koch πραγματι θα ειναι πολυ καλος αν μπορεις να ανεβασεις το μπατζετ, αλλα σε τετοιες τιμες παιζεις γενικα ποιο ανετα απο επιλογες.

Στα 500 παρα τωρα, αυτος εδω

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium_b_stock.htm

τον οποιο επαιξα σε μια συναυλια, με εξεπληξε! Επαιξα το κεφαλι βεβαια, αλλα φανταζομαι θα ειναι κοντα.

Καλη τυχη οτι κι αν επιλεξεις!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βέβαια ο φίλος αναφέρει 500 € max.

 

Συμφωνώ απόλυτα για αυτό.

Ανεβαίνει 1/3 απο το αρχικό του budget, δεν είναι λίγο.

Πιστεύω οτι σαν αγορά είναι μακράν η πιο ποιοτική και πιο συμφέρουσα, προσωπική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου