Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρειάζονται τα ηχεία NearField?


panagop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και πάλι,

 

Ειμαι από αυτούς που έχω αγοράσει εδώ και καιρό ηχεία ενεργά BX-8 της Μ-AUDIO. Ε λοιπόν δεν κατάλαβα γιατι μου χρειάζονται.

Οταν εφτιαχνα ενα τραγούδι , και το δούλευα μέσα από τα BX-8, και μετά από την διαδικασία αυτή που μου ακούγονταν σωστά στα BX-8, το επαιζα στα Hi-Fi ηχεία και μου ακούγονταν ΛΑΘΟΣ.

 

Οταν πάλι δουλευώ το ιδιο τραγούδι, και προσπαθώ να το εξετάσω πρίν το FinalMix μέσα από τα κανονικά Ηι-Fi ηχεία, τότε όλα ακούγονται καλά, αφού έτσι και αλλιώς έκεί που θέλω να ακούγεται καλά είναι μέσα από τα KANONIKA ηχεία. Αρα λοιπόν γιατί να δουλεύουμε το τραγούδι μέσα από ΕΙΔΙΚΑ ηχεία και όχι κατευθείαν στα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αφού εκεί είναι που θέλουμε να ακούγονται ευχάριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Τα BX8 δεν είναι και ηχείο της προκοπής (no offence) είναι όμως ΣΙΓΟΥΡΑ προτιμότερο να δουλέυεις εκεί παρά στο Hi-Fi.

2) Στα ηχεία του Hi-Fi ακούγεται λάθος γιατί παίζει λάθος το hi-fi.

3) Τα monitors έχουν φτιαχτεί όχι για να ακούς ευχάριστα αλλά για ξέρεις τι γίνεται μέσα στη μίξη σου. Αν ξυρίζουν τα "σίγμα" στη μίξη σου ή έχεις βαβούρα στους 50 κύκλους και το hi-fi δεν "παίζει" τόσο έντονα την "σίγμα" περιοχή και παίζει μέχρι 80 κύκλους, τότε αυτά τα προβλήματα δεν θα τα ακούσεις στο Hi-Fi και όντως θα είναι πιο ευχάριστο από τα ανελέητα monitors που απογυμνώνουν τη μίξη και δείχνουν της ατέλειές της. Κάπου αλλού όμως μπορεί να μην είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ytsestef_2112,

 

Και λοιπόν? Αν ακούγεται καλά ενα κομμάτι στα HiFi , τότε its OK, ακόμα και αν δεν ειναι καλο στα nearfield. O ακροατής θα το ακούσει στα HiFi anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ytsestef_2112' date='

 

Και λοιπόν? Αν ακούγεται καλά ενα κομμάτι στα HiFi , τότε its OK, ακόμα και αν δεν ειναι καλο στα nearfield. O ακροατής θα το ακούσει στα HiFi anyway.[/quote']

 

Ναι, πλην όμως δεν έχουν όλα τα ηχοσυστήματα τα ίδια ηχεία. Ακούγεται καλά στα δικά σου, όχι σε όλα ;) ¶ρα για reference χρησιμοποιείς ένα κατά το δυνατόν "αντικειμενικό" ηχείο. ¶σε που ο περισσότερος κόσμος παίζει με το equalizer όταν ακούει μουσική και τιγκάρει μπάσα και πρίμα. οπότε όλα αλλάζουν πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει έτσι φιλε panagop. Hi-Fi από Hi-Fi διαφέρουν πολύ, επίσης υπάρχει το ραδιόφωνο, το αυτοκίνητο, το walkman, το iPod. Εσύ φτιάχνεις μια δουλειά να ακούγεται σωστά σε σωστό ηχείο και από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του εκάστοτε κατασκευαστή ηχοσυστήματος να το αναπαράγουν τα προϊόντα του σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να είναι καλύτερο το HI-FI ηχείο από το monitor :o .Δεν το λέω για να σε μπερδέψω,απλά έχε στο νου σου ότι στην τελική είναι όλα ηχεία.Βάλε μια αγαπημένη σου παραγωγή και στα δύο και επέλεψε να δουλέψεις με αυτό που σου ακούγεται καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος φίλε harry. Τα monitor τα παίρνεις για τον ακριβώς αντίθετο λόγο. Για να σου δείξουν πως ακούγεται η μίξη σου ξερή και όχι γυαλισμένη όπως κάνουν τα hi fi :wink:

Τα hi fi εννοείται πως είναι καλύτερα απ' όλα τα monitor για multimedia εφαρμογές και ΟΧΙ για την παραγωγή και δημιουργεία μουσικής.Τώρα αν μου συγκρίνεις hi fi των 1000e με monitor των 100e ε... τι να πω μάλλον καλλίτερα θα είναι :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπα και εγώ.Πάντως τα ηχεία είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στην ροή σήματος μαζί με την ακουστική του χώρου.Είναι πολύ υποκειμενικός παράγοντας.Φαντάσου πάντως,πως πολύς κόσμος δουλεύει με το μπάχαλο NS-10 σαν πρώτο και μοναδικό ηχείο κιόλας!Είναι απίστευτο.Χίλιες φορές ένα καλό hi-fi παρά αυτό το πράγμα.Και λένε πως το χρησιμοποιούν παγκοσμίως γιατί αν το κάνεις να ακούγεται καλά,τότε η μίξη σου θα ακούγεται παντού καλά.Μα είναι ποτέ δυνατόν όμως να τσεκάρεις τις μπάσσες συχνότητές σου σε αυτόν τον "κουβά"?Tέλος πάντων,sorry για το rant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε εκτός από ένα πράγμα. Το ns10 όταν βγήκε ήταν ένα καλό ηχείο και χρησιμοποιήται όχι μόνο από home users αλλά και από μεγάλα studio σαν πρώτο αλλά όχι μοναδικό ηχείο και ο λόγος είναι ότι ακριβώς επειδή είναι περίεργο θέλει αρκετή δουλειά και υπομονη ( :D ) για να το κάνεις να ακουστεί καλά.Βέβαια πλέον έχει ξεπεραστεί από άλλα.

 

(¶σχετο ραντ τι σημαίνει; :oops: )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(¶σχετο ραντ τι σημαίνει; :oops: )

 

 

...Σε ελεύθερη μετάφραση,ακατάσχετη φλυαρία εν βρασμώ ψυχής και ελαφρώς άσχετη με το θέμα που συζητάνε οι υπόλοιποι! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου