Προς το περιεχόμενο

Universe 217-Τι πεταλια χρησιμοποιει ο κιθαριστας τους ??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κόσμε,

 

Τις τελευταίες μέρες έχω κολλήσει με τους Universe για άλλη μια φορά ! :)

Αναρωτιόμουν λοιπόν τι χρησιμοποιεί ο κιθάρμαν τους , και είναι ακούγεται τόσο... ΤΟΣΟ !

Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση ;)

 

Επειδή τους έχω δει 2-3 φορές live είδα από μακριά ότι κουβαλούσε μια πεταλιέρα διαστημόπλοιο αλλά δεν βρίσκω ούτε φωτογραφίες ούτε τίποτα και λογικό μου φαίνεται.

Και πέρα από τα πετάλια, τα ενισχυτοκαμπινοδιάφορα του :) .

 

Μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maxresdefault.jpg

 

Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει. Πάντως μια φορά που τους είδα και γω πριν χρόνια στο κύτταρο, ήταν πολύ ατμοσφαιρικοί... Άνοιξαν πρώτοι τη συναυλία αλλά δε θυμάμαι σε ποιον, ήταν τόσο καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maxresdefault.jpg

 

Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει. Πάντως μια φορά που τους είδα και γω πριν χρόνια στο κύτταρο, ήταν πολύ ατμοσφαιρικοί... Άνοιξαν πρώτοι τη συναυλία αλλά δε θυμάμαι σε ποιον, ήταν τόσο καλοί.

 

Ευχαριστώ φιλαράκι ! Κάτι είναι κι αυτό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάνος έχει κάνει και περίεργες πατέντες στην κιθάρα του (τη διπλή) που φαντάζομαι ότι θα τις μοιραστεί μαζί σου+την πεταλιέρα του,  αν επικοινωνήσεις με mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάνος έχει κάνει και περίεργες πατέντες στην κιθάρα του (τη διπλή) που φαντάζομαι ότι θα τις μοιραστεί μαζί σου+την πεταλιέρα του,  αν επικοινωνήσεις με mail.

 

Μμ, δεν σκέφτηκα να επικοινωνήσω μαζί του κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hello.

Τώρα δεν ξέρω ποιο setup μου έχεις δει/ακουσει  και σε ενδιαφέρει.

 

Τα πεταλακια ειναι απλα,tsakalis fuzz,  morley wah/volume, boss chorus, cathedral(modded with hold function),line 6 delay. Ολα αυτά send/return  σε εναν laney gh50l. Παραμορφωση απο τον ενισχυτη. Ακομα , παίζω ταυτόχρονα με εναν δευτερο ενισχυτη (πηραγμενη μικροφωνικη απο τα 60's), εκεί τα πραγματα είναι απλα, καθαρο/βρώμικο. Μεταξύ τους, μπορει να ειναι ο ενας στο καθαρο ο άλλος στο βρώμικο, η το αντιθετο, κτλ. Οταν παιζω με την double neck, υπάρχουν πιεζο ηλεκτρικα, που περνάνε απο ένα hartke preamp, reverb + delay (shared με τον laney), και ενα , και βγαινουν xlr στο Pa.

τα πλήκτρα (πλάτες /ισοκρατήματα) είναι ενα roland pk-5 που δίνει midi σε ενα novation -Αstation.

 

Τώρα ανα φασεις το setup είχε παραλαγές, (δαιφορετικα πεταλάκια κτλ) αλλα η νεοτροπία πάντα η ίδια.

επισης, καμια κιθάρα μου δεν είναι ακριβή, η tele πχ της φωτογραφιας που ανέβασες, ειναι αγορασμένη 130ευρώ καινούργια, ότι άλλο θες το email μου ειναι [email protected].

 

Όπως λεει και ο φιλος μπασίστας haryy, δεν ειμαι και κανας περιέργος...(το password στο noiz δεν θυμώμουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλώνω φαν!

 

count me in!

 

+1 και για το ποστ του κιθαριστα για το gear του (ειδικοτερα,για το γεγονος οτι τονιζει το χαμηλο κοστος του εξοπλισμου του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello.

Τώρα δεν ξέρω ποιο setup μου έχεις δει/ακουσει  και σε ενδιαφέρει.

 

Τα πεταλακια ειναι απλα,tsakalis fuzz,  morley wah/volume, boss chorus, cathedral(modded with hold function),line 6 delay. Ολα αυτά send/return  σε εναν laney gh50l. Παραμορφωση απο τον ενισχυτη. Ακομα , παίζω ταυτόχρονα με εναν δευτερο ενισχυτη (πηραγμενη μικροφωνικη απο τα 60's), εκεί τα πραγματα είναι απλα, καθαρο/βρώμικο. Μεταξύ τους, μπορει να ειναι ο ενας στο καθαρο ο άλλος στο βρώμικο, η το αντιθετο, κτλ. Οταν παιζω με την double neck, υπάρχουν πιεζο ηλεκτρικα, που περνάνε απο ένα hartke preamp, reverb + delay (shared με τον laney), και ενα , και βγαινουν xlr στο Pa.

τα πλήκτρα (πλάτες /ισοκρατήματα) είναι ενα roland pk-5 που δίνει midi σε ενα novation -Αstation.

 

Τώρα ανα φασεις το setup είχε παραλαγές, (δαιφορετικα πεταλάκια κτλ) αλλα η νεοτροπία πάντα η ίδια.

επισης, καμια κιθάρα μου δεν είναι ακριβή, η tele πχ της φωτογραφιας που ανέβασες, ειναι αγορασμένη 130ευρώ καινούργια, ότι άλλο θες το email μου ειναι [email protected].

 

Όπως λεει και ο φιλος μπασίστας haryy, δεν ειμαι και κανας περιέργος...(το password στο noiz δεν θυμώμουν)

 

 

Ωπ, θενκς φίλε για την απάντηση ! Και κάτι τελευταίο, το κούρδισμα σου ? Θενκς και πάλι. BTW ο laney με ένα κανάλι δεν είναι ; Πως "αλλάζεις κανάλια" τότε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου