Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε' date=' από εκείνη τη στιγμή και μετά με έπρηξαν!!!!

 

Ο ένας μου έλεγε δείχνοντας : "ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΑΤΑ!!! Το πορτοκαλί" (εννοούσε το DS1) και να επιμένει "ΠΑΤΑ ΤΟ ΡΕ! ΠΑΤΑ ΤΟ!!!"

 

Ο άλλος τους έλεγε: "αφήστε ρε τον άνθρωπο να παίξει λίγο με το ουαουα..."

 

Ο τρίτος ήταν στον κόσμο του και χαμογελούσε τρελός από ευτυχία...

 

 

Γενικά περάσαμε ωραία όλοι :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Καλή φάση αλλά όταν αρχίζουν να χοροπηδούν με τις μπύρες και τα ποτά στο χέρι τότε γίνεται κακή φάση. Μια φορά 2 ώρες καθάριζα τα πετάλια μου από στάμπες μπύρας και παραλίγο να χάσω το bassballs μου από βέβαιο πνιγμό :lol:

 

Μια άλλη φορά πάλι είχε αναίβει ένας τύπος πάνω και ήθελε να με πάρει αγκαλίτσα :lol: Περίεργο είδος αυτοί οι αλκοολικοί :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

που να πεσεις και σε τραγουδιστη ..οδοστρωτηρα (ξερεις απο αυτους που μεσα στο "παθος" τους παιρνουν σβαρνα τη σκηνη.. :lol: ) ΕΚΕΙ ειναι που θα εκτιμησεις την τεθωρακισμενη σχεδιαση του!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να πεσεις και σε τραγουδιστη ..οδοστρωτηρα (ξερεις απο αυτους που μεσα στο "παθος" τους παιρνουν σβαρνα τη σκηνη.. :lol: ) ΕΚΕΙ ειναι που θα εκτιμησεις την τεθωρακισμενη σχεδιαση του!! :lol:

 

:D :D :D :D :D :D :D Θυμαμαι παλιοτερα, φοιτητης στην Ιταλια παιζαμε με ενα φοιτητικο γκρουπακι σε ενα θεατρο σε διαγωνισμο συγκροτηματων.....ο Ιταλος frontman 8) και τραγουδιστης μας (αφου ειχε πιει και διαφορα πραγματα) ηταν ιδιαιτερα εως πολυ ζωηρος (κατι σε David Lee Roth)....τρεξιμο πανω κατω στη σκηνη κουνημα χτυπημα, αλματα εις υψος και εις βαθος........σε καποιο απο τα αλματα μπλεκεται στο καλωδιο μου, το βγαζει απο το jack, απο τον ενισχυτη βγαινει ενας απαισιος θορυβος, ο τραγουδιστης βρισκεται ξαπλωμενος ανασκελα πανω στα πεταλακια μου, απο το μικροφωνο (το οποιο δεν το αποχωριστηκε παρα την πτωση) ακουγεται ενα αχχχχχχχχχχ και ο compressor μου κανει πτηση στις πρωτες γραμμες του κοινου...........φυσικα βγηκαμε τελευταιοι......... :D :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη από 2 τεστ μόνο' date=' μου άφησε την εντύπωση ότι με τον κατάλληλο προγραμματισμό μπορεί να καλύψει πλήρως έναν κιθαρίστα που δεν ψάχνει τα μυστήρια, ψηφιακα εφφέ, τύπου synth, whammy κλπ, αλλά την ευκολία χρήσης σε συνδυασμο με τον ποιοτικό, για τα δεδομένα των πολυεφφέ, ήχο της.[/quote']

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανώμαλα εφφέ μπορείς να φτιάξεις :wink:

 

@Elavd:Αν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο σου και απλά θέλεις να τον αναπαράγεις στην Tonelab,θα σου έλεγα να μην τα δώσεις τα πετάλια.

Αν θες να δοκιμάσεις και τι άλλο μπορείς να κάνεις, δώστα,αλλά μην ξεχνάς τα μειονεκτήματά της που ανέφερε ο SF (δεν έχει και EQ).Αν σκέφτεσαι να κρατήσεις πάνω από 2-3 πετάλια νομίζω δεν αξίζει σαν ιδέα.

 

Για τις γνώσεις που χρειάζονται: ΔΕΝ χρειάζεται τπτ εξειδικευμένο,μη μασάς καθόλου.Ειδικά για κάποιον (σαν εσένα) που ξέρει τι κάνει το κάθε πετάλι,σε ποιά σειρά μπαίνει και με τι ρυθμίσεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη παιδες δεν εχω καταλαβει κατι...γινεται να εχεις την tonelab και να εχεις αυτουσιο τον ηχο του ενισχυτη σου??χωρις να σου κοβει??και σςτα καθαρα του και στα βρωμικα?

 

δηλαδη με αλλα λογια γινεται να την εχω συνδεδεμενη με τον ενισχυτη μου και να χρησιμοποιω μονο τα εφε της?(reverb,delay κλπ) σαν να εχω δηλαδη διαφορα πεταλακια??

 

γιατι με το podxt pro που ειχα δεν γινοταν αυτο...εκτος αν δεν το ειχα ψαξει αρκετα καλα...

 

που συνδεεται αν ειναι ετσι? στο send return η μπροστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη παιδες δεν εχω καταλαβει κατι...γινεται να εχεις την tonelab και να εχεις αυτουσιο τον ηχο του ενισχυτη σου??χωρις να σου κοβει??και σςτα καθαρα του και στα βρωμικα?

 

φυσικά και γίνεται! και δεν θέλει καποια παράξενη συνδεσμολογία, απλά όταν σώζεις κάποιο δικό σου preset κάνεις off τις προενισχύσεις... δηλαδή έχεις το καθαρό σήμα σου μέσα απο κάποια εφέ (που αν θες σώζεις ως off για να μπορείς να κάνεις on όταν χρειάζεται) κατευθείαν στον ενισχυτή (από το output του tonelab στο in του ενυσχυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αψογο!!!καλα που δεν προλαβα να παρω κι αλλα πεταλια!!!αρχιζω να πουλαω κι εγω!!!

 

κανενας για dd-20??:):):):):):)

 

απιστευτο μου φαινεται!!!αντε να βρω λεφτα...και δεν εχω τελειωσει και την rockinger strat που φτιαχνω ακομα...και ηθελα να παρω και εναν fender junior...τι μου κανετε ρε παιδια!!!τι μου κανετε!!!!

 

 

και υποθετω οτι τα εφε θα ειναι και πιο ζεστα απο μερικα πεταλακια που δεν εχουν λαμπα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αψογο!!!καλα που δεν προλαβα να παρω κι αλλα πεταλια!!!αρχιζω να πουλαω κι εγω!!!

 

μα γιατί να πουλήσεις τα πετάλια σου????? δεν υπάρχει λόγος!

 

Eγώ πλέον δεν πουλάω τίποτα. Kαι για αυτόν τον λόγο έχω τουλάχιστον 3 διαφορετικά πεταλο-setup:

1) το flight case με τα πεταλάκια μου

2) το Boss ME50 (με βοηθητικά έξτρα πεταλάκια)

3) το tonelab (με έξτρα τουλάχιστον έναν κομπρέσορα)

 

το κάθε ένα setup μπορεί να λειτουργήσει κάπου που κάποιο άλλο δεν μπορεί... για διάφορους λόγους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ενα πραγμα κολλαω ομως...πως ξερω οτι στο input του ενισχυτη θα παιξει καλα??

 

τι εννοω??

 

οτι αποδεδειγμενα,τα περισσοτερα πεταλια εφφε χρονου κυριως(reverb,chorus,delay) αποδιδουν καλα σε συνδεση send return,το εχω παρατηρησει κι εγω σε πεταλια στον ενισχυτη μου...ολα μα ολα μου ακουγονταν καλυτερα με την πισω συνδεσμολογια...

 

ειναι δυνατον να συνδεθει ετσι και η tonelab γιατι οταν το ειχα κανει αυτο με το podxtpro που ειχα καποιος μου ειπε αδικος κοπος γιατι ετσι αχρηστευεται ο ενισχυτης μου και το pod χρησιμοποιει μονον τον τελικο και οχι τον ηχο του ενισχυτη...ειναι αληθεια αυτο??το ιδιο θα ισχυει και στην tonelab??

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το pod να αχρηστευει τον ηχο του ενισχυτη και να χρησιμοποιει μονο το τελικο ενω το πεταλι οχι...στις ιδιες θυρες μπαινουν...

 

πολυ μπερδεμα...ουφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πεταλιερες αυτες στελνουν στο effects loop μονο ότι ειναι μετα τις προσομοιωσεις ενισχυτων. Αν την χρησημοποιησεις στη λουπα θα ακους μονο modulation, reverb και delay. Τουλαχιστον ετσι δουλευει η tonelab η δικη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου