Προς το περιεχόμενο

Μικρός λαμπάτος για σπίτι, πρόβα και μικρά live.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κλειστα ματια αυτον

 

http://www.vhtamp.com/products/the-special-series/special-1220-rt-combo

 

μονο και μονο το γεγονος οτι ειναι handwired  αρκει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω οτι σαν αγορά είναι μακράν η πιο ποιοτική και πιο συμφέρουσα, προσωπική μου άποψη.

 

Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση φίλε P.Sotiropoulos, πιο ποιοτική και πιο συμφέρουσα σε σχέση με τι; Θέλω να πω, αν δεν λάβουμε υπόψη τα δεδομένα του OP, υπάρχουν ακόμα πιο ποιοτικές και πιο συμφέρουσες αγορές. Αλλά. απ' όσο εγώ καταλαβαίνω, εδώ έχουμε δύο βασικούς περιορισμούς: 1. Συγκεκριμένο budget που φαίνεται να μην έχει περιθώρια για παραπάνω και 2. Ανάγκη φορητότητας. Για το πρώτο είπαμε παραπάνω. Όσον αφορά το δεύτερο, νομίζω ότι οτιδήποτε από 15 κιλά και πάνω δεν μπορεί να θεωρείται φορητό. Ειδικά ο Bugera που προτείνει ο φίλος πιο πάνω, είναι βαρύτατος.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί είναι συχνό το φαινόμενο να έχουμε κάτι στο μυαλό μας και να προτείνουμε, παραβλέποντας ουσιαστικά τι ακριβώς ζητάει ο OP. Το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, ούτε κάν, οποιοσδήποτε εκφράζει τη γνώμη του, τις αμφιβολίες του και την κριτική του.

 

Πρότεινα στον Ο.P τον συγκεκριμένο combo διότι πληρεί όλα αυτά που αναφέρει και αναζητά.

 

Ειναι ενισχυτής που σε βγάζει πρόβα και live με οποιοδήποτε drummer.

 

Είναι πεταλομηχανή.

 

Με το δευτερο κανάλι του παίζεις άνετα stoner 70s metal/hard rock και με το boost που έχει πάιζεις και thrash.

 

Εχει footswitch για το spring reverb και είναι ελαφρύς.

 

Το μόνο που δεν έχει και ψάχνει ο φίλος ειναι εναλλαγή στα watt, όμως έχει είσοδο για ακουστικα για μελέτη κυρίως καθώς direct out και fx loop.

 

Πιστεύω οτι με αυτή η επιλογή καλύπτει το 90% που μας προανέφερε ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hughes & Kettner Tubemeister 18 head.

 

5 Kgr, 1-5-18 Watt, δικάναλος + lead boost, loop, άριστα καθαρά (τα βρώμικα δεν με τρελαίνουν και τόσο tbh), ταμάμ για σπίτι-πρόβα-live-πεταλομηχανή.

 

Δεν έχει reverb και θες και καμπίνα (με V30), αλλά είσαι μέσα στο budget χαλαρά (παίζουν και μτχ).

 

Ρίχτου μια αυτιά οπωσδήποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o laney cub ειναι απο τους πιο ωραιους ενισχυτες που ειχα, συγκεκριμένα σε κεφαλή τον 15ρη ΑΛΛΑ επειδη "σπαει" πολυ νωρίς, οπως ειπε και ο φιλος απο το 3-3,5 στο gain, αν δεν αλλάξεις λάμπα στη προενίσχυση με καποια ποιο χαμηλου gain (το έκανα και έπιασε αλλά χάνεις λίγο σε τελικό output, + το γεγονός ότι χάνει ο ενισχυτης το χαρακτήρα του που δεν ειναι αλλος απο τη πολυ ωραια κλασικη αγγλικη παραμορφωση που εχει), δεν βγάζει λάιβ με ντραμς φυσικα εκτος αν ο ντράμερ τα χαιδεύει. Προσωπικά ούτε πρόβα δεν έβγαλα και τον έδωσα γιατι έμεινε μονο για το σπίτι. Θα σε συμβούλευα να πας πάνω απο 20-25 βατ για να είσαι σίγουρος οτι θα κάνεις οτι δουλεια θέλεις. Προτείνω τους:

vht special 12/20

blackstar venue 20

engl gigmaster 30

σε κεφαλή για να πας σε οτι καμπίνα θες. όσο για τα βρώμικα αν δεν ειναι blackstar που παιζει τα πάντα προτείνω το πεταλάκι της αρεσκείας σου στο καθαρό κανάλι.

 

Προσωπικά έχω τον 3ο και παίζω σπίτι, πρόβες, ακόμη κ λάιβ χωρίς μικρόφωνο στο 4-5 το μάστερ, κ για παραμόρφωση χρησιμοποιω το dist x της blackstar. Αν αναρωτιεσαι για την τιμή τον βρισκεις στο ebay 3-4 κατοστάρικα. Εγώ τον πήρα 380. Καλές αγορές!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε το ματι μου στις αγγελιες (μιας και απ οτι καταλαβα απ το αρχικο ποστ ειναι ανοιχτο κι αυτο το ενδεχομενο) εναν Mesa Boogie DC2 σε αυτα τα λεφτα,και αν θυμαμαι σωστα (εχει αρκετα χρονια απο τοτε που ειχα παιξει τελευταια φορα με εναν τετοιο) μαλλον τα κανει αυτα που θελεις,αλλα νομιζω οτι αν και συμμαζεμενος σε μεγεθος ειναι καπως βαρυς (πρεπει να ειναι καμια 20αρια κιλα,χωρις να ειμαι σιγουρος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι εχω καταλήξει οτι κυρίως θέλω καθαρά και βάζω πετάλι για βρωμικα αλλα αν υπάρχει κάτι κ με τα δυο δεν λέω όχι)(επίσης στα υπέρ είναι reverb footswitch και εναλλαγή watt οπως έχει οι orange  πχ αλλα κ άλλοι)

το μπάτζετ είναι μέχρι 500 πολύ max!

Υπάρχει κι ο Fender Blues Junior. Καινούριος 575Ε. Ναι ναι ξέρω, ξεφεύγει από το 500 max αλλά αξίζει τον κόπο. Δεν τον συγκρίνω με τους υπόλοιπους που αναφέρουν τα παιδιά. Είναι μία καλή και standard επιλογή όμως. Reverb footswitchable καθώς και Master Volume οπότε είσαι οκ.

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm

 

Όσο τον Koch, συμφωνώ αλλά δεν κυκλοφορεί στις αγγελίες εύκολα. Υπήρχε ένας αλλά έφυγε. Οπότε θα πρέπει να στήσει καραούλι το παιδί μπας και υπάρξει και φυσικά δνε είναι σίγουρο πως θα πουληθεί 650Ε από 950 που τον δίνει ο Γερμανός. Αυτά  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση φίλε P.Sotiropoulos, πιο ποιοτική και πιο συμφέρουσα σε σχέση με τι; Θέλω να πω, αν δεν λάβουμε υπόψη τα δεδομένα του OP, υπάρχουν ακόμα πιο ποιοτικές και πιο συμφέρουσες αγορές. Αλλά. απ' όσο εγώ καταλαβαίνω, εδώ έχουμε δύο βασικούς περιορισμούς: 1. Συγκεκριμένο budget που φαίνεται να μην έχει περιθώρια για παραπάνω και 2. Ανάγκη φορητότητας. Για το πρώτο είπαμε παραπάνω. Όσον αφορά το δεύτερο, νομίζω ότι οτιδήποτε από 15 κιλά και πάνω δεν μπορεί να θεωρείται φορητό. Ειδικά ο Bugera που προτείνει ο φίλος πιο πάνω, είναι βαρύτατος.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί είναι συχνό το φαινόμενο να έχουμε κάτι στο μυαλό μας και να προτείνουμε, παραβλέποντας ουσιαστικά τι ακριβώς ζητάει ο OP. Το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις.  ;D

 

 

Επιτρεψε μου να πω παντως, οτι δεν εχει αναφερθει πουθενα στο βαρος ο φιλος που ξεκινησε το θεμα....

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδιά πολυ ωραίες προτάσεις όλες!θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω για κάποιους πιο συγκεκριμένα.

 

bugera v22 infinium τον βλεπω κ τον ξαναβλέπω καλή τιμή καλός ήχος απο οσο καταλαβαίνω απο το ΥΤ αλλά κάτι με σταματάει για πείτε είναι όλα καλά μ αυτον τον ενισχυτή?στη τιμή του με βολεύει και κεφαλή και παίρνω μια ωραία καμπίνα και δεν ξεπερνάω και το μπάτζετ πολύ.

 

vht δεν τους είχα πότε στο μυαλό μου πραγματικά αλλά βλέπω εδω στο forum τους προτείνουν αρκετά.

 

Hughes & Kettner Tubemeister 18 head.ενδιαφέρουσα επιλογή αν κάποιος εχει παιξει με ενδιαφέρει η γνωμη του

 

Mesa Boogie DC2 αυτόν τον είδα κ εγώ κ μ αρεσε είναι καλή επιλογή?τον δίνει 500ε.

επίσης στις αγγελιες βρήκα και εναν VOX AC15C1 400Ε τι λέτε?

 

Θ ήθελα να μου πείτε και γνώμες για τον marshall dsl15.

 

επίσης για τον blackstar αυτό το ISF που έχει είναι καλό η είναι βλακεία?

 

και ενα τελευταίο βρήκα και εναν peavy windsor 20 στις αγγελίες 200ε ξερετε τπτ για αυτόν?

 

και δυο αλήθειες τώρα.. γουστάρω MARSHALL!! (γενικά οχι τον dsl)  γουστάρω και ORANGE ,αλλα θέλει πολλά για να πάς στα καλά μοντέλα.

 

DSL  KAI ΤΙΝY TERROR ή DUAL TERROR(μεταχειρισμένους) κάνουν καθόλου για αυτα που ζητάω?

ο orange μου τη σπάει που δεν εχει footswitch oυτε reverb και τον έχω αφήσει σαν επιλογή αλλα ετσι εγκυκλοπαιδικά να μάθουμε κ τπτ!

 

αυτα τα λίγα..ευχαριστώ και πάλι!

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδιά πολυ ωραίες προτάσεις όλες!θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω για κάποιους πιο συγκεκριμένα.

 

bugera v22 infinium τον βλεπω κ τον ξαναβλέπω καλή τιμή καλός ήχος απο οσο καταλαβαίνω απο το ΥΤ αλλά κάτι με σταματάει για πείτε είναι όλα καλά μ αυτον τον ενισχυτή?στη τιμή του με βολεύει και κεφαλή και παίρνω μια ωραία καμπίνα και δεν ξεπερνάω και το μπάτζετ πολύ.

 

vht δεν τους είχα πότε στο μυαλό μου πραγματικά αλλά βλέπω εδω στο forum τους προτείνουν αρκετά.

 

Hughes & Kettner Tubemeister 18 head.ενδιαφέρουσα επιλογή αν κάποιος εχει παιξει με ενδιαφέρει η γνωμη του

 

Mesa Boogie DC2 αυτόν τον είδα κ εγώ κ μ αρεσε είναι καλή επιλογή?τον δίνει 500ε.

επίσης στις αγγελιες βρήκα και εναν VOX AC15C1 400Ε τι λέτε?

 

Θ ήθελα να μου πείτε και γνώμες για τον marshall dsl15.

 

επίσης για τον blackstar αυτό το ISF που έχει είναι καλό η είναι βλακεία?

 

και ενα τελευταίο βρήκα και εναν peavy windsor 20 στις αγγελίες 200ε ξερετε τπτ για αυτόν?

 

και δυο αλήθειες τώρα.. γουστάρω MARSHALL!! (γενικά οχι τον dsl)  γουστάρω και ORANGE ,αλλα θέλει πολλά για να πάς στα καλά μοντέλα.

 

DSL  KAI ΤΙΝY TERROR ή DUAL TERROR(μεταχειρισμένους) κάνουν καθόλου για αυτα που ζητάω?

ο orange μου τη σπάει που δεν εχει footswitch oυτε reverb και τον έχω αφήσει σαν επιλογή αλλα ετσι εγκυκλοπαιδικά να μάθουμε κ τπτ!

 

αυτα τα λίγα..ευχαριστώ και πάλι!

 

 

 

 

 

 

 

 

bugera ειχα τον v55 head. Θεριό, καλά καθαρά, τραγικά βρώμικα και γενικά πεταλομηχανη αλλά χωρίς χαρακτήρα. Ο 22ρης που θες δεν θυμαμαι αν βγαινει σε κεφάλι παρα μονο σε κόμπο με ένα πολυ μέτριο μεγάφωνο. Το isf που έχει η blackstar είναι ουσιαστικα ενα tone knob το οποιο κ περιστρεφοντας το, φέρνεις τον ήχο του εκεί που σου αρέσει. Αν καταλαβαίνω καλά εχει να κάνει με μια μεσαία συχνότητα που "και καλα" κανει τον ήχο να φερνει σε πιο αγγλικο ή σε πιο αμερικάνικο. Καθόλου βλακεία, λοιπόν αρκετά χρήσιμο θα έλεγα...ο orange έχει μούρη, και καλό βρώμικο για μέχρι hard rock φάση, για μένα ιδανικοί ενισχυτές για συγκεκριμένους ήχους όμως, καθόλου all around μηχανήματα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου