Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από το fx loop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Το τελευταίο διάστημα είχα αρκετό θόρυβο στον ενισχυτή μου (Marshall JCM2000 DSL 50 watt head). Νόμιζα ότι ήταν επειδή πολλές φορές στακάρω fuzz με overdrive ή το γκάζι του ενισχυτή. Για αυτό και αγόρασα και ένα Boss NS-2.

 

Στις δοκιμές είδα με απογοήτευση ότι ο θόρυβος δεν έφευγε και μετά από πολλές δοκιμές ένα ένα πετάλι που έχω πάνω με τροφοδοτικό ή με μπαταρία είδα ότι όταν έχω πετάλια συνδεδεμένα στο fx loop βγαίνει ένας θόρυβος σαν βουητό που είναι αρκετά έντονος και δεν τον μειώνει το NS2 ακόμη και όταν το βάζω στο fx loop ή όταν το συνδέω σε X pattern

(όπως έχω στη φωτογραφία).

 

Αν βάλω όλα τα πετάλια μου drive και εφφε από μπροστά από τον ενισχυτή όλα δουλεύουν μια χαρά και θόρυβος μηδέν και το NS2 ελέγχει πολύ καλά το Stacking που κάνω στα πετάλια μου.

 

Το ερώτημα τώρα: ο ενισχυτής είναι πλέον 15 χρονών και τελευταία φορά του άλλαξα λάμπες πριν 2-3 χρόνια. Θέλει service; Κάηκε τίποτα; Θέλει λάμπες; Καμιά ιδέα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

boss_ns2.jpg.9838325ea56ddcd2e7d7c359f95bc4f7.jpg

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκάρει τις εντάσεις απο τα πετάλια μήπως επιρεάζουν?

Τι πετάλια έχει στο FX? Είναι καλήτερα να έχεις μονο effects (delay, reverb, chorus κλπ.).

 

Εγω έχω όλα τα wah/boost/eq/distortions /overdrives στον input και μονο τα effects στο FX Loop.

 

Το sequence το δικό μου π.χ. είναι Κιθάρα -> Wah -> EQ -> Boost -> Compressor -> Overdrive -> Distortions --> Amp

 

Amp FX loop -> effects Only.

 

Ελπίζω να βοηθησα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκάρει τις εντάσεις απο τα πετάλια μήπως επιρεάζουν?

Τι πετάλια έχει στο FX? Είναι καλήτερα να έχεις μονο effects (delay, reverb, chorus κλπ.).

 

Εγω έχω όλα τα wah/boost/eq/distortions /overdrives στον input και μονο τα effects στο FX Loop.

 

Το sequence το δικό μου π.χ. είναι Κιθάρα -> Wah -> EQ -> Boost -> Compressor -> Overdrive -> Distortions --> Amp

 

Amp FX loop -> effects Only.

 

Ελπίζω να βοηθησα!

 

 

 

Και γώ έτσι τα έχω (chorus delay reverb στη λούπα και drives/fuzz από το Input). Όπως φαίνεται απλά και μόνο όταν συνδέω κάτι στο FX loop μου κάνει ένα αρκετά έντονο βουητό...

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση, όπως λέει το παρακάτω link, να συμβαίνει (αν κατάλαβα καλά) όταν έχεις unbuffered fx loop...

 

"We’ll keep this one simple.  Most modern amps come with a buffered effects loop to help compensate for the lower level output of most stompboxes.  In a non-buffered effects loop this lower output can cause a somewhat anemic tone.  A buffered effects loop makes up for this signal mismatch and cures the problem.  If you’re suffering from the woes of a non-buffered effects loop, there are products that are designed to help such as the Ceriatone Klein-Ulator.  Most mainstream amplifiers will have a buffered effects loop while boutique amplifier builders may only offer this as an additional option."

 

Link http://proguitarshop.com/andyscorner/fx-loops-explained

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου