Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μπάσου, κατά προτίμηση p-bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή παίζω με ένα fender squier jaguar (http://www.squierguitars.com/series/vintage-modified/vintage-modified-jaguar-bass-rosewood-fingerboard-black/), το μανίκι και η ταστιέρα του δεν με βολεύει καθόλου. Τα cort μου αρέσουν πάρα πολύ, οπότε ψάχνω κάτι παρόμοιο. Budget <1000€

 

Σας παραθέτω ένα μπασάκι για παράδειγμα όσον αφορά τον ήχο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Precision και βολικο? Σε σειρα fender deluxe θα σου ελεγα αλλα και το jaguar που εχεις μανικι απο jazz εχει που υποτιθεται ειναι βολικα. Εσενα ομως δεν σε βολεψε οποτε δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα κατι που να σε βολευει. Μονο με δοκιμες φιλε μου!

Αν τυχει κ πεσει κανενα spector στα χερια σου με p/j μαγνητες σιγουρα αξιζει να το δοκιμασεις. Ειναι απιστευτα βολικα μπασα κ απο ηχο μοναδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν μαρέσουν τα μικρά μανίκια, μου έκανε εντύπωση το cort που δοκίμασα, τα τάστα του ήταν αρκετά καλά, πολύ καλή αίσθηση της χορδής στο πάτημα και το μανίκι πολύ βολικό!

 

Ενδιαφέρον πολύ και το συγκεκριμένο (αλλά η τιμή ξεφεύγει..)

 

Ίσως το special μοντέλο; Αλλά δεν είναι active..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το mexican deluxe ενα jazz που ειχα πιασει στα χερια μου καλο ηταν. precision δεν  δοκιμασα. Εχεις παιξει γενικα με precision για να δεις αν σε βολευει? Θεωρουνται κ ειναι αβολα αλλα ο ηχος τους ειναι ο ορισμος του μπασου. Βεβαια μιλαω παντα για passive precision και οχι active. Τωρα γενικα για τα Fender τι να πω?  Καλα οργανα αλλα οι τιμες τους στα καινουρια εχουν ξεφυγει παρα πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες active; PJ; Γιατί το SX στο video σου είναι passive P.

 

ΑΝ λοιπόν θες πιούρ φάκινγκ P bass, το MIM 50s Classic ή Roadworn είναι εξαιρετικό Precision, με πολύ chunky μπράτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα ήθελα active, θα με βόλευε να έχει και PJ αλλά δεν είναι απο τις κύριες προτεραιότητες μου. Το 50s classic και roadworn τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσαν πολύ. Απο τότε που άκουσα το american deluxe μου έπεσαν τα μαλλιά, είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και κανα G&L Tribute L2000. Πολυ φτηνα για αυτο που ειναι (φοβερη ποιοτητα και απιστευτοι Αμερικανικοι μαγνητες και επιλογες active passive και πολλα αλλα καλουδια) και παχυ μπρατσο! http://www.thomann.de/gr/gl_tribute_l_2000_tsb.htm?sid=6acc902079b41a94028ca8e5aac59dbc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου