Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μας έχει πάρει τα αυτιά ο SF με τις Tonelab έχει αρχίσει να μπαίνει το μικρόβιο μέσα μου... :roll:  :roll:  :roll:

 

Τις προσεχείς μέρες θα ακούσω την Tonelab, οπότε θα έχω και προσωπική άποψη επί του θέματος, αλλά θα ήθελα να ακούσω από όλους εσάς που έχετε, είχατε, ή δοκιμάσατε μια Tonelab SE, αν τελικά όντως αξίζει τόσο ώστε να αντικαταστήσει όλα αυτά τα πετάλια που έχω...

 

Έχει αρχίσει να στριφογυρνάει η ιδέα να μου κάνει ο Αη Βασίλης δώρο μία και να πουλήσω ΟΛΑ τα πετάλια μου, πλήν των: SD-1, CH-1 και Digidelay...

:roll:  :roll:  :roll:

 

PS: Γιατρέ μήπως πάσχω από σουπερφανκίτιδα???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδή μας έχει πάρει τα αυτιά ο SF με τις Tonelab έχει αρχίσει να μπαίνει το μικρόβιο μέσα μου... :roll: :roll: :roll:

 

Τις προσεχείς μέρες θα ακούσω την Tonelab' date=' οπότε θα έχω και προσωπική άποψη επί του θέματος, αλλά θα ήθελα να ακούσω από όλους εσάς που έχετε, είχατε, ή δοκιμάσατε μια Tonelab SE, αν τελικά όντως αξίζει τόσο ώστε να αντικαταστήσει όλα αυτά τα πετάλια που έχω...

 

Έχει αρχίσει να στριφογυρνάει η ιδέα να μου κάνει ο Αη Βασίλης δώρο μία και να πουλήσω ΟΛΑ τα πετάλια μου, πλήν των: SD-1, CH-1 και Digidelay...

:roll: :roll: :roll:

 

PS: Γιατρέ μήπως πάσχω από σουπερφανκίτιδα???

 

Ναι Ηλία μου, πούλα τα τα ρημάδια, τι τα θέλεις;; Είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρω να σου βουτήξω!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κατι ΑΠΛΟ & ΧΡΗΣΤΙΚΟ με εξαιρετικους (& παρα πολλους ηχους),φθηνο & ΕΛΑΦΡΥ παρτο...

 

Μπορεις αλλωστε να το συνδιασεις και με αναλογικα πεταλια με εξαιρετικα αποτελεσματα.

 

Προσωπικα με εχει σωσει & εχει ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ τον ηχο μου (αλλα και το παιξιμο μου μια και ασχολουμαι περισσοτερο με αυτο & οχι με το...tap dancing)

 

Ακομα και οι πιο..δυσπιστοι φιλοι μου κιθαριστες παθανε τη πλακα τους οταν το ακουσαν....(οι περισσοτεροι το αγορασαν αμεσως & ξερω αρκετους που "εστειλαν" τα περισσοτερα ή ολα τα πεταλια τους για αυτο)

 

Αδυνατα του σημεια:

 

-o κομπρεσσορας του (για τα πανηγυρια)

-δεν εχει square wave tremolo

-δεν μπορεις να συνδιασεις τα διαφορα modulation effects (μπορεις ομως να τα συνδιασεις με τα modulation της pedal bank)

 

 

Τα καλυτερα του σημεια:

 

-εκπληκτικα delay,reverbs,filters & modulations

-απιστευτο control ολων των παραμετρων live

-τα πιο ζεστα & "φυσιολογικα" βρωμικα απο ολες τις πεταλιερες (τοσο απο τα μοντελλα των ενσχυτων οσο και απο τα "πεταλακια" που εχει)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΩΣ "ΕΦΕΔΙΕΡΑΣ" ΜΕ ΛΑΜΠΑΤΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.

(οι εξαιρετες επιδοσεις της ως virtual amp & direct recording ειναι αλλου παππα ευαγγελιο)

 

επισης ισχυουν ΜΟΝΟ οταν ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ & δεν βαριεσαι να προγραμματισεις... :roll:

 

 

 

Α,κατι πολυ σημαντικο ειναι πραγματικο ΣΚΥΛΙ,το εχω 2,5 χρονια & αν και του εχω αλλαξει τα φωτα (στουντιο,αεροπλανα & ...βαπορια ΧΩΡΙΣ flightcase,τωρα πηρα μια) λειτουργει ΑΨΟΓΑ χωρις κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσο καιρό συζητήσεων και δοκιμών τα δικά μου συμπεράσματα είναι τα εξής για τα θέματα πετάλια, tonelab, guitar rig.

 

Ανεξάρτητα από το τι από όλα χρησιμοποιείς αυτό που κάνει την διαφορά είναι η εμπειρία και η εξοικοίωση με όλες τις παραμέτρους που κάνουν μια συνδεσμολογία να ακούγεται καλά. Με άλλα λόγια πρέπει να μάθεις καλά τι αναζητάς και για ποιο ακριβώς λόγο χρησιμοποιείς καθετί.

 

Το κακό με όλη αυτή τν παραφιλολογία είναι ότι υπάρχει διαφορά εμπειρίας ανάμεσα στους διαφορετικούς χρηστες όλων των παραπάνω μηχανημάτων.

 

Αυτό που εν τέλει κάνει την διαφορά είναι η δικιά σου κατανόηση του πως λειτουργεί κάθε πράγμα μέσα στο κύκλωμα. ¶ρα με το να αλλάζεις κάθε τόσο όλο το σετ απ χωρίς να αφιερώνεις χρόνο στο να κάνεις το καλύτερο που μπορείς με τον εξοπλισμό που έχεις με μικρές προσθήκες αλλαγές ή ακόμα καλύτερα απλοποιήσεις πραγμάτων που εν τέλει είναι περιττά.

 

Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να δοκιμάσεις την tonelab όπωσδήποτε να μάθεις όσο καλύτερα τις λειτουργίες της και παράλληλα να σκεφτείς σοβαρά τι σου χρειάζεται πραγματικά στη μουσική σου (αυτό δεν έχει σημασία τελικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κατι ΑΠΛΟ & ΧΡΗΣΤΙΚΟ με εξαιρετικους (& παρα πολλους ηχους)' date='φθηνο & ΕΛΑΦΡΥ παρτο...

[/quote']

 

Τι ΑΠΛΟ όμως ρε συ SF, όταν από την άλλη λες ότι θέλει ψάξιμο και διάβασμα???

 

 

Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να δοκιμάσεις την tonelab όπωσδήποτε να μάθεις όσο καλύτερα τις λειτουργίες της και παράλληλα να σκεφτείς σοβαρά τι σου χρειάζεται πραγματικά στη μουσική σου (αυτό δεν έχει σημασία τελικά)

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ζαχαρώνω 2-3 τουλάχιστον πετάλια σου! ΧΑΧΑΧΑ!

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου Ηλία, μιας και την έχω δοκιμάσει 2 φορές θα σου πω ότι, τα εφφέ της είναι πολύ καλά, ζεστά "αναλογικά" ας πούμε, όπως και τα γκάζια της που είναι αρκετά vintage με πολλές όμως δυνατότητες. Εμένα θα με κάλυπτε πιστεύω γενικώς...

 

Αν και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη από 2 τεστ μόνο, μου άφησε την εντύπωση ότι με τον κατάλληλο προγραμματισμό μπορεί να καλύψει πλήρως έναν κιθαρίστα που δεν ψάχνει τα μυστήρια, ψηφιακα εφφέ, τύπου synth, whammy κλπ, αλλά την ευκολία χρήσης σε συνδυασμο με τον ποιοτικό, για τα δεδομένα των πολυεφφέ, ήχο της.[/b]

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις ποιο είναι το αποτέλεσμα που ζητάς και πως θα φτάσεις εκεί, το μέσο είναι η λεπτομέρεια. Σίγουρα η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, αρκεί όμως να ξέρεις πως να την αναδείξεις.

 

Αυτό που εν τέλει κάνει την διαφορά είναι η δικιά σου κατανόηση του πως λειτουργεί κάθε πράγμα μέσα στο κύκλωμα. ¶ρα με το να αλλάζεις κάθε τόσο όλο το σετ απ χωρίς να αφιερώνεις χρόνο στο να κάνεις το καλύτερο που μπορείς με τον εξοπλισμό που έχεις με μικρές προσθήκες αλλαγές ή ακόμα καλύτερα απλοποιήσεις πραγμάτων που εν τέλει είναι περιττά.

 

Έγραψες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλια θα κανεις ΜΕΓΑΛΗ λαλακια αν κανεις τετοια κινηση. οσο και να ακουσεις την tonelab, αν δεν την παρεις σπιτι σου για μερικες μερες, δεν θα καταλαβεις αν σου αρεσει η οχι.

 

η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να παρεις την tonelab, κρατωντας τα πεταλια σου. τα τρεχεις παραλληλα για καιρο και βλεπεις τελικα αν την θες η οχι.

 

ιδανικη λυση : τα κρατας ολα

 

μεση λυση : πουλας μερικα πεταλια σου

 

σιγουρη λυση : κρατας τα πεταλια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου