Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ΑΠΛΟ όμως ρε συ SF, όταν από την άλλη λες ότι θέλει ψάξιμο και διάβασμα???

 

ε,καλα μη νομιζεις οτι πρεπει να πας και στο φροντιστηριο :lol:

ΠΑΝΑΠΛΗ ειναι στη χρηση της ,αυτο που εννοουσα ειναι να μην παιζεις με τα Presets.. :roll:

 

και βεβαια ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι τοσο "απλη" οσο ενα stompbox.

 

εμενα που δεν ειχα ασχοληθει ποτε μου με ψηφιακες πεταλιερες μου πηρε ακριβως 2 ωρες για να καταλαβω ολες τις λειτουργιες της & περιπου ενα 8ωρο για να την "προσαρμοσω" στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ μου ωστε να ακουγεται το ιδιο καλα (η και καλυτερα) απο τα πεταλακια μου (για να μην αγχωνεσαι το 90% του ψαξιματος & των πειραματων το εκανα για να βρω τους καλυτερους "βρωμικους" ηχους απο τα δεκαδες μοντελλα που εχει,αν βαριεσαι ομως βρισκεις ΕΝΑΝ καλο βρωμικο ηχο και τον κοπιαρεις παντου.. :lol: )

 

μερικες συμβουλες για χρηση ΜΕ λαμπατο ενισχυτη

 

-Απενεργοποιησε ολες τις "καμπινες"

 

-Απενεργοποιησε ολους τους ενισχυτες στα "καθαρα" (δεν υπαρχει λογος να εχεις μοντελλα καθαρων ενισχυτων οταν εχεις εναν καλο λαμπατο ενισχυτη,γιατι να χασεις την προσωπικοτητα του καθαρου λαμπατου ηχου για τον οποιο αλλωστε τον αγορασες?)

 

-Χρησιμοποιησε τους "βρωμικους" ενισχυτες για "πολιτισμενα" & "ζεστα" βρωμικα (προσωπικα χρησιμοποιω πολυ το UK Blues Marshall BB μοντελο)

προσεχοντας ΠΟΛΥ τα Ch. Volume levels & το eq που κανεις.

 

-Χρησιμοποιησε τα virtual distortion pedals για καφριλες η αγριοτερους ηχους (και εδω προσεξε πολυ το eq) ,σκοτωνουν!

 

-Αν παιζεις με μονους στυλ Fender μαγνητες βαλε ενα καλο κομπρεσσορακι μπροστα απο την πεταλιερα,κανει θαυματα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ασε την tonelab και

παρε μια zoom g9.2tt και δεν θα μεινεις με το παραπονο 2 λαμπες,ολα σ'ενα,εγω την τσιμπησα με 450 και ειμαι κομπλε..

παντως πεταλια μην πουλας τρελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλια θα κανεις ΜΕΓΑΛΗ λαλακια αν κανεις τετοια κινηση. οσο και να ακουσεις την tonelab' date=' αν δεν την παρεις σπιτι σου για μερικες μερες, δεν θα καταλαβεις αν σου αρεσει η οχι.

[/quote']

 

+1000

 

Συμφωνω και εγω μια και ειχα περασει μια αναλογη φαση οταν εψαχνα πεταλιερα "ολα σε ενα" οποτε και τη δανειστηκα απο φιλικο studio.......πριν αρχισεις το ξεπουλημα καλο ειναι αν εχεις την ευκαιρια, να ζησεις για λιγο μαζι της..............ενας επιτυχημενος γαμος χρειαζεται παντα την περιοδο δοκιμης του αρραβωνα....... :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα.

 

Πρεπει για καποιο καιρο να τα εχεις και τα δυο.

 

Εγω π.χ. την αγορασα καθαρα απο αναγκη γιατι επρεπε να γραψω ενα δισκο connect & μετα να κανω καποιες συναυλιες οπου επρεπε να παιξω line.

 

Μετα απο καποιο καιρο αρχισα να τη χρησιμοποιω στο home studio μου μαζι με τον ενισχυτη μου μια και η αναλογικη μου πεταλιερα ηταν στο στουντιο που κανουμε προβες.

 

Αρχισα ετσι να συγκρινω τους ηχους της με αυτους τον πεταλιων.

 

Μετα απο λιγο καιρο καταλαβα οτι τρωει για πρωϊνο ολα τα modulation & delay πεταλακια μου & αποφασισα να επικεντρωσω στην προσοχη μου στα "βρωμικα" της.

 

Μετα απο λιγο καιρο και παντα σε side by side συγκρισεις καταφερα να την κανω να ακουγεται και στα βρωμικα το ιδιο καλα με τα αναλογικα μου distortion & drive.

 

Το μηχανηματακι πεταει...τι λεμε τωρα... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλή και να ναι, απαραίτητο είναι αυτό το σοφό που έγραψε ο αναλογικοδεντρόσπιτος. :lol:

 

Ο supefunk που έχει 20 χρόνια πείρα και με πεταλάκια θα μπορέσει να βγάλει τον φοβερό και τρομερό ήχο. Εγώ (πχ) που έχω μόνο ένα delay και ένα tremolo και τα οποία δεν ξέρω ούτε και αυτά να προγραμματίζω σωστά, προφανώς και θα χαθώ στις άπειρες ρυθμίσεις.

 

Εδύ διάλεξε σε ποιό επίπεδο βρίσκεσαι.

 

+1 στο να κρατήσεις τα πεταλάκια σου!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχη εμπειρία είχα και με μια GT-8 που δοκίμασα side-by-side με τα πεταλάκια μου σε ένα ενισχυτή.

 

Επαιζε καλλίτερα και το μονο πλεονέκτημα που είχαν τα πεταλάκια ήταν ότι μπορούσες να γυρίσεις οποιο pot ηθελες χωρίς να μπείς σε μενου (κάτι που μπορείς και με την tonelab γιατι είναι πιο ευχρηστη απο την GT8) και ότι μπορούσα να ανοιξω και 3 drive ταυτόχρονα (οχι οτι χρειάζεται)

 

Γλυτώνεις το βάρος, τα καλώδια και τον θόρυβο.

 

Πιστεύω ότι στην πλειοψηφία όσοι απογοητεύονται είτε δεν έχουν αρκετή υπομονή είτε δεν καταλαβαίνουν και ενεργοποιούν ΚΑΙ τους προενισχυτες ΚΑΙ τις καμπίνες ΚΑΙ παίζουν σε ενισχυτή κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

 

Τις προάλλες, παίζαμε σε ένα μαγαζί στα Γιάννενα. Ήρθαν λοιπον 2-3 τύποι εντελώς κομμάτια από τα ποτά και κάθησαν μπάστακες ακριβώς μπροστά μου.

 

Κλασσικές αντιδράσεις σουρωμένων, αγκαλιές φιλιά, ατάκες του στυλ "πωωωωω πωωωω τι παίζει ο θεός!!!" κι ας έπαιζα απλά ένα Λα μινόρε κλπ κλπ.

 

Οπότε, σε κάποια φάση, ο ένας βλέπει τα πετάλια μου (14 στον αριθμό) και κάνει έτσι: 8O 8O

 

Ε, από εκείνη τη στιγμή και μετά με έπρηξαν!!!!

 

Ο ένας μου έλεγε δείχνοντας : "ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΑΤΑ!!! Το πορτοκαλί" (εννοούσε το DS1) και να επιμένει "ΠΑΤΑ ΤΟ ΡΕ! ΠΑΤΑ ΤΟ!!!"

 

Ο άλλος τους έλεγε: "αφήστε ρε τον άνθρωπο να παίξει λίγο με το ουαουα..."

 

Ο τρίτος ήταν στον κόσμο του και χαμογελούσε τρελός από ευτυχία...

 

 

Γενικά περάσαμε ωραία όλοι :lol: :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,εκει θα την πατησεις γιατι ειναι και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ η ρημαδα η Tonelab (vintage styling βλεπεις εχει το μηχανακι :lol: ) & τραβαει πολυ την προσοχη :!: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου