Προς το περιεχόμενο

Τι πλήκτρα να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Θέλω να μάθω πιάνο αλλά δεν έχω βέβαια την πολυτέλεια να αγοράσω ένα κανονικό πιάνω.

Έτσι σκέφτηκα να αγοράσω κανένα αρμόνιο, αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω έτσι ώστε να είναι

ιδανικό για να μάθω πιάνω(Δηλαδή κυρίως να καλύπτει όλο το εύρος των νότων που έχει και

ένα κανονικό πιάνο). Παίζω κιθάρα 5 χρόνια και έχω αρκετή εμπειρία στην μουσική, δεν έχει όμως πολύ καιρό που άρχισα να μαθαίνω μουσική θεωρία αλλά λόγο της εμπειρίας που έχω

από την κιθάρα πραγματικά μαθαίνω πολύ γρήγορα. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρό. Δεν χρειάζεται το όργανο να είναι και πολύ καλό, έτσι και αλλιώς δεν το θέλω για επαγγελματικούς σκοπούς αλλά για μάθηση.

 

Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 'χεις πιάσει λάθος το θέμα, αφού θες να μάθεις πιάνο το ζητούμενο δεν είναι το "εύρος των νοτών" αλλά η συμπεριφορά των πλήκτρων. Θες όργανο που τα πλήκτρα του να είναι βαρυκεντρισμένα, κι ας έχει 61 πλήκτρα. Ωστόσο με 200Ε οι επιλογές σου είναι πολύ περιορισμένες.

 

Περισσότερα απο τους πληκτράδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η πιθανότητα να αγοράσεις Midi keyboard 88 πλήκτρων βαρυκεντρισμένων και να το συνδέσεις με τον υπολογιστή σου και να παίζεις με ήχους μέσω υπολογιστή. Σε μεταχειρισμένα  ίσως βρείς με 150-250 ευρώ παλιά μεταχειρισμένα Midi keyboard 88 πλήκτρων βαρυκεντρισμένα. Αλλά για μεταχειρισμένο καλύτερο κάντο ένα έλεγχο πρίν το πάρεις για τυχόν προβλήματα που θα έχει και αν δεν γνωρίζεις από αυτά πάνε με κάποιον πληκτρά που εμπιστεύεσαι να το τσεκάρετε μαζί το πλήκτρο πρίν το αγοράσεις. Αυτά φυσικά ΕΑΝ βρείς μεταχειρισμένο και ΕΑΝ θέλεις να παίζεις με ήχους από τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και από μένα και για να το πάρουμε από την αρχή γιατί τα έχεις μπερδέψει η στα είπανε λάθος  ;D

 

Θες να μάθεις πιάνο η synthesizer ?

 

Για πιάνο θες τουλάχιστον 88άρι κλαβιέ(δηλαδή ένα stage piano ηλεκτρικό) δεν μπορείς να μάθεις πιάνο πάνω σε synthesizer η αρμόνιο(arranger) τα οποία έχουν soft κλαβιέ τον 72, 61,49 πλήκτρων.

Το πιάνο έχει δυναμικές στα παιξίματα του για αυτό τα πλήκτρα του είναι πιο βαριά(βαρυκεντρισμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και από μένα και για να το πάρουμε από την αρχή γιατί τα έχεις μπερδέψει η στα είπανε λάθος  ;D

 

Θες να μάθεις πιάνο η synthesizer ?

 

Για πιάνο θες τουλάχιστον 88άρι κλαβιέ(δηλαδή ένα stage piano ηλεκτρικό) δεν μπορείς να μάθεις πιάνο πάνω σε synthesizer η αρμόνιο(arranger) τα οποία έχουν soft κλαβιέ τον 72, 61,49 πλήκτρων.

Το πιάνο έχει δυναμικές στα παιξίματα του για αυτό τα πλήκτρα του είναι πιο βαριά(βαρυκεντρισμενα).

 

Πιάνο θέλω να μάθω, είμαι σίγουρος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε θες ένα 88άρι stage piano ηλεκτρικό το οποίο θα έχει ένα budget 400 με 500 εύρο σε μεταχειρισμένο αλλιώς μπορείς να βρεις Midi keyboard 88 δηλαδή Χωρής γεννήτρια ήχου αλλά να παίζει με vst από υπολογιστή εκεί σε αυτή την περίπτωση να σου πω ότι δύσκολα θα βρεις κάτι σωστό και αξιόλογο πέρα από studiologic......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνο θέλω να μάθω, είμαι σίγουρος για αυτό.

 

...και ήσουν απόλυτα σαφής από την αρχή.

 

Πριν διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό σου κοίταξε κι αυτό

 

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/eksoplismos-studio/pliktra/midi-controllers-2/alesis-q-88-timi.html

 

Έχει ημι-βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου