Προς το περιεχόμενο

Τι πλήκτρα να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως το "ημίΒ vs. πλήρως Β" είναι μια μόνο από τις πολλές παραμέτρους που προσδιορίζουν, από κοινού, το αν κάποιος θα μάθει ή όχι να παίζει, τελικά.

Δεν καταλαβαινομαστε εδω μεσα. Αλλα θα μου πεις, αυτο το ξερουμε εδω και χρονια. ::)

Το να μαθει να παιζει γενικα πληκτρα απο το να μαθει να παιζει πιανο εχει μεγαλη διαφορα.

Τι πρεπει να κανουμε για να καταλαβεις το πολυ απλο, οτι δηλαδη αν καποιος δεν εχει βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο ΔΕΝ προκειται να μαθει να παιζει πιανο? Εχεις δει πολλους πληκτραδες να μπορουν να παιξουν πιανο, ενω δεν εχουν ακουμπησει ποτε στη ζωη τους βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο? Αν ναι, να μας δειξεις εναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δει πολλους πληκτραδες να μπορουν να παιξουν πιανο, ενω δεν εχουν ακουμπησει ποτε στη ζωη τους βαρυκεντρισμενο πληκτρολογιο?

 

Όντως δεν καταλαβαινόμαστε, ή μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις.

 

Το ζήτημα ΔΕΝ είναι αν θα μπορέσει κάποιος  πληκτράς να παίξει πιάνο πιάνοντας για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ κανονικό πιάνο και μην έχοντας ποτέ παίξει σε τέτοιο

 

Αλλά αν θα μπορέσει κάποιος να κάνει τη μετάβαση από ΜΕΡΙΚΩΣ βαρυκεντρισμένο, σε ΠΛΗΡΩΣ βαρυκεντρισμένο, μια  μετάβαση που μπορεί να του πάρει ένα μικρό διάστημα προσαρμογής, και να συνεχίσει στο όργανο.

 

Αν ξέρεις εσύ κάποιον που ΔΕΝ κατάφερε να κάνει αυτή τη μετάβαση, και εγκατέλειψε το όργανο, δείξε τον μου, αφού θες τόσο παιδαριώδη επιχειρήματα...

 

Το πώς κατάφερες να διαφωνήσεις με αυτό το ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟ που έγραψα και που παρέθεσες, τι να πω... άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που διάβασα για το Q88 είναι πως η ευαισθησία των πλήκτρων (velocity) δεν είναι ομοιόμορφη. Εκτός αυτού τα πλήκτρα από πιάνο σε πιάνο έχουν διαφορά, πόσο μάλλον από ημι-βαρυκεντρισμένο σε πιάνο. Θυμάμαι πως η Clavinova μου είχε άλλη αίσθηση και το πιάνο της δασκάλας μου μου φαινόταν κάπως βαρύτερο, σκέψου τώρα από ημι-β. πλήκτρα τι διαφορά θα έχει. Εκτός του ότι θα θέλει Η/Υ, πρόγραμμα και ηχεία.

 

Πρότασή μου να μη μπλέξεις με ρουλέτα τύπου "μπορεί να με βολέψει" και μάζεψε κάποια χρήματα να πάρεις κάτι αξιοπρεπέπες, έχει και μεταχειρισμένα πολύ καλά. Όταν με το καλό... πάλι εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, καμία συμβουλή για αγορά αρμόνιου? :

Μέχρι 800€Αντε και λίγο παραπάνω με έμφαση σε Ελληνικούς ρυθμούς και ήχους κυρίως μπουζούκι 

 

Ευχαριστώ 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου