Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρειάζονται τα ηχεία NearField?


panagop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια ιδεα !!!

 

Κλειδώστε τα ολααααααααα !!

 

Ειναι καιρος να παρατησουμε τα ελενγχωμενα WEB φορουμς ..

Και να αρχισουμε να βρισκομαστε στις καφετεριες ..

Εκει θα εχουμε τουλαχιστων, και καφέ , και ΘΕΑ .. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ Wow!

 

Πρώτα λές:

 

PCMAN' date=' εδώ είναι δημόσιο φόρουμ, όχι η ετήσια μάζωξη του προέδρου στο Κολωκοτρωνίτσι. Εδώ είναι προϋπόθεση ότι καθένας μας έχει τη δυνατότητα να πει "τη γνώμη του για την άποψη που εκφράζει ο καθένας μας".[/quote']

 

Και μετά λές :

 

Προσωπικά' date=' θα είχα κλειδώσει ότι έβρισκα μπροστά μου,[/b']
8O

 

Πράγμα που έχεις αποδείξει άλλωστε.

............

 

 

 

Παιδιά' date=' αν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε (ευχέλαιο, εξορκισμό, παρακλήσεις, ολονυχτία.. οτιδήποτε) για να σταματήσει αυτό το όργιο παραπληροφόρησης, ας μας το πει κάποιος.[/quote']

 

Ναι υπάρχει. :idea: :!:

Να φτιάξεις ένα πρωτόκολλο, σύμφωνα με το οποίο,

τα μέλη του φόρουμ να μην μπορούν να θέτουν οι ίδιοι τα κείμενά τους στο φόρουμ,

αλλά να σου τα στέλνουν με email, μαζί με την φωτογραφία της ταυτότητάς τους

και το πιστοποιητικό πολιτικών τους φρονημάτων.

 

Κατόπιν εσύ να τα ελέγχεις μαζί με τον Παπαδόπουλο, τον Παττακό

και τον διευθυντή των φυλακών,

και αν τα βρίσκεις σωστά, να τα θέτεις προς δημοσίευση. :idea:

 

Θα μπορείς επίσης και να τροποποιείς κάποιες φράσεις,:wink:

ώστε να εναρμονίζονται με την αλήθεια την οποία εσύ μόνον γνωρίζεις.bowdown.gif

 

 

 

Κατά τα άλλα: «. Εδώ είναι προϋπόθεση ότι καθένας μας έχει τη δυνατότητα να πει "τη γνώμη του για την άποψη που εκφράζει ο καθένας μας»shakehead.gif

 

Έχεις πλάκα πάντως…

 

¶ϊντεεεεεεε Καλή Χρονιά ...και ... Καλά Μυαλά.

bash.gif

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edited by Wow!.

 

Στο παρόν post, το μέλος Ιχνηλάτης είχε τοποθετήσει δύο φωτογραφίες από την διαδικασία εκτέλεσης του Σαντάμ Χουσεϊν κατά παράβαση των κανονισμών του φόρουμ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, εδώ και εβδομάδες τιμώ την υπόσχεση που έχω δώσει στον admin του noiz και αποφεύγω οποιαδήποτε επικοινωνία μαζί σου, παρά τις απίστευτες ηλιθιότητες με τις οποίες μας τίμησες πριν από λίγες μόλις ημέρες.

 

Η ανατροφή μου δεν μου επιτρέπει να βρίζω έναν άνθρωπο συνομίληκό μου, επαγγελματία και πατέρα, πόσο μάλλον χρονιάρες ημέρες, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι το θράσος σου δεν το περνάει κανένας εδώ μέσα για θάρρος.

 

Σου προτείνω λοιπόν πολύ ξεκάθαρα να σηκωθείς να φύγεις από το noiz, για τον απλούστατο λόγο ότι προφανέστατα διαφωνείς με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το φόρουμ, του οποίου (είτε σου αρέσει, είτε όχι) έχω (εν' μέρει) το modulation. Όπως δεν μπήκαμε εμείς στο σπίτι σου να σου πούμε που να ακουμπάς τα βιβλία σου ή τα τασάκια σου, έτσι και εσύ πρέπει να σεβαστείς τον χώρο εδώ και τους ανθρώπους του. Επίσης σου θυμίζω ότι για να γίνεις μέλος εδώ, συναίνεσες σε κάποιους όρους τους οποίους ελπίζω ότι διάβασες αλλιώς σε παραπέμπω στη γνωστή παροιμία για το που βάζουμε την υπογραφή μας.

 

Η προσωπική σου αντιπάθεια προς εμένα (για τον οποίο δεν ξέρεις απολύτως τίποτε, και αν μάθεις, μάλλον θα ντραπείς για αυτά που λες) δεν μπορεί να φτουρήσει ως δικαιολογία για την αχαρακτήριστη συμπεριφορά σου και για την επιμονή σου να μου απευθύνεσαι σα να είμαι γυιος σου και μάλιστα καθυστερημένος. Να μιλάς έτσι στους υπαλλήλους σου και στον καφετζή σου, όχι σε εμένα διότι (όπως μπορείς να δεις από ΟΛΑ τα προηγούμενα post) ουδέποτε σου απευθύνθηκα με υβριστικούς χαρακτηρισμούς, εκτός από το περιβόητο "αρκουδοφονιά" το οποίο όλοι (εκτός από εσένα) αντιλήφθηκαν ότι είχε χιουμοριστικό χαρακτήρα, σχετιζόμενο με το (τότε) πρόσφατο πόστ σου για τις αρκούδες.

 

Οι υπαινιγμοί για τα πολιτικά μου πιστεύω είναι αστείοι ειδικά όταν προέρχονται από έναν άνθρωπο που (όπως προδίδει το site του εδώ και πολλά χρόνια) ανήκει σε έναν παρα-θρησκευτικό και ιδεολογικό χώρο που είναι πολιτικά συγχυσμένος και -->στηρίζει<-- ακροδεξιές πεποιθήσεις σχετικά με την ανωτερότητα της ελληνικής φυλής (μεταξύ άλλων).

 

Όσον αφορά τα μυαλά μου, σε ευχαριστώ για την ευχή και την ανταποδίδω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπαινιγμοί για τα πολιτικά μου πιστεύω είναι αστείοι ειδικά όταν προέρχονται από έναν άνθρωπο που (όπως προδίδει το site του εδώ και πολλά χρόνια) ανήκει σε έναν παρα-θρησκευτικό και ιδεολογικό χώρο που είναι πολιτικά συγχυσμένος και -->στηρίζει<-- ακροδεξιές πεποιθήσεις σχετικά με την ανωτερότητα της ελληνικής φυλής (μεταξύ άλλων).

 

Δεν υπαινίσσομαι για τα πολιτικά σου πιστεύω' date=' αλλά για την πασιφανέστατη συμπεριφορά σου και διάθεσή σου, να κλειδώνεις ότι βρείς μπροστά σου. Εσύ το είπες άλλωστε πιο πάνω.

 

Και δεν κατάλαβα, το site μου προδίδει τι πράγμα;

Τις ακροδεξιές πεποιθήσεις μου σχετικά με την ανωτερότητα της ελληνικής φυλής (μεταξύ άλλων);

 

Καταλαβαίνεις τι λές; Γιατί με συκοφαντείς;

 

Το site μου www.ixnilatis.com είναι εκεί για όποιον θέλει να το δεί και να καταλάβει την ανατροφή για την οποία καυχιέσαι πιο πάνω. Σα δε ντρέπεσαι λιγάκι.

 

 

 

 

Και πάλι δεν κατάλαβα, … είπες πως ανοίκω σε σε έναν παρα-θρησκευτικό και ιδεολογικό χώρο που είναι πολιτικά συγχυσμένος και -->στηρίζει<-- ακροδεξιές πεποιθήσεις σχετικά με την ανωτερότητα της ελληνικής φυλής (μεταξύ άλλων).

 

Ποιος είναι αυτός ο χώρος δηλαδή, και από πού σου ήρθε εσένα τέτοια πληροφορία;

 

 

 

Η προσωπική σου αντιπάθεια προς εμένα (για τον οποίο δεν ξέρεις απολύτως τίποτε

 

Η προσωπική μου αντιπάθεια προς το πρόσωπό σου πηγάζει από την ύπουλη κίνηση που έκανες εναντίων μου. Να σου την θυμίσω:

 

Διέγραψες ένα πόστ μου που απαντούσε στον Abraxas με την δικαιολογία πως δήθεν πρόσβαλε την αξιοπρέπεια και την τιμή των μελών της οικογένειάς του, πράγμα που εγώ ποτέ δεν έκανα. :evil:

 

Το αποτέλεσμα λοιπόν, ήταν όλοι να νομίζουν πως εγώ μίλησα με υβριστικά λόγια για ανθρώπους που ούτε καν του έχω γνωρίσει, πράγμα που ποτέ δεν έκανα.

Αυτό ήταν η αρχή της αντιπάθειας που εισέπραξα εδώ μέσα,

και αυτό το χρεώνω σε εσένα. :evil:

 

 

(όπως μπορείς να δεις από ΟΛΑ τα προηγούμενα post) ουδέποτε σου απευθύνθηκα με υβριστικούς χαρακτηρισμούς' date=' εκτός από το περιβόητο "αρκουδοφονιά" [/quote']

 

Μήπως δεν βλέπεις καλά;

Μήπως βλέπεις τα κείμανα να γράφουν αυτό που θα ήθελες

και όχι αυτό που γράφουν;

 

σα να είμαι γυιος σου και μάλιστα καθυστερημένος.

 

Μάλλον αυτό νομίζεις εσύ για μας' date=' πως είσαι ο μπαμπάς μας και είμαστε οι καθυστερημένοι.

Εμ, αφού σε ανεχόμαστε … καθυστερημένοι θα ήμαστε.

αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι το θράσος σου δεν το περνάει κανένας εδώ μέσα για θάρρος.

 

Θράσος είναι αυτό που έδειξες στο προηγούμεν’ό σου πόστ με τις συκοφαντίες που μου πέταξες.

 

Αυτό που κάνω εγώ, τον να προσπαθώ δηλαδή να ασπρίσω τον αράπη, ούτε θράσος λέγεται ούτε θάρρος, αλλά μάλλον λέγεται βλακεία.

Ναι τώρα το κατάλαβα. :roll:

 

Επίσης θράσος λέγεται όταν αυτή την φράση σου:

Προσωπικά' date=' θα είχα κλειδώσει ότι έβρισκα μπροστά μου,[/quote']την έκανες γαργάρα.

Φαίνεται πως εντάσσεται και αυτό στην ανατροφή για την οποία κόμπασες πιο πάνω.

 

Όπως δεν μπήκαμε εμείς στο σπίτι σου να σου πούμε που να ακουμπάς τα βιβλία σου ή τα τασάκια σου' date=' έτσι και εσύ πρέπει να σεβαστείς τον χώρο εδώ και τους ανθρώπους του[/quote']

 

Ωραίος οικοδεσπότης είσαι από ότι είδα.

 

Σου προτείνω λοιπόν πολύ ξεκάθαρα να σηκωθείς να φύγεις από το noiz' date=' για τον απλούστατο λόγο ότι προφανέστατα διαφωνείς με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το φόρουμ,[/quote']

 

 

Και αυτό θα κάνω, :evil:

αρκεί να μην δώ άλλες συκοφαντίες εναντίων μου :twisted:

και αναγκαστώ να απαντήσω._ :roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' αν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε (ευχέλαιο, εξορκισμό, παρακλήσεις, ολονυχτία.. οτιδήποτε) για να σταματήσει αυτό το όργιο παραπληροφόρησης, ας μας το πει κάποιος.

 

Προσωπικά, θα είχα κλειδώσει ότι έβρισκα μπροστά μου, αλλά ας όψονται οι δημοκρατικές ευαισθησίες ορισμένων μελών που όμως (τι περίεργο) κρατάνε τις αποστάσεις τους από τις ανοησίες που γράφονται.[/quote']

 

Με όλο το σεβασμό...Δεν είναι λίγο δύσκολο όλα τα μέλη του noiz να είναι ειδήμονες;;Εγώ πχ όταν θέλω να γράψω μια γνώμη(ή κάτι που έμαθα/άκουσα την ποστάρω κάνουμε συζήτηση με διαψεύδουν και τελειώνει η ιστορία.

 

Εκτός αν κάτι δεν πρόσεξα ή δεν κατάλαβα(δεν παρακολούθησα το thread παρα μόνο μέχρι την τρίτη σελίδα απλώς βρήκα αφορμή να σε ρωτήσω για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς :D )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την οποιαδήποτε όρεξη για χιούμορ .

 

Θα σας μεταφράσω μερικές από τις οδηγίες προφύλαξης που συνιστούν οι κατασκευαστές Hi-Fi στον κόσμο !!

Από ένα έντυπο ενός MINI Hi-Fi , επώνυμου κατασκευαστή, Ιάπωνα .

 

Όμοιες τους, ΔΕΝ θα δείτε να γράφονται για ηχεία Near field active monitor .

Και θα εξηγήσω στο τέλος το γιατί !!

 

 

Οδηγίες κατασκευαστή :

 

1)Θα μικρύνετε κατά πολύ, την ζωή των ηχείων σας εάν τα δουλεύετε σε υψηλές εντάσεις για παρατεταμένο χρόνο .

 

 

2)Μειώστε την ένταση στις παρακάτω περιπτώσεις .

 

1) Όταν ακούτε ήχους με πολλές παραμορφώσεις ( Δηλαδή ? ΤΕΚΝΟ και Ηλεκτρονική μουσική ? )

2) Όταν ακούγεται ένας υπό-κουφός ήχος από πικάπ ( Μικροφωνισμός κεφαλής) , ή φύσημα ραδιοφωνικής μπάντας ή συνεχόμενα σήματα από γεννήτρια ήχου, ή από δίσκους αναφοράς , ή από ηλεκτρονικά όργανα !! ( Δηλαδή εδώ εννοεί τα σύνθια ? !! )

3) Όταν ρυθμίζετε την ποιότητα ήχου .

4) Όταν ανοιγοκλείνετε την συσκευή .

 

3) Μην τοποθετείτε τα ηχεία κοντά σε τηλεόραση η οθόνη ( Κίνδυνος μαγνητισμού ) ..

 

 

Κυριάκος speaking now .. :D

 

Καταλάβατε αδέλφια, ο κάθε κατασκευαστής φοβάται και δικαίως, ότι το προϊόν του θα καταστραφεί !!

Και τα αποτελέσματα της καταστροφής, τα περιέγραψα ήδη, σε προηγούμενη μου, απάντηση .

 

Τα σοβαρά Near field ACTIVE monitors , περιέχουν ενεργές προστασίες , και καλύτερη ποιότητα υλικών , έτσι ώστε να μπορούν να παίζουν χωρίς περιορισμούς , όλα τα “ παράνομα “ ηλεκτρονικά μουσικά όργανα , όπως σύνθια, και όλα τα ρέστα !!

 

 

Από την άλλη μεριά σε ότι αφορά τα ηχεία μόνιτορ τα οποία δεν είναι ενεργά .

Εκεί τα πράγματα είναι επικίνδυνα , διότι στην καλύτερη περίπτωση ο ενισχυτής που θα έχεις , θα έχει μόνο μια, την δικιά του, προστασία βραχυκυκλώματος και υπερθέρμανσης , και τα ηχεία θα είναι το εύκολο θύμα, σε οποιαδήποτε κατάσταση υπέρ-οδήγησης .

 

Μηχανήματα έλεγχου έντασης , Processor & limiters , έχω δει … σε επαγγελματικούς χώρους διασκέδασης, διότι παίζουν με κάτι χιλιάδες RMS , και σε ραδιοφωνικούς σταθμούς (διότι πρέπει να κρατάνε σταθερά τα μίνι βολτ τους) .

Σε Home Studio ,δεν έχω δει ακόμα !! για να φιλάνε από κάψιμο τα Near field μόνιτορ.

 

¶ρα, καταλήγω ότι, πέρα από το θέμα ακουστικότητα , το επόμενο σοβαρό κριτήριο είναι η αξιοπιστία σε συνεχή χρήση .

 

Και βέβαια , πώς να το κάνουμε άλλωστε !! Τα φτηνιάρικα Near field ACTIVE monitors δεν έχουν ενεργές προστασίες !!!

Συμπέρασμα , ότι σου κόβει η γκλάβα σου, παίρνεις …

 

Οι παράγοντες, ποιότητα ήχου & ποιότητα υλικών & ενεργές προστασίες , έχουν για μένα το ίδιο ειδικό βάρος, και είναι απαίτηση, για να βαφτίσω έναν προϊόν ως ικανοποιητικό.

Μην ακούσω ξανά την λέξη Hi-Fi για μόνιτορ !! Θα σας βάλω πιπέρι . :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχετε τι να κάνετε μου φαίνεται και πιάνεστε από λέξεις.

Eyeprotocol ήσουν λίγο απότομος, καταλαβαίνω ότι ήθελες να πεις ότι πολλά δεν ισχύουν και να προσέχουν τι γράφουν για να μην πέφτει παραπληροφορηση, απλά το έκφρασες απότομα. Δεν εκανες και κανα εγκλημα δα.

IXnilatis στο site σου δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν μου άρεσε πάντως το αρχαίο feeling, δεν συμπαθώ καθόλου τον εθνικισμό, επίσης χαίρομαι που χτιστικαν πολυκατοικίες παντού και τα ζώα φύγαν για αλλού γιατί τους σιχένομαι και τους κυνηγούς. Τωρα τα κείμενα περι φιλοσοφίας και άλλα ήταν ενδιαφέροντα αν μη τι άλλο αλλά δεν απάντησες ακόμα στο αν υπάρχει θεός. Περιμένω!

:wink:

Κατα τα άλλα εντάξει δεν ειδα κάτι ακραίο στο site σου. Απλά εντελώς διαφορετικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου