Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μπάσου, κατά προτίμηση p-bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες active; PJ; Γιατί το SX στο video σου είναι passive P.

 

ΑΝ λοιπόν θες πιούρ φάκινγκ P bass, το MIM 50s Classic ή Roadworn είναι εξαιρετικό Precision, με πολύ chunky μπράτσο.

 

+1000

 

Εχω το 50s Classic Precission και οργώνει. Δεν έχω παίξει με καλύτερο Ρ από θέμα ήχου. Και είχα δοκιμάσει αρκετά πρίν την αγορά. Βέβαια έχει κουπί για λαιμό, αλλά μιας και δε σε βολεύουν οι λεπτοί νομίζω πως δε θα έχεις θέμα.

 

Από την άλλη το χειρότερο Ρ (από θέμα ήχου) που έχω παίξει είναι ένα Active Deluxe του '99-2000 φίλου (με τον διπλό πίσω). Χάλια μαύρα. 2 χιλιάρικα μπάσο και δεν ακουγότανε. Για μένα Ρ και active είναι σαν το νερό και το λάδι ένα πράγμα. Δεν πάνε μαζί.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι μανίκι θες.

Παχύ ή λεπτό;

Nut φαρδύ ή στενό;

Radius vintage ή flat;

Τάστα μεγάλα ή μικρά;

Maple ή rosewood;

Τέλειωμα ματ ή λούστρο;

 

a) Δες και κανα G&L Tribute L2000. Πολυ φτηνα για αυτο που ειναι (φοβερη ποιοτητα και απιστευτοι Αμερικανικοι μαγνητες και επιλογες active passive και πολλα αλλα καλουδια) και παχυ μπρατσο! http://www.thomann.de/gr/gl_tribute_l_2000_tsb.htm?sid=6acc902079b41a94028ca8e5aac59dbc

Yeap

+1

 

Άμα σου άρεσε το Active Deluxe και θες άλλο μπράτσο, πάρε το σώμα και τα ηλεκτρικά από active deluxe και διάλεξε ένα από τα δεκάδες μπράτσα που κυκλοφορούν στην αγορά και είναι συμβατά με Fender

 

ή μπορείς να πάρεις PJ σώμα και να βάλεις τα δικά σου ηλεκτρικά και μπράτσο

 

ή μπορείς και σκέτο P σώμα το οποίο θα στο ρουτάρουν για έναν επιπλέον J μαγνήτη και προσθέτεις ηλεκτρικά και μπράτσο κατά το δοκούν.

 

ή ακόμα και σκέτο P στο οποίο του βάλεις έναν καλό preamp (πχ East P-retro)

 

Όρεξη να υπάρχει.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή έχω μεγάλα δάχτυλα ψάχνω για:

Παχύ μανίκι

φαρδύ nut

flat

μεγάλα τάστα

rosewood

 

Επίσης τι ακριβώς συμβάλει κυρίως στον ήχο του deluxe; Να φανταστώ τα ηλεκτρικά και το σώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα προτάθηκαν σα μανίκια είναι (πάνω-κάτω) το αντίθετο απ'αυτό που λες πως σε βολεύει πάντως. Ibanez, cort, jackson και παρόμοιες "φίρμες" είναι πιο κοντά σ'αυτό που θες στο μανίκι. Αλλά τα χαλάνε κάπως στο θέμα "ήχος p-bass". Επίσης, το p δεν χρειάζεται καν active (kateme).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου