Προς το περιεχόμενο

Τι πλήκτρα να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα από τα λεγόμενα σου φίλε gdevelek αν θες να προχωρήσεις σωστά δεν θες

ημι-βαρυκρντρισμενο.Εγω δεν πρότεινα τίποτα απλά είπα τι χρειάζεται

δυσκολίες όλοι έχουμε ακόμα και εγώ κάνω μαθήματα με διακοπές δυστυχώς μηνών αλλά αν θες να κάνεις κάτι σωστά όπως προ ανέφερες πρέπει να πας σε βαρυκεντρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ΥΓ φίλε έχουμε πραγματικά την ίδια πορεία στο θέμα, έχω βρει κι εγώ τον καναδό αυτόν, αλλά έχω διαπιστώσει πως δεν αρκεί. Σε ορισμένα μαθήματα δεν ακούγεται καλά, σε άλλα δεν διακρίνει κανείς τι γράφει στον πίνακα, σε άλλα το βλέπεις πως είναι ερασιτέχνης στη διδασκαλία, ναι παίζει καλά το όργανο και είναι πραγματικά πρόθυμος να διδάξει, αλλά δεν αρκεί. Έχω στο πλάνο να πάω σε ωδείο και σου προτείνω να το σκεφτείς κι εσύ σοβαρά αυτό. Ειδικά το ξεκίνημα, πρέπει να γίνει σωστά.

 

Άμα καταφέρω να κάνω μαθήματα δεν θα με πείραζε καθόλου. Είμαι φοιτητής και έχω αρκετά έξοδα, επομένως δεν ξέρω αν μπορώ να χρηματοδοτήσω για ωδείο. Πήγαινα και εγώ ωδείο στο γυμνάσιο αλλά μιλάμε για πολλά λεφτά. Είναι ακριβοί τη να κάνουμε  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχουμε πει πολλες φορες, οταν θελει καποιος να μαθει πιανο, πρεπει να μαθει να παιζει πανω σε 88ρι βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, οχι σε ημιβαρυκεντρισμενο. Η εννοια "ημιβαρυκεντρισμενο" παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια, μερικα ειναι τοσο ημιβαρυκεντρισμενα οσο και το πληκτρολογιο ενος synth, δηλαδη καθολου. Ξεχνα λοιπον οτιδηποτε ημιβαρυκεντρισμενο αν θες να μαθεις να παιζεις πιανο.

 

Αν μαθεις να παιζεις σε ημιβαρυκεντρισμενα πληκτρα, μεθαυριο που θα βρεις ενα κανονικο πιανο απλα δεν θα μπορεις να παιξεις, γιατι τα πληκτρα του θα σου φαινονται πολυ βαρια. Ακομα και μαθηματα να αρχισεις, δεν γινεται να παιζεις σε πιανο με τον δασκαλο σου και στο σπιτι με ημιβαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, αυτα τα δυο δεν κολλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχουμε πει πολλες φορες, οταν θελει καποιος να μαθει πιανο, πρεπει να μαθει να παιζει πανω σε 88ρι βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, οχι σε ημιβαρυκεντρισμενο. Η εννοια "ημιβαρυκεντρισμενο" παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια, μερικα ειναι τοσο ημιβαρυκεντρισμενα οσο και το πληκτρολογιο ενος synth, δηλαδη καθολου. Ξεχνα λοιπον οτιδηποτε ημιβαρυκεντρισμενο αν θες να μαθεις να παιζεις πιανο.

 

Αν μαθεις να παιζεις σε ημιβαρυκεντρισμενα πληκτρα, μεθαυριο που θα βρεις ενα κανονικο πιανο απλα δεν θα μπορεις να παιξεις, γιατι τα πληκτρα του θα σου φαινονται πολυ βαρια. Ακομα και μαθηματα να αρχισεις, δεν γινεται να παιζεις σε πιανο με τον δασκαλο σου και στο σπιτι με ημιβαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, αυτα τα δυο δεν κολλανε.

 

Άμα είναι κάνω οικονομία για αυτό.

Πιστεύω είναι παραπάνω και από καλό για αυτό που θέλω.

 

http://www.audiomidi.gr/mousika-organa/pliktra/stage-piano/casio-cdp-130-ilektriko-piano.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχουμε πει πολλες φορες, οταν θελει καποιος να μαθει πιανο, πρεπει να μαθει να παιζει πανω σε 88ρι βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, οχι σε ημιβαρυκεντρισμενο. Η εννοια "ημιβαρυκεντρισμενο" παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια, μερικα ειναι τοσο ημιβαρυκεντρισμενα οσο και το πληκτρολογιο ενος synth, δηλαδη καθολου. Ξεχνα λοιπον οτιδηποτε ημιβαρυκεντρισμενο αν θες να μαθεις να παιζεις πιανο.

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο να αφορίσω ΟΛΑ τα ημι- επειδή "μερικά" είναι προβληματικά. Αν μερικά είναι, τόσο σίγουρα μερικά άλλα ΔΕΝ είναι. Εϊναι θέμα ψαξίματος. Με βάση το review που παρέθεσα, το Q88 είναι καλή περίπτωση.

 

Το ότι τα πλήρως βαρυκεντρισμένα είναι προτιμητέα είναι απολύτως ξεκάθαρο και δεν αμφισβητείται. Είναι όμως και πολύ ακριβότερα, σε βαθμό που για αρκετούς είναι απαγορευτικός, ειδικά αυτόν τον καιρό.

 

Φίλε αν σε παίρνει να πάρεις το Casio, εννοείται αυτο πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κανένα λόγο να αφορίσω ΟΛΑ τα ημι- επειδή "μερικά" είναι προβληματικά.

Δεν μιλησα για προβληματικα ημιβαρυκεντρισμενα, ειπα οτι "Η εννοια "ημιβαρυκεντρισμενο" παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια, μερικα ειναι τοσο ημιβαρυκεντρισμενα οσο και το πληκτρολογιο ενος synth, δηλαδη καθολου". Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, το Yamaha MOXF6 μου λεει στα specs οτι διαθετει 61 keys, semi-weighted keyboard. Οσο λοιπον το MOXF6 μου εχει ημιβαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, αλλο τοσο και γω ειμαι αστροναυτης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για προβληματικα ημιβαρυκεντρισμενα, ειπα οτι "Η εννοια "ημιβαρυκεντρισμενο" παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια, μερικα ειναι τοσο ημιβαρυκεντρισμενα οσο και το πληκτρολογιο ενος synth, δηλαδη καθολου". Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, το Yamaha MOXF6 μου λεει στα specs οτι διαθετει 61 keys, semi-weighted keyboard. Οσο λοιπον το MOXF6 μου εχει ημιβαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο, αλλο τοσο και γω ειμαι αστροναυτης.

 

Κατάλαβα απόλυτα τι ήθελες να πεις και το απέδωσα για συντομία με τη λέξη "προβληματικό".

 

Σου απάντησα ότι, το ότι αυτό ισχύει για μερικά, δεν σημαίνει πως ισχύει για ΟΛΑ. Kαι δε φαίνεται να ισχύει για το Q88.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δοκιμασεις ενα πληκτρολογιο απο κοντα, δεν μπορεις να ξερεις. Τα reviews δεν θα σε βοηθησουν σ'αυτο. Πολυ κουβεντα κανουμε ομως για τα ημιβαρυκεντρισμενα, αφου το ζητουμενο ειναι να αγορασει ενα βαρυκεντρισμενο. ΔΕΝ θα μαθει να παιζει πιανο με οτιδηποτε μη-βαρυκεντρισμενο. Αν θελει να πεταξει τα λεφτα του ας το κανει, αλλα πιανο δεν θα μαθει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις, γενικά, μια κλίση προς τις απόλυτες, κατηγορηματικές δηλώσεις.

 

Πιστεύω πως το "ημίΒ vs. πλήρως Β" είναι μια μόνο από τις πολλές παραμέτρους που προσδιορίζουν, από κοινού, το αν κάποιος θα μάθει ή όχι να παίζει, τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πιστεύω πως το "ημίΒ vs. πλήρως Β" είναι μια μόνο από τις πολλές παραμέτρους που προσδιορίζουν, από κοινού, το αν κάποιος θα μάθει ή όχι να παίζει, τελικά.

 

+1 απο εναν μεγαλο πρωην πιανιστα και πληκτρα, ή .......εστω αποδεκτο λολ λολ λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου