Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με πετάλι παραμόρφωσης, ειδικότερα τροφοδοσία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ το οποίο διαβάζω συχνά και έχω δει ότι ξέρετε τα θέματα και ελπίζω μήπως μπορείτε να βοήθησετε και εμένα γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Αγόρασα πριν 2 μήνες περίπου από Thomann το πετάλι Mesa/Boogie Throttle Box Eq. Μόλις ήρθε ακουγόταν μια χάρα και εντυπωσιάστικα απιστευτα με τον ήχο. Μετά από μια ώρα περίπου όμως αρχισε να ακούγεται αδύναμο και ο ήχος σαν να είναι σπασμένος για την ακρίβεια σαν να έχει παράσιτα. Για να μην πολυλογώ άλλαξα μπαταρία ακουγόταν στην αρχή άψογα και μετά από 2 με 3 ώρες πάλο τα ίδια. Πρόσεξα ότι κάθε φορά που έβαζα καινούργια μπαταρια ακουγόταν μια χαρά και μετα από λίγες ώρες πάλι χάλια. Να επισημάνω ότι οι οδηγίες λένε οτι η μπαταρία χρειάζεται αλλαγή όταν το LED αρχίζει να σβήνει πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει.

Αποφάσισα αφού φαίνεται ότι τρώει το πετάλι τις μπαταρίες τόσο γρήγορα να πάω να αγοράσω τροφοδοτικό. Πήρα λοιπόν από ένα κατάστημα στον Πειραιά ένα τροφοδοτικό πεταλλιών της Mooer 9v 2A. Οι οδηγίες λένε ότι ένα 9βολτο DC  τροφοδοτικό δουλεύει με την συσκευή και δεν μιλάνε κάποιο συγκεκρίμενο μοντέλο.

Το θέμα είναι ότι με το τροφοδοτικό ακούγεται ακριβώς όπως όταν έχουν περάσει οι 2 3 πρώτες ώρες με την μπαταριά. Το πετάλι απαιτεί 45 mA minimum 9V τροφοδοτικό.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω στο THOMANN δεν με βοήθησαν καθόλου τους το έστειλα πίσω μου έιπαν ότι τους δουλεύει μια χαρά κλπ. Το πετάλι έχει ακριβώς τον ήχο που έψαχνα χρόνια τώρα και είναι και πανάκριβο αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.

 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε το πετάλι και θέτε περισσότερες πληροφορίες αυτό είναι το λινκ στην σελίδα της MESA

http://www.mesaboogie.com/pedals--related/electric-guitar-pedals/drive-pedals/throttle-box-eq.html

 

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ αλλά πραγματικά τα έχω παίξει με αυτό το θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω πια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποαδήποτε βοήθεια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Thomann έχει money-back guarantee / no questions asked. Αν είσαι εντός της χρονικής περιόδου( δεν θυμάμαι πόση είναι) στείλ'τους το, πάρε τα λεφτά σου πίσω και τέλος. Γιατί σίγουρα δεν έπαιξαν 2-3 ώρες με το πετάλι σου για να διαπιστώσουν αυτό που βλέπεις εσύ μετά το 2ωρο -3ωρο.

 

Σίγουρα πάντως, κάτι δεν πάει καλά με το πετάλι, κατασκευαστικά μιλώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι 30 μέρες και έχουν περάσει ειδικά μαζί με την καθυστέρηση να το επιστρέψουν κλπ και με τα email μπρος πίσω ότι δεν έχει τιποτα. Δεν ξέρω τι να πω. Έχω απογοητευτεί πολύ και με το Thomann και με την κακοτυχία μου γιατί αν όντως είναι χαλασμένο έπεσα στην περίπτωση. Έχω φάει το ιντερνετ και δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο.

 

Έλπίζω μήπως κάποιος έχει καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα την διαφορα στο VDC με το VAC που εχει το τροφοδοτικο της mooer δεν ξερω αν παιζει κατι με δαυτο  :o

 

Power Consumption (Current Draw): 9VDC/30mA

 

 

Mooer PDNW-9V-2A-EU, power supply, 9V, 2000 mA, Input: 100-240 VAC, center negative

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να είναι αυτό? Η σκέψη η δική μου είναι η εξής¨: Το πετάλι έχει πάνω build in ΕQ το οποίοο υποπτέυομαι ότι τρώει την μπαταρία όταν είναι ανοιχτό.

Από την στιγμή που δουλέυει κανονικά με καινουργια μπαταρία έστω και για τρίωρο δεν θα έπρεπε να δουλεύει με αντάπτορα?

Εχω τρελαθεί μιλάμε. Είμαι τόσο γκαντέμης που πήγα και έσκασα 20 ευρώ για αντάπτορα και έπεσα στην περίπτωση που δεν κάνει για το πετάλι?

 

Δυστυχώς από φυσική είμαι άσχετος όποτε δεν έχω ιδέα αν έχει σημασία η διαφορά στο VDC me to VAC.

 

Πάντως μάγκες 1000 ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό φαινομενικά ακούγεται υπερβολικό στα 2 Ampere το οποίο μεταφράζεται σε 2000 mA ενώ εσύ χρειάζεσαι 45 mA , φυσικά τα 2Α του τροφοδοτικού δεν μεταφράζονται ότι σε κάθε έξοδο μπορεί να δίνει επαρκές ρεύμα , θα πρέπει να μου πεις πιο μοντέλο έχεις ή να δεις αν γράφει σε κάθε έξοδο πόσα mA βγάζει , συνήθως σε αυτά τα φτηνά όλες οι έξοδοι είναι παράλληλες και όχι isolated ( αν μιλάμε για τροφοδοτικό και όχι One Spot type τροφοδοτικό όλα αυτά )

 

πάντως αν σκεφτείς ότι ένα απλό drive σαν το tube screamer καταναλώνει 5-15 mA λογικό φαίνεται με τα 45 που καταναλώνεις εσυ να σου τρώει την μπαταρία σε 3 ώρες , αν βάλεις την μπαταρία σε Delay Boss σε μισή ώρα θα την έχεις φάει και θα λες ότι είναι χαλασμένο :)

επίσης είναι τόσο μεγάλες οι ανάγκες σε ρεύμα που παίρνει και 2 μπαταρίες μέσα απότι βλέπω ...

στείλε μοντέλο τροφοδοτικού μπας και χρειάζεται να βάλεις παράλληλα 2 εξόδους να τραβήξεις περισσότερα mA , αν και φαντάζομαι θα είναι τύπου one spot και δεν θα χρειάζεται

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gilmour μου δίνει ελπίδες...

 

Τι μου προτίνεις να κάνω ακριβώς? 

 

Ποστάρω ένα λινκ του τροφοδοτικού να δεις πάνω κάτω τι παίζει γιατί με αυτά τα θέματα είμαι άσχετος.

 

http://www.thomann.de/gb/mooer_pdnw_9v_2a_eu.htm?offid=1&affid=13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε να παίζει κανονικά με αυτό , διότι είναι τύπου One Spot και πάντα θεωρητικά δίνει όλα τα 2000mA στο μοναδικό βύσμα που βγάζει ...

 

και επίσης είναι σωστή πολικότητα τύπου Boss / Negative Center

 

τώρα από την άλλη στο Thomann είναι πολύ επαγγελματίες δεν λένε ποτέ παπάτζες που θα ακούσεις από μερικούς Έλληνες καταστηματάρχες ή τεχνικούς , εμένα μου έχουν στείλει αποστολή 200 ευρώ ενώ το paypal μου δεν είχε λεφτά μέσα και μετά μου έστειλαν μήνυμα ότι μπορώ να πληρώσω όποτε μπορώ και έχω διαθέσιμο υπόλοιπο , κάνουν τζίρους εκατομμυρίων δεν είναι τίποτα για αυτούς να σου αλλάξουν ένα πεταλάκι είναι σαν να τους ζητάς έκπτωση 1 λεπτό του ευρώ :)

 

κοίτα να το δοκιμάσεις σε κάποιον φίλο με κάποιο καλό τροφοδοτικό Vodoolab κτλ και μετά τα ξαναλέμε αν δεν βρείς άκρη

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κανενας γνωστος δεν εχει τροφοδοτικό να δοκιμάσω...

 

Για το Thomann το πιστεύεω και έγω ότι είναι επαγγελματίες και ότι δεν έχουν λόγω να μου πουν βλακείες. Πάντως για τις μπαταρίες λες ότι είναι φυσιολογικό που τελειώνουν τοσο γρήγορα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιολογικότατο , βάζε 2 μπαταρίες να κρατάνε περισσότερο

 

όπως σου προανέφερα τα Delay τρώνε μια μπαταρία στο μισάωρο

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου