Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα δεν μου έκανε καθόλου σε ήχο, την είχα δανειστεί δύο βδομάδες και την έψαχνα... τα overdrive/distortion αν δεν τα παίξεις σε εναν καλο λαμπάτο στερούνται αρμονικών, στο send/return τα reverb/modulation/delay είνια οκ αλλά σίγουρα έχω ακούσει και καλύτερα σε πετάλια (empress tremolo).

Στα συν η λειτουργικότητα της, βάρος, επιλογές κατασκευής ήχων... και πάλι έχει να κάνει με το τι ψάχνει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην Se που εχω στο chain μπορεις ν αλλαξεις την σειρα... διαβασε το manual!

 

Μονο την σειρα mod-dl-rv μπορεις να επεμβεις (με λιγα λογια δεν μπορεις να βαλεις chorus μπροστα απο ενισχυτη ας πουμε)

Μικρο το κακο :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφειλω να ομολογησω εντελως τα αντιθετα απο οτι οι πιο πολλοι αναφερουν!! Οτι τα delays, chorus ktl ειναι καλιτερα απο τις παραμορφωσεις!

Την εχω σε εναν μικρο Vox AC4TV, κ αρμονικες βγαζει κ High Gain κ γενικα παιζει μια χαρα!

Εναι αρκετα ευελικτη ακομη κ αν παιζεις metal κ σου χρειαζεται το empress tremolo μαζι με παραμορφωση!!! ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Ανασταίνω αυτό το -θρυλικό- thread για να ρωτήσω το εξής:

 

"Βρέθηκα" με δύο SE τις οποίες βρήκα στην Αγγλία που ήμουν σε ξεφτίλα τιμές,οπότε why not!

 

Δυστυχώς δεν είχα αρκετό χρόνο για να τις δοκιμάσω,αλλά διάβασα όλο το manual και από το (πολύ) λίγο που ασχολήθηκα τα αποτελέσματα είναι αρκετά ενθαρρυντικά...(δοκιμασμένες προς το παρόν σε έναν Silver Jubilee combo και επίτηδες συνδεδεμένη στο return του,ώστε να δω τι "ψάρια πιάνει" από μόνη της)

 

Στο manual λέει: "NOTE: You must turn off the power of all your equipment before you make connec- tions. If you ignore this warning, you may damage your speaker system or experi- ence malfunctions!"

 

Μετά λέει: "HINT: If you’re connecting ToneLabSE to a guitar amp that has a jack allowing you to connect directly before the power amp (such as Return or Main In), set the OUT SEL menu item to “Ln” (LINE), and then connect ToneLabSE to that jack."

 

'Αρα ο σωστός τρόπος είναι να την ανοίξεις χωρίς να την έχεις συνδέσει στον (εκάστοτε) ενισχυτή,να ρυθμίσεις το "OUT SEL" στο "line",να την κλείσεις,να την συνδέσεις στο "return" του ενισχυτή και να την (ξανα)ανοίξεις; (με δεδομενο ότι λέει πως όλες οι συνδέσεις πρέπει να γίνονται με σβηστά τα μηχ/τα)

 

Κατά πόσο ισχύει αυτό;Είναι υπερβολικό;

 

Συγχωρέστε με για την πλήρη άγνοιά μου,δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πεταλιέρες* και προσέχω μην κάνω καμιά λαλακία...  ;D

 

(*είχα πάρει και μία ST,αλλά εκείνη είχε ένα μικρό εξωτ. διακοπτάκι που ρύθμιζε το "OUT SEL" αν θυμάμαι καλά...)

 

Το σίγουρο είναι ότι είναι η πιό όμορφη πεταλιέρα,έχει μια ωραία "vintage-ίλα" σε αντίθεση με τις άλλες...  ;D  

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μη τη συνδέσεις πρώτα στο Return, να την ανοίξεις...και μετά να τη γυρίσεις με την ησυχία σου στο "Line"?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη την συνδεεις στο return,γιατι να χασεις τις ωραιοτατες λαμπες τις προενισχυσης του ενισχυτη σου (ακομα και αν τον εχεις καθαρο παιζουν ρολο και ομορφαινουν τον ηχο).

 

Κατα τα αλλα ποτε μου δεν ειχα προβλημα αλλαζοντας το SEL σε LN...μια και ΠΟΤΕ μου δεν χρησιμοποιω το LN (ακομα και στο return το SEL ακουγεται καλυτερα).  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μη τη συνδέσεις πρώτα στο Return, να την ανοίξεις...και μετά να τη γυρίσεις με την ησυχία σου στο "Line"?

 

Διότι σύμφωνα με το manual η ρύθμιση του "OUT SEL" πρέπει να γίνει πριν την συνδέσεις στο "return" του ενισχυτή και πάλι σύμφωνα με το manual πρέπει οι συνδέσεις να γίνονται με σβηστά τα μηχ/τα.Δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο είναι υπερβολικό αυτό γι΄αυτό και ρωτάω...

 

Μη την συνδεεις στο return,γιατι να χασεις τις ωραιοτατες λαμπες τις προενισχυσης του ενισχυτη σου (ακομα και αν τον εχεις καθαρο παιζουν ρολο και ομορφαινουν τον ηχο).

 

Κατα τα αλλα ποτε μου δεν ειχα προβλημα αλλαζοντας το SEL σε LN...μια και ΠΟΤΕ μου δεν χρησιμοποιω το LN (ακομα και στο return το SEL ακουγεται καλυτερα).  

 

Την συνέδεσα σε πρώτη φάση στο return επίτηδες για να δω τι κάνει από μόνη της η προενίσχυσή της.Εξάλλου,κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι ότι χειρότερο να "μπλέκεις" δύο προενισχύσεις...

 

Απ'οσο διάβασα άλλοι ορκίζονται ότι είναι καλύτερο να συνδέσεις στο "return" παρά στο "input",ενώ άλλοι το ακριβώς αντίθετο...Πλήρης ομοφωνία για ακόμα μιά φορά δηλαδή... ;D

 

Ενδιαφέρον αυτό που λες ότι και στο "return" ακούγεται καλύτερα στο "AP" παρά στο 'Ln"...Εγώ "πήγα" σύμφωνα με αυτά που έλεγε το manual...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο διάβασα άλλοι ορκίζονται ότι είναι καλύτερο να συνδέσεις στο "return" παρά στο "input",ενώ άλλοι το ακριβώς αντίθετο...Πλήρης ομοφωνία για ακόμα μιά φορά δηλαδή... ;D

 

εδώ άλλοι ξεκινάνε από το  "κλείνουμε τα  cab sims"και άλλοι ορκίζονται ότι ο ήχος είναι καλύτερος με τα cab sims on  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι σύμφωνα με το manual η ρύθμιση του "OUT SEL" πρέπει να γίνει πριν την συνδέσεις στο "return" του ενισχυτή και πάλι σύμφωνα με το manual πρέπει οι συνδέσεις να γίνονται με σβηστά τα μηχ/τα.Δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο είναι υπερβολικό αυτό γι΄αυτό και ρωτάω...

 

Την συνέδεσα σε πρώτη φάση στο return επίτηδες για να δω τι κάνει από μόνη της η προενίσχυσή της.Εξάλλου,κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι ότι χειρότερο να "μπλέκεις" δύο προενισχύσεις...

 

Απ'οσο διάβασα άλλοι ορκίζονται ότι είναι καλύτερο να συνδέσεις στο "return" παρά στο "input",ενώ άλλοι το ακριβώς αντίθετο...Πλήρης ομοφωνία για ακόμα μιά φορά δηλαδή... ;D

 

Ενδιαφέρον αυτό που λες ότι και στο "return" ακούγεται καλύτερα στο "AP" παρά στο 'Ln"...Εγώ "πήγα" σύμφωνα με αυτά που έλεγε το manual...

 

Εμπειρία έχεις... Εμπιστεύσου τα αυτάκια σου...  ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου