Προς το περιεχόμενο

Τι κάρτα ήχου και τι μικρόφωνα για επαγγελματική ηχογρ


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλά η Mackie Onyx 1640i ειναι απλως κονσολα, δεν ειναι και καρτα ηχου, αρα παλι θα χρειαστει εξτρα καρτα ηχου -> 16 Inputs

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλά η Mackie Onyx 1640i ειναι απλως κονσολα, δεν ειναι και καρτα ηχου, αρα παλι θα χρειαστει εξτρα καρτα ηχου -> 16 Inputs

 

 

Εαν ισχύει αυτό που λες τότε σίγουρα θα χρειαστώ κάρτα...

Π.χ. τι γνώμη έχετε για αυτή;http://smart.noiz.gr/details.php?id=243489

Τι μπορώ να πάρω για να είναι λειτουργική για τα δεδομένα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλτο έχει ενσωματωμένο firewire audio interface η συγκεκριμένη και όχι μόνο στέλνει και τα 16 κανάλια για εγγραφή στο daw, αλλά στα γυρνάει και πίσω στην κονσόλα για να τα μιξάρεις εκεί. Είχε πολύ ακριβότερη τιμή πριν καιρό και τώρα στα χρήματα αυτά είναι νομίζω μονόδρομος αν θελει κάποιος μια all in one λύση για τέτοια χρήση με full band χωρίς να μπλέκει με έξτρα προενισχυσεις και adat συνδέσεις. Και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για live όποτε θες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.soundonsound.com/sos/may10/articles/mackieonyx1640i.htm

 

Το i νομίζω κάνει τη διαφορά, και λέει για full 16 Ι/Ο capability.

 

Γενικά, το post του Superfunk είναι ορθότατο, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Το budget για "πολύ καλής ποιότητας" ηχογράφηση τυμπάνων είναι μεγάλο.

 

Προσωπικά, αν θεωρούσα ότι δεν γίνεται να μην έχω την σούπερ ποιότητα ηχογράφησης από το φυσικό σετ που ακούω μπροστά μου (σε ποιον χώρο;), θα πήγαινα σε studio. Αν πάλι για κάποιον λόγο δεν ήθελα studio, θα κοιτούσα να έπαιρνα μια μικρή κονσολίτσα 12-κάναλη, να έκανα εκεί μια μίξη στα τύμπανα και θα έστελνα στην κάρτα ήχου μου ή το master, ή 1-2 groups και το μάστερ, ανάλογα τα κέφια, τα κανάλια (της κάρτας) και τη φυσική μου κατάσταση στο μιξάζ.

 

Για απλούστερη ηχογράφηση του σετ και retriggering το έχετε αποκλείσει να φανταστώ.

 

Η κάρτα της αγγελίας έχει μόνο δύο preamps στο 1-2 απ' ό,τι βλέπω.

 

Edit: Απάντησε ο Loki, αλλά στο λινκ έχει και φωτο τα οπίσθια του Onyx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια χρήματα με την Mackie , άλλη μια λύση θα ήταν να πάρεις μια focusrite pro40 ,η οποία εχει 8 προενισχυτες και να προσθέσεις άλλους 8 μέσω  Adat + behringer ada8000 για παράδειγμα

 

Αλλά μάλλον η λύση της onyx 1640i ειναι η ενδεδειγμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι μουσικη μιλαμε? Μηπως τα 10 μικροφωνα στο drumkit ειναι λιγο υπερβολη?

 

Εκτος και αν μιλαμε για metal (ή καποιο αλλο ειδος που χρειαζεται close miking) θα σου προτεινα να αγορασεις 4-6 καλα μικροφωνα (2xOverhead, 1 bassdrum, 1 snare, και ισως 1-2 για room mics αν φυσικα εχεις τον καταλληλο χωρο). 

 

Ειδικα αν δεν εχεις πολυ εμπειρια απο ηχογραφησεις, τα πολλα μικροφωνα περισσοτερο προβληματα θα σου δημιουργησουν παρα λυσεις. Εφοσον παρεις 4-5 καλα μικροφωνα για τα ντραμς και εξοικειωθεις λιγο μαζι τους, μετα βλεπεις αν οντως χρειαζεσ περισσοτερα.

 

Με 4 καλα μικροφωνα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με 10 μετρια. Φυσικα το αποτελεσμα δεν εξαρταται μονο απο τα μικροφωνα  αλλα αυτο ειπωθηκε ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι μουσικη μιλαμε? Μηπως τα 10 μικροφωνα στο drumkit ειναι λιγο υπερβολη?

 

Εκτος και αν μιλαμε για metal (ή καποιο αλλο ειδος που χρειαζεται close miking) θα σου προτεινα να αγορασεις 4-6 καλα μικροφωνα (2xOverhead, 1 bassdrum, 1 snare, και ισως 1-2 για room mics αν φυσικα εχεις τον καταλληλο χωρο). 

 

Ειδικα αν δεν εχεις πολυ εμπειρια απο ηχογραφησεις, τα πολλα μικροφωνα περισσοτερο προβληματα θα σου δημιουργησουν παρα λυσεις. Εφοσον παρεις 4-5 καλα μικροφωνα για τα ντραμς και εξοικειωθεις λιγο μαζι τους, μετα βλεπεις αν οντως χρειαζεσ περισσοτερα.

 

Με 4 καλα μικροφωνα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με 10 μετρια. Φυσικα το αποτελεσμα δεν εξαρταται μονο απο τα μικροφωνα  αλλα αυτο ειπωθηκε ηδη.

Μιλάμε για μεταλ στυλ τυμπάνων.

Δεν έχουμε εμπειρια ηχογραφησεις μεγάλη επομένως θα πρέπει να μπούμε σε αυτη την λογικη.

Ποια μικρόφωνα θα προτεινες που είναι καλά και θα επρεπε να τοποθετησω 4 ή 5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για μεταλ στυλ τυμπάνων.

 

τοτε 4 μικροφωνα δεν σου φτανουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχουμε πολύ καλό αποτέλεσμα για κάποια μελλοντική κυκλοφορία

 

Γεια χαρά. Το από πάνω ΑΠΑΙΤΕΙ γνώσεις ηχοληψίας, πολύ καλό χώρο ηχογράφησης και αρκετά καλά μικρόφωνα, eq και προενισχύσεις μικροφώνων + "πολύ καλούς" παίκτες για να ηχογραφήσουν το πολύ καλό αποτέλεσμα.

Είναι δυστυχώς προαπαιτούμενα όλα αυτά. Αν θεωρείς ότι υπάρχει ο χώρος και οι ανθρώπινες δυνατότητες σε τεχνικό και καλλιτεχνικό επίπεδο, μπορείς να ανατρέξεις στο post του superfunk και μπορώ φυσικά και εγώ να σου προτείνω πράγματα. Θα πρέπει, εκτός από budget για κάρτες ήχου-κονσόλα να αναφέρεις το συνολικό budget που διαθέτεις για εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου