Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με πετάλι παραμόρφωσης, ειδικότερα τροφοδοσία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ηρέμησα λίγο τώρα μιας και είμαι άσχετος από πετάλια τροφοδοσίες και λοιπά πάντα με παραμόρφωση ενισχυτή έπαιζα.

Θα το κοιτάξω άμεσα με το τροφοδοτικό εν το μεταξύ αν έχει κανένας καμία θεωρεία έστω και τραβιγμένη  θα θέλα να την ακούσω μήπως επιτέλους βγάλω καμία άκρη.

 

Ευχαριστώ και πάλι  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν δικαιολογείται να "τρώει" μπαταρία σε 2-3 ώρες ή ακόμα και να την ρίχνει.

Οι "φθηνο-μπαταρίες" έχουν τουλάχιστον 350mAh-400mAh (οι καλές είναι από 550mAh μέχρι και 800mAh--> σε ορισμένες περιπτώσεις), οπότε απευθείας θα έπρεπε να έχεις τουλάχιστον 6 ώρες πριν να αρχίσει να "πέφτει" η μπαταρία σου με τα 45mA που απαιτεί το πετάλι.

Δε νομίζω το πρόβλημα να είναι ούτε στις μπαταρίες, ούτε στο τροφοδοτικό.

Και εξηγώ ότι, αν ήταν το πρόβλημα οι μπαταρίες που "πέφτουν" γρήγορα, το τροφοδοτικό θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά, αλλά εσύ λες ότι με το τροφοδοτικό σου κάνει νερά εξ'αρχής, σωστά?

Τώρα, το ενδεχόμενο να έχεις πέσει (και?) σε μάπα τροφοδοτικό δεν είναι απίθανο (αν είναι πήγαινε παίξε τζοκερ :-) ), οπότε κάνε μια βόλτα σε μουσικομάγαζα με το πετάλι ανά χείρας και ζήτα να δοκιμάσεις διάφορα τροφοδοτικά για να δεις αν τελικά βρεις κάτι να σου κάνει δουλειά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εισαι σιγουρος οτι σου τρωει τις μπαταριες? Αν στις ετρωγε το λεντ αρχιζει και εξασθενει, δεν σβηνει. Μονο αν τις φαει τελειως θα ειναι off. Για μενα μετρα και τις μπαταριες με ενα πολυμετρο αφου αρχισει και σου κανει αυτα τα "κολπα". Επισης αν μπορεις πες μας τι ενισχυτη χρησιμοποιεις με το πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To LED δεν εξασθενεί ούτε σβήνει μένει ανάβει κανονικά. Ο ενισχυτής μου είναι Marshal TSL 601 και η κιθάρα είναι Gibson Les Paul. Από περιέργεια έβαλα το πετάλι και σε έναν solid state fender που έχω και εκει ακούγεται ακόμα χειρότερα αλλά όταν δουλεύει κανονικά με καινούργια μπαταρία ακούγεται και στους 2 κρύσταλλο. Απλά όταν ακούγεται χάλια στον λαμπάτο ακούγεται 3 φορές πιο χάλια στον solid state.

 

Αυτό το πετάλι με κάνει να νομίζω ότι είμαι στο twilight zone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κατι γινεται με το πεταλι. Το τροφοδοτικο που εχεις ειναι καλο παντως. Στειλε μνμ ξανα στο thomann και εξηγησε τους οτι μετα απ 3ωρες στο κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τα καλωδια σου(καποια κολληση),τα jacks του πεταλιου,οπως και τον διακοπτη bypass του πεταλιου,μηπως δεν ''καθεται''καλα επειδη ειναι καινουργιο το πεταλι.λεω εγω τωρα...

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο τον Έλληνα εκεί και εξήγησέ του ότι το έχεις ξαναστείλει αλλά κάνει τα ίδια. 'Ίσως γλιτώσεις τα μεταφορικά. Πάντως σε κάθε περίπτωση η εγγύηση ισχύει αν δεν έχουν περάσει 2 χρόνια.

Γνώμη μου είναι ότι με τα e-mails δεν θα βγάλεις άκρη, το τηλέφωνο είναι πιο άμεσο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια τα έχω τσεκάρει θα τα ξανατσεκάρω. Τα άλλα πώς τα τσεκάρω?

 

Όλη αυτή η ιστορία με έχει κουράσει πολυ. Από τον Φλεβάρη γίνεται αυτό το πράγμα. Μου το φέρνουν το στέλνω πίσω μου λένε θα σου στείλουμε πίσω καινούργιο. Περνάει ένας μήνας και έρχεται πίσω βλέπω ότι το πετάλι δεν ήταν όπως την πρώτη φορά μέσα σε ζελατίνα μεσα στο κουτί του και τα κουμπιά του γυρισμένα. Το βάζω να παίξει πάλι τα ίδια.Τους στέλνω τους λέω μάλλον κάποιο λάθος κάνατε και μου στέιλατε το ίδιο πίσω και δεν φαίνεται να είναι καινούργιο. Πάλι απαντάνε "Λυπόμαστε κλπ κλπ αλλα το τμήμα αλλαγών μας είπε ότι έστειλε καινούργιο και ότι και το προηγούμενο δεν έχει κάποιο πρόβλημα".

Πάει το 30 ήμερο και από ότι φαίνεται πάνε και τα 300 ευρώ και έρχεται η ξενέρα.

Μια φορά είπα και έγω να αγοράσω από νετ γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια τα έχω τσεκάρει θα τα ξανατσεκάρω. Τα άλλα πώς τα τσεκάρω?

ειχα αγορασει ενα ακριβο πεταλι πριν κανα χρονο,και ξαφνικα μετα απο 2-3 μηνες πατωντας το,ή εκανε διακοπες το σημα,ή ακουγοτανε πολυ χαμηλα σε ενταση και με ελαχιστο gain.διαπιστωσα οτι το προβλημα το ειχε ο διακοπτης οταν τον κουνησα με το χερι δεξια-αριστερα μπρος-πισω και εχανε σημα οταν τον αγγιζα ή ακουγοταν σαπιο.δεν λεω οτι εχεις το ιδιο προβλημα αλλα ριξ το μια ματια.παντως το ελυσα ψεκαζοντας με λιγο wd40 και πατωντας το πολλες φορες για να ''νοιωσει''.ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα φιλε μου!

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου